Mnohí vodiči nerozlišujú medzi obchádzaním a predchádzaním a tieto dve činnosti považujú za rovnaké. Cestný zákon však hovorí niečo iné. Rozdiel medzi obchádzaním a predchádzaním je v kontexte cestnej premávky zásadný. Ide totižto o dva úplne odlišné manévre. Vodiči by si preto mali dávať pozor, aký manéver a kedy vykonávajú, inak sa môžu dostať do problémov a polícia im naparí poriadne vysokú pokutu.
Rozdiel medzi obchádzaním a predchádzaním
Obchádzanie znamená, prechádzanie popri prekážke na ceste, ktorá stojí, respektíve sa nehýbe. Môže ísť napríklad o stojace auto na krajnici, pokazené auto, stavebný stroj alebo spadnutý strom. Príkladom je, ak idete po ceste a pred vami je zaparkované auto. Vy ho musíte obísť zľava, pretože blokuje váš jazdný pruh. Čiže ho obchádzate.
Predchádzanie znamená, že prejdete popri inom vozidle, ktorá sa tiež pohybuje, avšak ide pomalšie. Vtedy toto vozidlo predbiehate. Príkladom je, ak idete za traktorom a rozhodnete sa ho predbehnúť, pretože ide príliš pomaly. Čiže ho predchádzate. Kľúčovým rozdielom je, že pri obchádzaní obchádzate niečo, čo stojí na ceste, respektíve vám zavadzia. Predchádzate zas niečo, čo je v pohybe rovnako ako vy a vaše vozidlo, avšak vy chcete ísť rýchlejšie.
Aká hrozí pokuta za nesprávny manéver?
Za nesprávne obchádzanie aj predchádzanie hrozí pokuta. Tieto manévre totižto patria medzi rizikové a zákon je v tomto dosť prísny. Chybný manéver môže viesť k dopravnej nehode a ohroziť vás aj ďalších na životoch.
Pokuta za nesprávne obchádzanie je spravidla nižšia a na mieste môžete dostať do 100 eur. Ak ale ohrozíte premávku, napríklad vojdete do protismeru nebezpečným spôsobom, môže to byť aj vyššia suma. Príkladom porušenia je obchádzanie cez plnú čiaru bez dostatočnej viditeľnosti. Taktiež ohrozenie chodcov alebo cyklistov pri obchádzaní.
Pokuta za nesprávne predchádzanie je spravidla vyššia a pri blokovom konaní, čiže na mieste, sa môže vyšplhať až do sumy 300 eur. V správnom konaní sa suma môže navýšiť na 650 eur, prípadne hrozí, že na určitý čas prídete o svoj vodičský preukaz a dostanete trestné body v závislosti od závažnosti (3 až 6). Platí to vtedy, ak ste významným spôsobom ohrozili bezpečnosť cestnej premávky. Príkladom porušenia je predchádzanie cez plnú čiaru, predchádzanie v neprehľadných zákrutách alebo pred priechodom pre chodcov, prípadne predchádzanie, keď už niekto iný predchádza vás (tzv. predbiehanie v trojstope).
Na čo si dať ešte pozor
Pri predchádzaní je zakázané prechádzať cez plnú alebo dvojitú plnú čiaru, ako aj cez vyšrafovaný ostrovček. Naopak, pri obchádzaní je to za určitých podmienok povolené. To znamená, že ak vodič obchádza prekážku, môže prejsť cez plnú čiaru, ak je to nevyhnutné a bezpečné. Slovenský zákon o cestnej premávke nešpecifikuje presnú minimálnu vzdialenosť pri predchádzaní cyklistov. Uvádza však, že vodič musí zachovať dostatočný bočný odstup, aby cyklistu neohrozil alebo neobmedzil. Polícia odporúča minimálny odstup 1,5 metra, aj keď to nie je zákonom stanovené. Je dôležité, aby vodiči rozlišovali medzi týmito dvoma manévrami a dodržiavali príslušné pravidlá, pretože len takto predídu porušeniu zákona a vyhnú sa pokute.