Už viac ako polstoročie obieha okolo Zeme sovietsky modul Kosmos 482, ktorý bol pôvodne určený na prieskum Venuše. Misia z marca 1972 však skončila fiaskom, keď kvôli chybnému nastaveniu časovača raketového stupňa Blok L zostala sonda zaseknutá na obežnej dráhe Zeme.
Modul, pôvodne skonštruovaný tak, aby odolal extrémnym podmienkam na Venuši, sa teraz vracia na Zem. Jeho tvrdá konštrukcia vzbudzuje obavy, pretože je pravdepodobné, že niektoré jeho časti môžu prežiť prechod atmosférou a nekontrolovane dopadnúť na zemský povrch.
Odhady naznačujú, že k dopadu by malo dôjsť okolo 10. mája, no presné miesto dopadu zostáva neznáme. Odborníci sa zhodujú, že najpravdepodobnejšie miesto dopadu je niekde v oceáne, no nemožno úplne vylúčiť riziko pre obývané oblasti.
Modul odolný voči extrémnym podmienkam
Kosmos 482 bol navrhnutý na pristátie na Venuši, ktorej atmosféra má extrémne vysoké teploty a tlak, ktorý by okamžite zničil väčšinu bežných sond. Práve kvôli tomu je modul vyrobený zo špeciálnych materiálov, ktoré môžu prežiť aj prechod hustou zemskou atmosférou.
Modul váži približne 495 kilogramov a predstavuje podobnú hrozbu ako dopad väčšieho meteoritu. Vedci však zároveň zdôrazňujú, že pravdepodobnosť, že by modul zasiahol husto obývané oblasti, je veľmi nízka.
Z dôvodu zvýšenej slnečnej aktivity sa zemská atmosféra rozširuje, čo spôsobuje zvýšený odpor a tým aj rýchlejšie klesanie satelitov a iného vesmírneho odpadu. Preto presný dátum a miesto dopadu stále nie je možné spoľahlivo určiť.

Rastúci problém vesmírneho odpadu
Kosmos 482 nie je jediný prípad nekontrolovaného návratu objektov zo Zeme na povrch. Európska vesmírna agentúra (ESA) uvádza, že okolo našej planéty aktuálne obieha približne 3 000 neaktívnych satelitov, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre bezpečnosť.
Za posledné desaťročia sa množstvo odpadu na orbite výrazne zvýšilo. Okrem potenciálneho ohrozenia života na Zemi predstavuje vesmírny odpad aj významné riziko pre aktívne satelity a vesmírne stanice. Z tohto dôvodu sa v poslednom období zintenzívňujú snahy o čistenie orbity od nefunkčných satelitov.
Modul Kosmos 482, ktorý prežil v kozme viac ako 50 rokov, je aktuálne jedným z najznámejších prípadov návratu starého kozmického objektu na Zem.