Transakčná daň je od 1. apríla 2025 na Slovensku realitou. Viacerí odborníci si myslia, že niektorých podnikateľov zruinuje, prípadne bude dôvodom vyšších cien za produkty aj služby. Opozícia preto vyzýva vládu, aby transakčnú daň zrušila. Tvrdí, že táto daň zvýši náklady a pridá byrokraciu živnostníkom aj firmám. Navyše poškodzuje podnikateľov aj zamestnávateľov na Slovensku.
Ako uvádza portál Teraz.sk, opozícia dáva vláde poslednú možnosť na nápravu celej situácie. V parlamente chcú opozičné strany predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý zruší transakčnú daň k 1. máju 2025. Zároveň sa v návrhu uvádza, že už odvedená daň za apríl sa má daňovníkom vrátiť. Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka doplnil, že vláda zavedením transakčnej dane vyháňa z našej krajiny podnikateľov, ktorí by mohli Slovensku pomôcť rásť.
Zruší sa transakčná daň?
Ku kritike zavedenia transakčnej dane sa pridali viaceré opozičné strany, konkrétne SaS, PS a KDH. A hoci je iniciatíva opozície značná, šanca, že sa transakčná zruší je minimálna. Vláda si zavedenie dane pochvaľuje a dúfa, že vďaka nej vyberie potrebné finančné prostriedky. Poslankyňa PS Darina Luščíková upozornila, že transakčnú daň si štát odvedie z každého jedného výdavku podnikateľov. Daň rovnako podľa nej zaplatia aj začínajúci podnikatelia, pričom každý desiaty podnikateľ zvažuje ukončiť podnikanie na Slovensku práve kvôli zavedeniu tejto dane. Doplnila, že polovica firiem plánuje tento rok šetriť na svojom rozvoji, mzdách aj na počte zamestnancov.
Ku kritike sa pridal aj poslanec SaS Marián Viskupič, ktorý tvrdí, že transakčná daň zvýši náklady a pridá byrokraciu všetkým podnikateľom. Podľa neho to bude mať katastrofálne následky najmä pre malé firmy. Budú musieť znížiť investície alebo prepúšťať zamestnancov.

Doplnil, že vláda od transakčnej dane očakáva zhruba 700 miliónov eur, ktoré by mali pribudnúť aj štátneho rozpočtu v budúcom roku. Viskupič si ale myslí, že to bude oveľa menej. Dôvodom sú podľa neho administratívne náklady na správu tejto dane, ktoré zvýšia náklady štátu, čím sa zníži efektívnosť opatrenia. Podotkol tiež, že všetko toto sa prenesie na spotrebiteľov cez vyššie ceny za produkty aj služby.
Minister financií vidí v transakčnej dani význam
Ako uvádza portál Teraz.sk, slovenský minister financií Ladislav Kamenický povedal, že transakčná daň má svoj význam. Jej zrušením by Slovensko v roku 2026 stratilo príjmy do štátneho rozpočtu, ktoré sa rátajú v stovkách miliónov eur.
Doplnil tiež, že táto daň zabezpečí oddelenie súkromných financií od podnikateľských. Nakoľko podnikatelia musia od 1. apríla využívať výhradne podnikateľské (transakčné) účty na finančné operácie súvisiace s podnikaním. Kamenický záverom dodal, že toto oddelenie financií zároveň vytvára priestor na efektívnejšiu kontrolu zo strany Finančnej správy SR. Slovensko môže vďaka tomu, podľa jeho slov, lepšie bojovať proti daňovým únikom.