Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal upozornenie, ktoré sa týka dvoch podvodov. Práve tieto podvody aktuálne dominujú na Slovensku a snažia sa nachytať nič netušiacich ľudí. Cieľom podvodníkov je od ľudí vylákať peniaze alebo citlivé údaje, ktoré potom môžu zneužiť na nekalé úmysly.
Ako uvádza portál Teraz.sk, aktuálne u nás podľa NBÚ dominuje podvod, ktorý sa šíri cez aplikáciu WhatsApp. Obeti príde správa od známeho kontaktu, v ktorej podvodník prosí, aby zahlasovala v súťaži. Správa vyzerá dôveryhodne, pretože je napísané v slovenčine a to dokonca bez gramatických alebo štylistických chýb. Bližšie informácie o tomto konkrétnom podvode sme vám priniesli v samostatnom článku (na tomto odkaze).
Podvody na Slovensku
Podvod, ktorý sa šíri cez WhatsApp, obsahuje odkaz, na ktorý má obeť klepnúť. Ak tak urobí, je požiadaná o naskenovanie kódu aplikáciou WhatsApp. V tomto momente sa obeť dostala do problému, pretože naskenovaním kódu nevedomky prepojí svoj WhatsApp účet so zariadeniami, ktoré využíva kybernetický útočník. Podvodník si potom automatizovane stiahne históriu komunikácie a zoznam kontaktov. Na všetky takto získané kontakty následne začne posielať tú istú vyššie popísanú správu. Útočník získa nad WhatsApp účtom obete plnú kontrolu a následne môže komunikovať cez účet obete aj naďalej. Ako dopĺňa úrad, deje sa tak bez ohľadu na to, či si obeť aplikáciu odinštaluje alebo vypne.
SMS podvod
Druhý podvod, ktorý aktuálne dominuje na našom území, sa pre zmenu šíri cez klasické SMS správy. Pomocou SMS kampane sa podvodníci snažia od potenciálnych obetí vylákať prihlasovacie údaje. Ide im najmä o citlivé údaje, ako je napríklad meno alebo bankové údaje, čo im potom otvára brány k vybieleniu účtu. NBÚ poukázal tiež na fakt, že občas je cieľom týchto podvodných SMS kampaní ponúknuť stiahnutie škodlivej aplikácie. Tá potom môže v zariadení používateľa páchať ďalšie škody. Odborníci na bezpečnosť upozorňujú, že útočníci sa snažia svoju obeť dostať do časovej tiesne. Využívajú na to rôzne psychologické techniky a NBÚ preto radí, aby ste tlaku v žiadnom prípade nepodliehali. Záverom úrad dodal, že používatelia by si mali vždy premyslieť, na aké odkazy kliknú alebo aké údaje vyplnia. V online svete treba byť ostražitým.