Tankovanie je aktivita, ktorá slovenský vodičov čoraz viac stresuje. Dôvodom sú hlavne ceny pohonných hmôt, ktoré v poslednom období zaznamenali citeľný nárast. Bude zdražovanie pokračovať aj v blízkom období? Máme pre vás ako-tak dobrú správu – vodiči na Slovensku údajne môžu očakávať stabilitu, píše denník Teraz.sk.
Podľa odborníkov by sa ceny na slovenských čerpacích staniciach nemali v nadchádzajúcich týždňoch zvyšovať. Tento vývoj pripisujú vývoju cien ropy na svetových trhoch, ktoré sú momentálne výrazne rozkolísané. Tento trend má na svedomí viacero faktorov, vrátane obchodných opatrení zo strany Spojených štátov či zmien v ťažobnej politike krajín združených v OPEC+.
Marek Nemky, analytik spoločnosti XTB, ozrejmil, že súčasná situácia na trhu s ropou nenasvedčuje tomu, že by malo dôjsť k zdražovaniu pohonných hmôt. Dokonca uviedol, že zatiaľ niečo také neprichádza do úvahy.

Ceny ropy na trhoch
V minulom týždni sa ceny ropy zvýšili o 2,04 percenta, čím sa dostali takmer na úroveň 74 dolárov (66,70 eura) za barel (159 litrov). Išlo však o krátkodobý rast – v tomto týždni ceny prudko klesli, konkrétne o 4,7 percenta. Vrátili sa tak na úroveň 70 dolárov za barel.
Za týmto vývojom stojí predovšetkým nová obchodná politika Spojených štátov, ktorú predstavil americký prezident Donald Trump. Rozhodol o zavedení ciel vo výške 10 percent na všetky krajiny, pričom pre tie, ktoré majú so Spojenými štátmi vysoký obchodný deficit, boli clá zvýšené ešte prísnejšie, presnejšie v pomere k veľkosti samotného deficitu voči objemu dovozu. Tento krok vyvolal obavy z toho, že nové clá budú brzdiť globálny hospodársky rast, a teda povedú (aj) k nižšiemu dopytu po rope a produktoch, ktoré sa z nej vyrábajú, vrátane pohonných hmôt.
Pokiaľ ide o skupinu OPEC+, tá sa rozhodla zvýšiť ťažbu ropy, a to s cieľom zabezpečiť dostatočné zásoby suroviny na trhu počas očakávanej sezónnej špičky. No namiesto stabilizácie to zatiaľ viedlo k ďalšiemu poklesu cien. Trh zrejme nedokázal väčší objem produkcie adekvátne absorbovať.
Čo nás čaká?
Podľa Nemkyho nie je vylúčené, že po výraznejšom prepade cien sa členovia OPEC+, medzi ktorými je aj Rusko, rozhodnú prehodnotiť svoje rozhodnutie o zvýšení ťažby. Nevylučuje potom ani to, že Trump upraví svoju obchodnú stratégiu, pokiaľ dôjde k výrazným otrasom na trhu alebo silnému odporu zo strany medzinárodných partnerov.
Aktuálne však platí, že ceny ropy ostávajú nestabilné, čo pre spotrebiteľov na Slovensku znamená krátkodobé zachovanie priaznivých cien palív. Ako dlho tento trend vydrží? To bude závisieť od ďalšieho vývoja na svetových trhoch, teda najmä od toho, ako sa budú v nadchádzajúcich týždňoch správať hlavní aktéri – Spojené štáty a OPEC+.
Ceny palív na Slovensku
Pokiaľ ide o posledné zaznamenané ceny pohonných hmôt na Slovensku, Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) na svojom webe uvádza, že v priebehu 13. týždňa (24. až 30. marec) zdraželi obidva benzíny, zatiaľ čo nafta vykázala mierny pokles.

95-oktánový benzín sa v priemere predával za 1,520 eura za liter, zatiaľ čo týždeň predtým to bolo 1,506 eura. 98-oktánový benzín stúpol z 1,716 eura na 1,736 eura za liter.
Motorová nafta v medzitýždňovom porovnaní mierne zlacnela, konkrétne o 0,001 eura, čiže z 1,480 eura na 1,479 eura za liter.
Pri plynoch je situácia rôzna. CNG zlacnel z 1,663 na 1,651 eura za kilogram, zatiaľ čo cena LNG stúpla z 1,775 na 1,812 eura za kilogram. V medzičase bioLNG zlacnel z 2,460 eura na 2,111 eura za kilogram.
Vodík a elektrická energia pre elektromobily sa dlhodobo držia na stabilných cenových hladinách – 21,6 eura za kilogram, respektíve 0,41 eura za kWh.