Nedávno sme vás informovali, že vybrané druhy spotrebnej elektroniky budú oslobodené od takzvaných recipročných ciel, ktoré zavádza USA. V rámci obchodnej vojny napokon môže byť všetko úplne inak. Najnovšie informácie tvrdia, že smartfóny a ďalšie populárne elektronické zariadenia predsa len budú podliehať clám. Má ísť ale o samostatné clá.
Ako informuje portál Teraz.sk na základe správy z agentúry Reuters, elektronika oslobodená od recipročných ciel bude podliehať samostatným clám. V nedeľnom rozhovore pre televíziu ABC to povedal americký minister obchodu Howard Lutnick.
Smartfóny budú podliehať samostatným clám
Po oznámení, že niektorá spotrebná elektronika dostane výnimku z recipročných ciel si vydýchli mnohé technologické spoločnosti aj samotní spotrebitelia. Radosť však netrvala dlho, pretože Lutnick všetko uviedol na pravú mieru a tvrdí, že smartfóny budú podliehať samostatným clám. Zatiaľ nie je známe, v akej výšku budú tieto clá, ale už teraz je zrejmé, že elektroniku o určité percentá predražia. Samostatné clá sa majú okrem smartfónov týkať aj počítačov a niektorých ďalších elektronických výrobkov. Taktiež sa im nevyhnú ani polovodiče. Tieto clá majú byť zavedené v priebehu budúceho mesiaca.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v uplynulý piatok vyňala vybranú elektroniku z takzvaných recipročných ciel, čím poskytla veľkú úľavu technologickým firmám, napríklad spoločnosti Apple. O dva dni na to – v nedeľu – však Američania tvrdia, že clo bude platiť, aj keď zrejme v inej podobne, ako sa prezentovalo pôvodne. Ako uvádza portál Neowin, radosť technologických gigantov mala krátke trvanie. Lutnick totižto spresnil, že výnimky budú krátkodobé, pričom nové tarify zamerané na elektroniku sa už pripravujú. Slová Lutnicka neskôr spečatil aj samotný americký prezident Donald Trump. Ten zverejnil príspevok na Truth Social, v ktorom tvrdil, že žiadne takéto výnimky neexistujú, pretože produkty ako smartfóny a notebooky naďalej podliehajú existujúcim clám, konkrétne 20 % clám, ktoré súvisia s fentanylom.
Čo si od ciel sľubuje Trump?
Trumpova administratíva dúfa, že vďaka clám budú Spojené štáty americké menej závislé od krajín ako Čína, pokiaľ ide o výrobu. Vedúci predstavitelia technologického priemyslu ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook však zopakoval, že výroba v Číne nie je iba kvôli lacnej pracovnej sile, ale aj kvôli nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Podobný názor podľa portálu Neowin zdieľa aj miliardár Elon Musk, ktorý vlastní viacero technologických firiem.