Britská vláda zvažuje, že deťom zakáže používanie sociálnych sietí po určitej hodine. Chce tak ochrániť mladistvých pred negatívnym vplyvom. V praxi by to znamenalo, že deti sa po 22:00 hod. na sieť už nepripoja.
Deti často trávia čas na sociálnych sieťach do neskorej noci, čo ovplyvňuje kvalitu ich spánku. Vláda chce preto konať a navrhuje nové opatrenia. O téme informovala agentúra TASR na základe správy z DPA.
Zákaz sociálnych sietí
Už v marci začal platiť vo Veľkej Británii zákon, ktorý sa venuje bezpečnosti na internete a od veľkých platforiem vyžaduje dodržiavanie nových kódexov. Tie sa týkajú najmä detí a ich ochrany, pričom nové pravidlá stanovil regulačný orgán Ofcom. Teraz chce britská vláda ešte viac pritvrdiť a do zákona chce zakomponovať zákaz používania sociálnych sietí v noci. Ako sme naznačili v úvode, deti by po 22:00 hod. už nemali prístup na platformy. Uviedol to minister pre technológie Peter Kyle.
Kyle v rozhovore pre Daily Telegraph tiež povedal, že pozorne sleduje nedávne zavedenie rôznych nástrojov, ktoré majú obmedziť čas strávený pri obrazovke v rámci aplikácie TikTok. Taktiež skúma nové nástroje, ktoré by mohli deti ochrániť ešte viac. Hovoril napríklad o nástroji, ktorý by rodičom umožnil v stanovenom čase vypnúť deťom prístup k sociálnym sieťam.
Používanie od 16 rokov
Medzi prostriedky, ktoré v Británii už platia, patrí napríklad zákaz používania TikToku deťom, ktoré majú menej ako 16 rokov. Ďalším nástrojom je, že obrazovku prekryje samotná aplikácia a prehrá sa upokojujúca hudba, ktorá má tínedžerom pomôcť relaxovať a uvedomiť si čas strávený na sieti. Tento nástroj ale môže tínedžer zrušiť a pokojne pokračovať v používaní TikToku. Kyle doplnil, že akékoľvek ďalšie obmedzenia, ktoré sa v Británii zavedú, budú mať zásadný vplyv na každé dieťa, a preto je dôležité, aby boli tieto opatrenia založené na relevantných dôkazoch. Malo by ísť o také obmedzenia, ktoré budú pre deti prospešné a zmiernia negatívne dopady sociálnych sietí na ich pocity a správanie.
Prečo Británia uvažuje nad zákazom?
Návrh britského ministra vznikol podľa médií v dôsledku obáv. Hovorí sa, že sociálne médiá sú návykové a môžu narušiť spánkový režim dieťaťa. Taktiež môžu ovplyvňovať školský a rodinný život aj v neposlednom rade socializačné zručnosti mladých ľudí. Na toto dlhodobo upozorňujú aj niektorí odborníci, a preto sa vláda snaží nájsť spôsoby, ako zabrániť takýmto vplyvom. „Je zrejmé, že návykový charakter niektorých produktov spôsobuje úzkosť a frustráciu samotných mladých ľudí. Verím, že existujú dôkazy, že sa mladí ľudia na seba hnevajú kvôli času, ktorý im uniká medzi prstami, keď uviaznu v nekonečnom čítaní negatívnych správ na telefóne,“ uviedol Kyle.