Facebooková stránka Hoaxy a podvody upozornila na deepfake video, ktoré sa aktuálne šíri sociálnymi sieťami. Vystupuje v ňom falošný premiér SR Robert Fico, ktorý oznamuje finančnú pomoc pre seniorov.
Hoci video pôsobí na prvý pohľad dôveryhodne, ide o podvod a seniori by mali byť obozretní. Cieľom podvodníkov je oklamať práve túto mimoriadne citlivú skupinu ľudí. Podvodníci vedia, že mnohí seniori sú ľahkým terčom, a preto svoje podvody adresujú práve im.
Podvod, v ktorom vystupuje premiér SR
Ako sme naznačili, tentoraz podvodníci vsadili na verejne známu osobu – premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a takýmto spôsobom sa snažia oklamať dôchodcov. Video, v ktorom vystupuje falošný premiér, pôsobí dôveryhodne, pretože obraz je profesionálny a hlas presvedčivý. Ide však o deepfake – technológiu, ktorá dokáže vytvárať napodobneniny a výrazne jej v tom pomáhajú aj schopnosti umelej inteligencie.
Ako upozorňuje stránka Hoaxy a podvody, cieľom tejto kampane je získať dôveru medzi seniormi a potom sa dostať k ich osobným a citlivým údajom, ktoré môžu byť zneužité na nekalé úmysly. Video sľubuje seniorom finančnú odmenu, avšak pravdou je opak. Senior nezíska peniaze, skôr o tie svoje príde. Podvodníci lákajú na to, aby senior klikol na odkaz, ktorý ho presmeruj na falošný formulár. Ak tento formulár vyplní, môže sa dostať do problémov. Svoje údaje totižto odošle priamo podvodníkom.
Tento podvod nie je jediný
Podobné podvody, pri ktorých sa využíva technológia deepfake, nie sú v online svete výnimočné. Podľa údajov z Meta Ad Library sú tieto videá súčasťou systematických a platených kampaní. Deepfake videá sa spravidla objavujú na podozrivých stránkach a profiloch. Medzi známe profily takéhoto typy patrí napríklad stránka Srdce Slovenska. Ako uvádzajú Hoaxy a podvody, za propagáciou týchto falošných videí sú často zahraničné osoby so skrytou identitou. Využívajú techniky, ktoré sú známe aj z podvodných investičných schém. Podvodníci vedia, na koho majú cieliť. Svoje obete si vyberajú tak, aby zvýšili šance, že uspejú. Cielia najmä na ľudí, ktorí nie sú zvyknutí overovať si zdroje a dôverujú známym osobnostiam. Takéto podvody sú nielen hrozbou pre citlivú skupinu ľudí, ale predstavujú aj morálny problém.
Dezinformačné aktivity
Podľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) ide o koordinované dezinformačné aktivity. Ich zámerom je manipulovať, okrádať a zneužívať zraniteľných ľudí – často sú to dôchodcovia alebo ľudia, ktorí nie sú zbehlí v používaní internetu a neuvedomujú si nástrahy online sveta. NBÚ poukázal aj na fakt, že Facebook nedokáže takýmto deepfake videám zabrániť. Podľa nich algoritmus sociálnej siete vie do pár sekúnd identifikovať napríklad nahotu, avšak deepfake videá bez problémov šíri ďalej a to dokonca formou platenej reklamy. Odborníci na bezpečnosť preto vyzývajú, aby boli seniori a aj ostatní ľudia mimoriadne obozretní a neverili všetkému obsahu, ktorý sa zdieľa na sociálnych sieťach, hoci na prvý pohľad tento obsah vzbudzuje dôveru.