Čínska energetická spoločnosť CNOOC ohlásila veľký úspech pri prieskume v Juhočínskom mori. Nové ropné pole označené ako Chuej-čou 19-6 má podľa prvých analýz zásoby ropy odhadované na viac ako 100 miliónov ton. To by pokrylo slovenskú spotrebu ropy približne na 20 rokov. Nové nálezisko leží asi 170 kilometrov od ekonomicky významného mesta Šen-čen v provincii Kuang-tung.
413 barelov ropy a 68-tisíc kubických metrov plynu denne
Podmorské nálezisko ropy Chuej-čou 19-6 sa nachádza v náročných hlbokomorských podmienkach, približne v hĺbke okolo 100 metrov pod hladinou mora. Prvé testovacie vrty preukázali produkciu približne 413 barelov ropy denne, doplnenú o značný objem zemného plynu – až 68-tisíc kubických metrov denne.
Odborníci pripomínajú, že ťažba ropy v takýchto hlbokých a ultrahlbokých lokalitách predstavuje značné technické výzvy. Spoločnosti čelia komplikovaným podmienkam, vysokým tlakom a potrebe vyspelých technológií. Čína však do tejto oblasti už niekoľko rokov intenzívne investuje, pretože jej dlhodobým cieľom je znížiť závislosť od importovaných surovín.

Podľa analytikov môže byť rozvoj nového poľa finančne veľmi náročný. Náklady na špeciálne vybavenie a technológie potrebné na hlbokomorskú ťažbu však podľa odhadov nebudú pre Čínu vážnou prekážkou vzhľadom na jej súčasné ekonomické možnosti.
Geopolitický rozmer nálezu
Aj keď objavené pole Chuej-čou 19-6 neleží v oblasti Juhočínskeho mora, o ktorú prebiehajú územné spory, jeho objav pravdepodobne posilní čínsku pozíciu v regióne. Čína si totiž dlhodobo robí nároky na veľkú časť tohto strategického mora, čo často vedie k diplomatickým konfliktom s okolitými krajinami, ako sú Filipíny, Vietnam či Malajzia.
Analytici upozorňujú, že nový nález môže podporiť ďalšie prieskumné aktivity Číny v susedných oblastiach Juhočínskeho mora. Tieto kroky by mohli zvýšiť napätie v regióne, a preto je možné, že objav ložiska bude mať širšie politické dôsledky, ako sa pôvodne predpokladalo.
Posilnenie energetickej nezávislosti Číny
Pre Čínu je nový objav významným strategickým úspechom. Zásoby v poli Chuej-čou 19-6 predstavujú dôležitý krok k zvýšeniu energetickej bezpečnosti a nezávislosti krajiny. V súčasnosti je Čína jedným z najväčších dovozcov ropy na svete a nové zdroje vlastnej produkcie môžu znížiť jej závislosť od nestabilných medzinárodných trhov.
Energetická bezpečnosť je pre Peking dôležitou prioritou, najmä vzhľadom na neistotu globálnych dodávateľských reťazcov a geopolitické riziká, ktorým krajina v súčasnosti čelí. Investície do domácej ťažby by mohli posilniť ekonomiku, vytvoriť nové pracovné príležitosti a zabezpečiť stabilnejší vývoj energetického sektora.
Čínsky objav teda nie je iba ekonomickou príležitosťou, ale aj potenciálnym katalyzátorom ďalších geopolitických zmien v oblasti Juhočínskeho mora.