Začiatkom marca došlo vo fínskej jadrovej elektrárni Olkiluoto k úniku rádioaktívnej vody. Elektráreň prevádzkuje spoločnosť Teollisuuden Voima (TVO) a nachádza sa tu najvýkonnejší jadrový reaktor v Európe, ktorý má výkon až 1600 megawattov. Incident nastal počas pravidelnej odstávky, ktorá má trvať až do mája tohto roku.
Podľa informácií spoločnosti TVO uniklo približne 100-tisíc litrov kontaminovanej vody z dôvodu ľudskej chyby. Zamestnanci údajne nedostatočne utesnili poklop bazéna reaktora, čo umožnilo únik do zabezpečených priestorov ochranného systému elektrárne.
Minimálne riziko pre obyvateľov a prírodu
Experti aj úrady situáciu upokojujú a zdôrazňujú, že uniknutá voda mala veľmi nízku rádioaktivitu. Išlo o vodu používanú primárne na chladenie reaktora a prenos tepla do sekundárneho okruhu. Preto napriek objemu úniku nepredstavoval incident výrazné zdravotné či ekologické riziko.
Fínsky úrad pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť (STUK) potvrdil, že uniknutá kvapalina zostala v uzavretých, bezpečne izolovaných priestoroch. Z okolia elektrárne neboli hlásené žiadne zvýšené hodnoty radiácie. STUK však nariadil detailné vyšetrovanie incidentu a zavedenie opatrení na predchádzanie podobným udalostiam v budúcnosti.

Jadrový gigant pokračuje v odstávke podľa plánu
Elektráreň Olkiluoto 3, kde k incidentu došlo, je jedným z najmodernejších jadrových zariadení na svete a pokrýva približne 14 % spotreby elektrickej energie vo Fínsku. Reaktor je v súčasnosti v druhej plánovanej odstávke od uvedenia do prevádzky v máji 2023, pričom práce vykonáva asi tisíc domácich aj zahraničných špecialistov.
Olkiluoto 3 bol síce dokončený s veľkým časovým sklzom (výstavba začala ešte v roku 2005), no teraz patrí k technologickej špičke v oblasti jadrovej energetiky. Prevádzkovateľ elektrárne tvrdí, že incident neohrozil ďalší harmonogram prác a údržba pokračuje podľa plánu.
Pripomienka dôležitosti bezpečnosti jadrových zariadení
Incident v Olkiluoto poukazuje na význam dôsledného dodržiavania bezpečnostných postupov pri prevádzke jadrových elektrární. Odborníci aj úrady tento prípad využívajú ako pripomienku neustálej potreby zvyšovania bezpečnostných štandardov a prípravy personálu na riešenie nepredvídateľných situácií.
Aj napriek tomu, že tento únik rádioaktívnej vody nepredstavoval vážne nebezpečenstvo, fínske úrady zdôrazňujú, že ochrana obyvateľov a životného prostredia musí byť vždy na prvom mieste.