O čínsku sociálnu sieť TikTok, ktorá v USA čelí problémom a hrozí jej úplný zákaz, prejavil záujem ďalší kupec. Skloňovalo sa už viacero veľkých mien a teraz do hry údajne vstupuje Amazon. Ako uvádza portál Teraz.sk na základe správy z Reuters, spoločnosť Amazon údajne už predložila ponuku.
Amazon vraj poslal list americkému viceprezidentovi J. D. Vanceovi a ministrovi obchodu Howardovi Lutnickovi. Predtým sa spomínala technologická spoločnosť Oracle, ktorá bola rovnako nádejným kupcom TikToku. Tomuto scenáru bol údajne naklonený americký prezident Donald Trump aj spoločnosť Bytedance, ktorej patrí TikTok.
Prejde TikTok pod Amazon?
TikTok čelí v USA problémom, pretože americký Kongres z dôvodu možného ohrozenia národnej bezpečnosti prijal nový zákon. Ten hovorí, že čínska spoločnosť musí svoj podnik v USA predať národnej spoločnosti. Pôvodný termín bol do 19. januára 2025, avšak neskôr sa lehota predĺžila do 5. apríla 2025. A tento termín už klope na dvere. Ak čínska spoločnosť Bytedance TikTok nepredá, hrozí, že sociálna sieť bude zablokovaná v celej krajine. USA sa obáva, že Čína mohla sieť využívať na zhromažďovanie informácií o amerických používateľoch a potom tieto údaje zneužívať na ovplyvňovanie verejnej mienky.
Budúcnosť sociálnej siete TikTok
TikTok je sociálna sieť, ktorá umožňuje používateľom vytvárať a zdieľať krátke videá, často s hudbou a efektmi. Videá trvajú zvyčajne od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Medzi mladšími používateľmi sú obľúbené rôzne filtre a efekty, ktoré môžu pridávať do videí, čím vytvárajú zábavný a kreatívny obsah. Na TikToku nájdete rôznorodý obsah, od zábavných videí až po vzdelávacie videá a rôzne tipy. Táto sociálna sieť sa však často spája s rizikami, ktoré súvisia s bezpečnosťou a ochranou osobných údajov. Na TikToku sú mimoriadne populárne aj rôzne výzvy, ktoré sú často nebezpečné a ohrozujú zdravie používateľov. Teraz sa nad touto platformou zmráka a jej osud v USA je neistý.
Ako uvádza portál Teraz.sk, nie je jasné,či čínska vláda povolí predaj aplikácie. Už predtým zakázala predaj algoritmov zahraničným spoločnostiam bez jej súhlasu. Algoritmy sú softvér, ktorý používa TikTok a na základe toho sa používateľom odporúčajú videá pre ďalšie sledovanie. Algoritmus väčšinou funguje tak, že sleduje záujmy a interakcie používateľa a potom vyhodnotí, čo ďalšie by ho mohlo zaujať. Algoritmy sú neoddeliteľnou súčasťou TikToku a ak Čína nepovolí ich predaj, sociálnej sieti hrozí v USA definitívny koniec.