Slovenská vláda oznámila zámer predložiť zákon, ktorý by umožnil občanom získať späť sumy zaplatené ako sankcie za porušenie karanténnych opatrení v čase pandémie ochorenia COVID-19. Konkrétne sa to týka priestupkov súvisiacich s pobytom v štátnej karanténe v období od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023. Odhaduje sa, že realizácia tohto opatrenia zaťaží štátnu pokladnicu približne o 3,3 milióna eur.
Vláda zároveň zdôraznila, že ľudia nebudú musieť predkladať žiadne potvrdenia či doklady o zaplatení, pretože správne orgány disponujú všetkými potrebnými záznamami o udelených pokutách. Na vrátenie peňazí bude stačiť vyplniť špeciálny online formulár po tom, ako zákon nadobudne účinnosť. Táto možnosť bude sprístupnená počas šiestich mesiacov a klienti budú môcť o refundáciu požiadať jednoduchým spôsobom.

Politické kontroverzie a odpor PS
Napriek tomu, že vláda argumentuje, že ide o opravu predchádzajúcich omylov pri sporných pandemických opatreniach, proti zákonu hlasno protestuje opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Podľa ich vyjadrení je takéto odpúšťanie pokút voči verejnosti nespravodlivé, najmä s ohľadom na ľudí, ktorí karanténne pravidlá dodržiavali a pokuty nedostali. PS tvrdí, že spätné vracanie peňazí zbytočne zaťažuje konsolidovaný rozpočet.
Kriticky hodnotia aj fakt, že vláda týmto krokom podľa ich slov vysiela signál, akoby dodržiavanie pandemických obmedzení nebolo dôležité. PS uvádza, že návrh zákona je výsmechom pre tých, čo sa poctivo podriadili hygienickým nariadeniam a navyše považuje takéto opatrenie za predvolebný ťah, ktorým sa vláda snaží získať popularitu.
Napriek tomu posunula koalícia návrh do ďalšieho legislatívneho procesu, pričom zo stola zmietla pozmeňujúci návrh PS, ktorý žiadal vypustiť amnestiu na pandemické priestupky. Viacerí poslanci opozície upozorňujú, že zákon môže byť v rozpore so zásadami rovnocenného prístupu k občanom.
Možný prezidentov krok
Vzhľadom na kontroverziu a silnú kritiku PS vyzvalo prezidenta SR, aby takýto zákon nepodpísal. Hlava štátu by mohla využiť svoje právomoci a vrátiť zákon späť do parlamentu, pokiaľ zhodnotí, že je nesprávne udeľovať takéto plošné amnestie. Prezident zároveň môže konzultovať ústavných právnikov, či ide o diskriminačné opatrenie voči ľuďom, ktorí počas pandémie neporušili žiadne nariadenia.
Vláda však trvá na tom, že ide o výnimočný krok, ktorý má odčiniť chyby spojené s tvrdými kontrolami a často nejasnými predpismi ohľadom štátnej karantény. Zákon zároveň rieši aj prešetrenie sporných zmlúv týkajúcich sa mobilných odberných miest či nákupu vakcín, ktoré nakoniec ostali nepoužité.
Ak zákon prejde celým legislatívnym procesom a prezident ho napriek výhradám opozície podpíše, občania budú mať pol roka na to, aby o vrátenie zaplatenej pokuty požiadali. Ministerstvo vnútra pripravuje podrobné inštrukcie o tom, ako vyplniť formulár a aké údaje budú žiadatelia poskytovať.