Aj keď jazdíte dlhé roky, neznamená to, že sa vyhnete častým chybám. Ako hovoria skúsení mechanici, z týchto chýb im behá mráz po chrbte. Sú naozaj časté a vodiči si nimi zbytočne ničia svoje auto. Na dva zlozvyky vodičov, ktorých by sa mali zbaviť, upozornil motoristický portál Autoviny.sk. A o čom je reč? O chybách, ktoré vodiči robia napríklad v kopci a ničia si tým spojku. Jej životnosť bude výrazne kratšia, ak svoje nesprávne návyky nezmeníte.
Tieto zlozvyky sa neprejavia hneď a tak sa zdá, že auto funguje bez problémov. No z dlhodobého hľadiska máte zarobené na problém. Spojka pri nesprávnom zaobchádzaní trpí a časom sa vám „odmení“ nefunkčnosťou, ktorej oprava bude stáť nemalé peniaze. Tieto zdanlivo banálne chyby pritom robí mnoho vodičov a dokonca aj tých, ktorí jazdia roky. Spojka je spotrebný materiál podobne ako brzdové doštičky, no ak ju používate správne, v bezchybnom stave vám vydrží dlhšie. Brzdy viete šetriť napríklad ideálnym tempom jazdy, spojku však ničia zvyky, ktoré si možno počas jazdy ani neuvedomujete. Ako uvádza portál Autoviny.sk, na spojku neplatí záruka, ak teda dôjde k jej poruche, musíte si to zaplatiť z vlastného vrecka.
Spojka namiesto brzdy
Chybou číslo jeden je, ak nepoužívate brzdu vtedy, keď je to nutné. Napríklad pri parkovaní alebo otáčaní. Namiesto brzdy auto zastavujete „trením“ spojky, pričom najviac v tomto prípade trpí jej lamela. Okrem spojky si takýmto manévrom ničíte aj prevodovku, homokinetické kĺby a synchronizačné krúžky. Stáva sa to vtedy, keď napríklad cúvate. Auto ešte nezastavilo, avšak vy už radíte jednotku a hýbete sa. Podľa odborníkov na motorizmus by mal byť postup takýto. Keď cúvate a potom chcete ísť dopredu, najprv je nutné úplne zabrzdiť. Stlačte spojku, preraďte na jednotku a až potom sa pomaly rozbehnite. Takýmto spôsobom nedáte zabrať komponentom auta, ktoré majú prenosovú funkciu.
Aj druhá veľmi častá chyba súvisí s brzdou. Mnohí vodiči držia auto v kopci spojkou a nie brzdou. V tomto prípade je pedál napoly stlačený, otáčky držia motor v pohotovosti a vodič je pripravený v správy čas vyraziť a pokračovať v jazde. Avšak, takéto zaobchádzanie vedie k vyššiemu opotrebovaniu lamely spojky. Motor sa síce nerozbieha, ale spojka sa „šmýka“, čo je pre ňu podľa odborníkov najhorší možný stav. Ak takýto manéver robíte príliš často, životnosť spojky sa tým výrazne skracuje. Ideálnym riešením je, ak v kopci použijete nožnú brzdu a necháte spojku stlačenú. Hodí sa to vo viacerých situáciách, napríklad aj vtedy, ak stojíte na červenú alebo v kolóne. V prípade, že budete stáť dlhšie, je vhodné vyradiť do neutrálu.
Čo ďalšie ničí spojku auta?
Keď máte nohu stále položenú na spojkovom pedále, aj keď len jemne, spojka nie je úplne spojená, čím vzniká tzv. čiastočné prešmykovanie. To potom vedie k rýchlemu opotrebovaniu lamely spojky. Ako sme naznačili, spojka veľmi trpí aj vtedy, ak namiesto ručnej brzdy udržiavate auto na mieste cez jemné pridávanie plynu a spojku. Pri tomto manévri dochádza k masívnemu prehrievaniu a opotrebovaniu spojky. Keď stojíte napríklad na semafore a máte zaradený prvý rýchlostný stupeň so stlačenou spojkou, zbytočne ju namáhate. Lepším riešením je zaradiť neutrál a pustiť spojku.
Spojka trpí aj pri príliš pomalom púšťaní pri rozjazde. Ak držíte spojku v zábere príliš dlho, napr. zo strachu, že auto zhasne, lamela sa šmýka a horí. Oveľa lepšie sú hladké a rázne rozjazdy, ktoré spojku nezaťažia v takej vysokej miere. Spojke nesvedčí ani zbytočné radenie. Napríklad podraďovanie do nižších prevodových stupňov len kvôli pocitu „lepšej kontroly“, hoci si to situácia na ceste nevyžaduje.

Ako sa k spojke správať šetrne?
Ak chcete, aby vám spojka auta slúžila čo najdlhšie a bez problémov, ju nutné používať ju správne. Spojka má slúžiť na rozjazd a radenie prevodov, nie ako opierka na nohu. Vždy po preradení preto pustite spojkový pedál úplne. Keď stojíte, nechajte zaradený neutrál a nohu dajte mimo spojky. Nielenže v tomto prípade šetríte spojku, ale aj ložisko a celý jej mechanizmus. Ako sme už uviedli, pri rozjazde z kopca je ideálna najskôr ručná brzda, potom spojka a plyn. Neodporúča sa podržanie auta len na spojke. Spojke prospeje, ak sa budete rozbiehať svižne a plynulo. Nebojte sa pustiť spojku trocha ráznejšie, keď už cítite, že je v zábere. Pomalé púšťanie rovná sa zbytočné trenie lamely. Naučte sa čítať situáciu na cestách, nie vždy je nutné podraďovať. Ak sa budete držať týchto jednoduchých tipov, spojka sa vám odmení dlhšou životnosťou.