Slovenskí pekári majú v súvislosti so zavedeným transakčnej dane obavy. Podľa nich sa kvôli nej zvýšia ceny slovenských výrobkov. Slováci by sa tak mali pripraviť, že aj základné potraviny, akými sú chlieb, rožky či ďalšie pečivo, môžu v blízkej dobe zdražovať.
Šéf Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) si myslí, že táto daň najviac zasiahne malé a stredne veľké prevádzky pekárov a cukrárov. Tí podľa neho nebudú vedieť znížiť počet transakcií, čo predstavuje zvýšené náklady. Tie sa potom môžu premietnuť do konečných cien pre spotrebiteľov.
Transakčná daň predraží slovenské pečivo
Predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský hovorí, že zavedenie transakčnej dane znevýhodní pekárov, ktorí vyrábajú svoje produkty z domácich surovín. Transakčnú daň totižto musia platiť na každej úrovni – od poľa až po predajný pult. Zatiaľ čo dovozcovia zo zahraničia zaplatia túto daň iba raz. Ako uvádza portál Teraz.sk, hrozí, že slovenskí pekári nebudú schopní udržať aktuálne ceny. Vplyv na to má nielen transakčná daň, ale aj zvyšovanie odvodov či miezd zamestnancov.
Lapšanský povedal, že zväz rozumie potrebe konsolidácii štátneho rozpočtu. Treba si však uvedomiť, že najviac postihne výrobcov, ktorí používajú domáce suroviny a domáce spracovateľské kapacity. Domáci výrobcovia budú podľa neho v nevýhode a ešte viac sa tým podporia zahraničné dovozy pečiva a ďalších výrobkov. Šéf zväzu doplnil, že malé a stredné prevádzky majú nízke objemy transakcií, a preto si daň nebudú vedieť znížiť. Naopak, daň budú platiť zakaždým a to v plnej výške.
Bez štátnej podpory
Lapšanský poukázal aj na to, že slovenskí výrobcovia potravín aktuálne nemajú k dispozícii žiadne štátne podpory. Podporu majú napríklad poľnohospodári, avšak priamo výrobcov sa netýka, a tak nedokážu kompenzovať neustále zvyšujúce sa náklady. Sektor výroby chleba, pečiva, koláčov a cestovín pritom patrí na Slovensku k jedným z pilierov domácej ekonomiky. Z hľadiska počtu prevádzok v krajine patrí k najväčším sektorom a zároveň zamestnáva viac ako tretinu ľudí pracujúcich v potravinárstve.
„Pre slovenských výrobcov chleba, pečiva, zákuskov a cestovín bude veľmi zložité udržať súčasnú cenovú úroveň bez zásadného vplyvu na ich hospodárenie. Na jednej strane štátu platíme čoraz viac, na druhej strane podpory pre výrobcov sa skončili minulý rok. Náš sektor ledva ustál zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Neviem si predstaviť, ako by boli schopní naši výrobcovia nepremietnuť nárast nákladov do odbytových cien,“ povedal Lapšanský pre portál Teraz.sk. Záverom šéf SZPCC uviedol, že ak štát nezasiahne, spotrebitelia v budúcnosti už na pultoch obchodných reťazcov nenájdu slovenské potraviny vysokej kvality.