Prejazd na červenú si väčšina vodičov spája s pokutou. Nie vždy ale túto pokutu musíte dostať. Existujú situácie, kedy sa jej viete vyhnúť a to aj v prípade, že ste cez križovatku prešli na červenú. Téme sa venoval motoristický portál Auto Trendy.
Červené svetlo na semafore signalizujete, že musíte stáť, ak sa rozhodnete napriek tomu prejsť, môže vás to stáť peniaze, v horšom prípade dočasné odobratie vodičského preukazu a v tom najhoršom prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poznáte však situácie, kedy zákon umožňuje vstúpiť do križovatky, aj keď na semafore svieti červená?
Prejazd cez križovatku na červenú
Zákon umožňuje vstúpiť do križovatky na červenú v presne vymedzených situáciách. Tie sú uvedené v dopravných predpisoch a v týchto prípadoch by policajti od vás nemali žiadať pokutu. Niektorí vodiči o výnimkách nevedia, a preto občas zaplatia pokutu aj vtedy, kedy by nemuseli. Poznať pravidlá cestnej premávky sa preto oplatí, ušetrí vám to peniaze aj zníži riziko odobratia vodičského preukazu.
Vodiči môžu prejsť na červenú, ak dopravu riadi policajt a ten povolí prejazd. Taktiež ak semafor nie je určený pre konkrétny smer alebo kategóriu vozidla. Výnimkou, kedy vodič môže prejsť na červenú je rovnako to, ak sa nenachádza na verejnej komunikácii a tiež ak je na semafore zelená šípka pre odbočenie doprava a vodič ide práve týmto smerom. Ide o jasne stanovené pravidlá a na červenú môžete prejsť len vedy, ak spĺňate tieto vyššie popísané podmienky. V opačnom prípade, samozrejme, hrozí pokuta.
Kedy je polícia bezmocná?
Ako uvádza portál Auto Trendy, existujú situácie, kedy polícia nemôže zakročiť a za prechod na červenú vás nepostretá. Napríklad ak váš priestupok nezachytil žiaden dopravný policajt, kamera alebo o tomto priestupku neexistuje iný dôkazový materiál. Platí teda, že ak kamerový záznam nie je jasný alebo dobre čitateľný, môžete sa vyhnúť sankcii. K ďalším prípadom patrí, keď vodič reaguje prechodom na červenú na blížiace sa záchranné zložky. Ak teda prichádza sanitka alebo hasiči a vodič prechodom na červenú uvoľní týmto záchranným zložkám cestu, tiež sa môže vyhnúť pokute. Prechod na červenú je podľa portálu rovnako možný vtedy, ak sa vodič ocitne v dopravnej zápche, kde nemôže dodržať predpisy.

Výhovorky nestačia
Mnohí vodiči, ktorí sú si vedomí, že porušili pravidlá cestnej premávky, sa snažia situáciu zachrániť výhovorkami. Napríklad, že sa ponáhľali kvôli zdravotným problémom, prípadne že meškali na dôležité pracovné stretnutie a podobne. Tieto výhovorky ale polícia nemusí brať do úvahy. Zákon jasne hovorí, že prechod na červenú sa akceptuje len pri vozidlách s právom prednostnej jazdy. Týmito vozidlami sú polícia, záchranná služba a hasiči. Tieto vozidlá sú oprávnené prechádzať na červenú, avšak len so zapnutými výstražnými svetlami a zvukovými signálmi.
Ak sa chcete vyhnúť pokute, vždy dodržiavajte dopravné predpisy. Treba si uvedomiť, že prechodom na červenú môžete ohroziť seba aj životy ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade, že ste prešli na červenú práve v momente, kedy sa zmenila oranžová na červenú, alebo ste takto museli konať, aby ste zaistili bezpečnosť premávky, môžete sa brániť. Napríklad polícii predložte záznam zo svojej palubnej kamery, ktorý dokáže, že ste takto konali na základe aktuálnej situácie a váš prechod na červenú nebol úmyselný. Polícia toto môže akceptovať ale aj nemusí. Bezpečnosť je totižto vždy na prvom mieste.