Slovensko zaplavil extrémny podvod, na ktorý upozornila Polícia Slovenskej republiky. Podvodné správy zaplavili celú krajinu a ich cieľom je obrať vás o váš účet na známej četovacej platforme a potom aj o peniaze. Čo sa deje?
Komunikačnú aplikáciu WhatsApp zaplavili hromadné správy, ktoré sú pre používateľov mimoriadne nebezpečné. Podvodné správy začínajú v podstatne rovnako – a to vymyslenou súťažou.
Slovensko zaplavil extrémny podvod
Ak používate aplikáciu WhatsApp, v týchto dňoch by ste mali byť obzvlášť obozretní. Podvodníci sa rozhodli túto platformu zneužiť a posielajú cez ňu falošné správy. Ako uvádza Polícia SR, podvod začína doručením správy, v ktorej známy kontakt žiada o hlasovanie v súťaži. Ide o vymyslený príbeh. Kontakt tvrdí, že dcéra tanečníčka je prihlásená v súťaži a chce, aby ste jej odovzdali svoj hlas. Pri hlasovaní musíte prejsť registračným procesom, ktorého súčasťou je skopírovanie „kódu“. Ak toto urobíte, ste vo veľkých problémoch.
Po zadaní tohto kódu podvodník prevezme kontrolu nad vašim WhatsApp účtom. Váš účet je kvôli tomu ovládaný cudzou osobou, ktorá môže vo vašom mene rozposielať ďalšie správy. A väčšinou tieto podvodné správy rozpošle všetkým kontaktom, ktoré máte uložené v telefónnom zozname.
Podvodník chce vylákať peniaze
Ako dopĺňa slovenská polícia, správy, ktoré sa odosielajú z ukradnutých WhatsApp účtov už neobsahujú vymyslený príbeh o dcére tanečníčke, ktorá sa prihlásila na súťaž. Väčšinou je predmetom týchto podvodných správ žiadosť o zaslanie peňazí s uvedením čísla účtu a naliehaním na rýchlu reakciu. Podvodník, samozrejme, chce, aby ste mu finančné prostriedky zaslali čo najskôr. Takto sa dokáže vyhnúť odhaleniu. Po dlhšej konverzácii by ste totižto mohli ľahko zistiť, že ide o podvodníka a nie o známu osobu, ktorú poznáte a za ktorú sa tento podvodník vydáva.

Čomu sa vyhnúť?
Polícia Slovenskej republiky hovorí, že tieto nebezpečné správy zaplavili celé Slovensko a hromadne sa šíria najmä cez WhatsApp. Preto pridáva zopár odporúčaní, ktorých by sa používatelia mali držať, ak sa nechcú dostať do problémov. Nikdy neodpovedajte na správy, ktoré vyzerajú podozrivo a nikdy neposielajte peniaze, ak boli od vás vyžiadané takýmto spôsobom. Aj keď vám správa na WhatsAppe prišla od kontaktu, ktorý máte uložený v telefónnom zozname, pre istotu si tento kontakte overte cez alternatívne zdroje. V prípade, že podvodník prevzal kontrolu nad vašim WhatsApp účtom a rozosiela vo vašom mene podvodné správy, oznámte to najbližšiemu oddeleniu Policajného zboru.