Volskwagen, popredný európsky koncern zameraný na výrobu automobilov, si v poslednej dobe prechádza celkom turbulentným obdobím. A inak tomu nebolo ani v roku 2024. No hoci ukončil výrobu značky Audi v Bruseli a v spolupráci s odbormi sa dohodol na postupnom prepúšťaní veľkej časti zamestnancov, bratislavskej fabrike sa náramne darilo. A čo navyše, vývoz áut z tohto závodu do Spojených štátov sa oproti roku 2023 znížil, čo môže byť vnímané ako pozitívny ukazovateľ, konkrétne s ohľadom na nové clá zavedené Trumpovou administratívou.
Ako informuje server iStream.sk, podnik Volkswagen Slovakia ukončil minulý rok s náramne priaznivými hospodárskymi výsledkami. Obrat v medziročnom porovnaní poskočil o 6 percent, teda na 12,5-miliardy eur, pričom zisk pred zdanením stúpol ešte viac – o 11 percent, čiže na 355-miliónov eur. Okrem toho došlo k zvýšeniu produkcie vozidiel. Z výrobných liniek bratislavského závodu v uplynom roku zišlo cez 340 000 modelov.
Wolfram Kirchert, šéf predstavenstva slovenskej pobočky Volkswagenu, vyzdvihol aj nasadenie zamestnancov a dôsledné optimalizácie nákladov, čo taktiež malo pomôcť k dosiahnutiu „zelených“ výsledkov. Samozrejme, pretrvávajúce problémy v dodávateľských reťazcoch si riadne uvedomuje, no aj napriek značným výkyvom sa podniku podarilo dosiahnuť lepšie čísla ako v roku 2023.

Platí to dokonca aj o martinskej fabrike, ktorá vyrába komponenty – jej produkcia stúpla o 8 percent, respektíve na 24,5-milióna súčiastok.
Volkswagen a americké clá
Pokiaľ ide o vývoz do Spojených štátov, ten v minulom roku predstavoval len 16 percent celkovej výroby, čo bolo o štyri percentuálne body menej ako v roku 2023 (20 percent).
Dá sa povedať, že tento pokles prišiel práve v čas. Prezident Spojených štátov Donald Trump totiž na automobily dovážané z Európy uvalil clo vo výške 25 percent.
Pochopiteľne, napriek pozitívnym správam z Volkswagenu je táto obchodná bariéra pre európsky automobilový priemysel veľkým rizikom. Opatrenie sa pritom týka nielen dovážaných hotových vozidiel, ale aj náhradných dielov na opravy či dielov potrebných po nehodách.
Niektoré európske automobilky už dokonca potvrdili, že zvýšené náklady na dovoz prenesú do finálnych cien, čo znamená, že vysoké clo pocítia aj zákazníci.
Nová vlna ciel zo strany Spojených štátoch vyvolala rozsiahlu nervozitu, a to nielen na trhu s automobilmi. Aktuálny priebeh sa už odrazil aj na akciových indexoch, a to v podobe poklesu.
Riziko aj pre Slovensko
Americké clá predstavujú vážne hrozby aj pre Slovensko. Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne, uviedol, že tieto opatrenia by mohli znížiť rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska až o 0,5 percentuálneho bodu.
Analytik pritom upozorňuje aj na riziko obchodnej vojny. Tvrdí, že pokiaľ by na ňu došlo, celkový vplyv na slovenskú ekonomiku by sa takmer zdvojnásobil, konkrétne v porovnaní so situáciou, keď by clá postihli iba automobilovú výrobu. Dodal, že v takom prípade by sa kumulatívne straty HDP v období rokov 2025 až 2027 mohli pohybovať na úrovni okolo 2,5 až 3 percent.
Pokiaľ by kvôli vysokým clám došlo k zníženiu predaja slovenských áut do Spojených štátov, firmy by mohli poriadne potrápiť nižšie tržby, čo by ich nútilo šetriť. A to, ako sme už spomenuli, môže viesť aj k prepúšťaniu či obmedzovaniu náboru nových zamestnancov.
Čo sa týka poklesu HDP, ten môže spôsobiť zníženie množstva investícií do infraštruktúry, výskumu či verejných služieb, ako aj pomalší rast platov či osekanie pracovných príležitostí, predovšetkým v regiónoch naviazaných na priemysel a export.

Volkswagen pozastavil dodávky
Teraz ale späť k téme, čiže k Volkswagenu. Nemecký koncern v reakcii na nové clo dočasne pozastavil dodávky z Mexika a lode s európskymi vozidlami nečinne stoja v prístavoch. Americkí predajcovia v medzičase čakajú na nové cenové rozhodnutia automobilky, ktoré budú reflektovať vyššie náklady.
Nateraz nie je úplne jasné, ako presne sa nové americké opatrenia dotknú bratislavského závodu. Kirchert priznal, že dovozné clá budú mať vplyv na predaj áut v Spojených štátoch, no zároveň ubezpečil, že presun výroby na tento trh sa zatiaľ neplánuje. Koncern podľa neho monitoruje vývoj situácie a dôsledky ciel pre dodávateľské reťazce a výrobné kapacity.