Štát v poslednej dobe chrlí jeden zákon za druhým. A aktuálne pripravuje ďalší. Konkrétne na ňom pracuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, pričom jeho cieľom bude aspoň trochu spríjemniť život obyvateľov Slovenska. Čo presne sa chystá priblížil denník Teraz.sk.
Rezort chce prostredníctvom legislatívneho návrhu zmeniť spôsob, akým dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) investujú peniaze sporiteľov v druhom pilieri. Podľa slov samotného ministra práce Erika Tomáša, ktoré odzneli na pondelkovej (7. apríla) tlačovej konferencii, má nový zákon umožniť investovanie dôchodkového majetku aj do projektov priamo na území Slovenska. Dodal, že zámerom je, aby časť prostriedkov z druhého piliera mohla byť investovaná doma, teda nie výhradne do zahraničných aktív.
V súčasnosti sa má v druhom pilieri nachádzať majetok v hodnote okolo 17-miliárd eur, pričom práve z tohto balíka by mohla podľa ministra určitá časť smerovať aj na rozvoj slovenskej infraštruktúry, a to nielen tej energetickej. Nevylučuje ani výstavbu nových nájomných bytov, diaľnic či nemocníc. Takéto projekty by rozhodne prospeli, nakoľko sú z dlhodobého hľadiska kľúčové pre rozvoj krajiny a taktiež majú potenciál priniesť stabilný výnos.

Zákon stanovuje dobrovoľnosť
Dôležitou súčasťou legislatívneho návrhu je, že investovanie z druhého piliera do tuzemských projektov nemá byť pre DSS povinné, ale dobrovoľné. Ministerstvo pritom plánuje zachovať existujúce investičné limity, aby sa predišlo neprimeranému sústredeniu prostriedkov do jedného typu aktív.
Okrem toho štát počíta aj s dolným a horým limitom investícií – 0 a 5 percent – z celkového objemu majetkového fondu. To znamená, že ak sa DSS rozhodnú investovať do slovenskej infraštruktúry, môžu tak urobiť, no nie je to ich povinnosť. Samozrejme, ak sa napokon rozhodnú pre investovanie, budú sa musieť držať vymedzených hraníc.
Rezort dodáva, že bude možné investovať majetok zo všetkých troch typov dôchodkových fondov, teda ako akciových, tak aj dlhopisových a indexových.
Investovanie musí byť opatrné
K návrhu sa vyjadril aj Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). Ocenil, že ministerstvo akceptovalo požiadavku na dobrovoľnosť ivnestovania, na čo zdôraznil, že tieto investície by mali tvoriť len doplnkovú časť portfólia, nie jeho jadro.
Taktiež ozrejmil, že príležitosť investovať do infraštruktúrnych projektov neznamená, že DSS budú bezhlavo tlačiť peniaze všade, kam to bude možné. Každá investícia bude podliehať dôkladnej analýze, a to na viacerých rovinách – z hľadiska výnosov, rizík aj stability dôchodkového systému ako takého.
Napokon upozornil, že takéto investície sú často veľmi nelikvidné, čiže nie je jednoduché z nich rýchlo vystúpiť. Práve to je jeden z hlavných dôvodov, prečo by sa malo ku každej investícií pristupovať obozretne.
Ovplyvní to peniaze sporiteľov?
Pochopiteľne, mnohí pokladajú otázku, či investovanie z druhého piliera ovplyvní finančné prostriedky sporiteľov. A rozhodne je pádna. Dobrou správou však je, že štát nebude priamo investovať peniaze z tohto piliéra – investície budú realizovať DSS, a to dobrovoľne.
Pre lepšie porozumenie, druhý pilier je súkromný dôchodkový systém, kde si ľudia sporia na svoj budúci dôchodok a ich úspory spravujú súkromné DSS. Štát neurčuje, kam presne tieto peniaze pôjdu, určuje len pravidlá a legislatívny rámec, v ktorom sa DSS môžu pohybovať.

Novelou zákona chce ministerstvo práce umožniť, aby DSS mohli investovať časť majetku z druhého piliera aj do projektov na Slovensku. Každá DSS pritom sama rozhodne, či a koľko do daného projektu investuje (v rámci stanovených limitov).
Štát teda tieto peniaze nebude mať v rukách, ani ich nebude „utrácať“. Zákon len umožní vznik priestoru, v ktorom sa časť z týchto peňazí bude môcť investovať na domácom území, nie iba v zahraničí.
Nový zákon v kocke
Návrh zákona predstavuje významný posun v politike investovania dôchodkových fondov na Slovensku. Ak bude prijatý, DSS získajú možnosť podporiť domáce strategické projekty a zároveň ponúknuť sporiteľom potenciálne zaujímavé výnosy z dlhodobých a stabilných aktív. Zároveň však ostáva v platnosti princíp obozretného hospodárenia s dôchodkovými úsporami, ktoré majú slúžiť na zabezpečenie v starobe.
Rezort práce týmto krokom reaguje na aktuálne výzvy v oblasti hospodárstva, no zároveň ponecháva DSS dostatok slobody a flexibility, aby mohli konať v najlepšom záujme sporiteľov.