Návrh na uvalenie 200-percentných ciel na európske vína by mohol výrazne narušiť súčasné obchodné vzťahy s USA. Ak by vinohradnícke krajiny ako Taliansko, Francúzsko či Španielsko prišli o veľkú časť svojho amerického odbytu, pravdepodobne by sa snažili odbyt presunúť na európsky trh. Prebytok vína a zvýšená konkurencia by mohli stlačiť ceny nadol a vytvoriť prostredie, v ktorom sa slovenským vinárstvam ešte ťažšie dýcha.
Najväčší vývozcovia by tak zaplavili európske regály vlastnou produkciou, čo by viedlo k tvrdému boju o zákazníka. Aj keď slovenské podniky vyvážajú len zlomok do zámoria, ich trhová pozícia vo vnútri EÚ by týmto bola oslabená. Hrozilo by, že by lacnejšie vína zo zahraničia prilákali domácich spotrebiteľov, a tak by slovenskí producenti mohli zápasiť s ešte väčšími odbytovými ťažkosťami.
Slovenskí pestovatelia vína už dnes zápasia
Slovenské vinohradníctvo čelí viacerým problémom – od kolísavého počasia až po lacný dovoz z iných štátov. Takéto riziko ďalšej cenovej vojny by mohlo spôsobiť, že viaceré rodinné vinárstva by nevedeli dlhodobo konkurovať veľkým koncernom. Aj bez amerických ciel majú problém poskytnúť atraktívne ceny, keďže ich náklady na výrobu kvalitatívne hodnotného vína sú vyššie.
Zníženie cien by si vyžiadalo obmedzenia vo výrobe či kompromisy v kvalite. V najhoršom scenári by to mohlo viesť až k zatváraniu menších vinárstiev a strate regionálnej vinohradníckej tradície, ktorá má na Slovensku dlhú históriu. Navyše, ak by takéto vysoké americké clá skutočne vošli do platnosti, je málo pravdepodobné, že by tamojší trh zostal pre slovenské vinárne zaujímavý.
Problémy na oboch brehoch Atlantiku
Pri obchodných sporoch medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou je vždy dôležité, aby partneri našli diplomatické riešenia skôr, než eskalujú do rozsiahlej colnej vojny. Zvýšenie ciel na vína predstavuje len jedno z možných opatrení, ktoré negatívne zasiahne široké spektrum výrobcov. Zároveň však ohrozí aj amerických dovozcov a spotrebiteľov, ktorí si v konečnom dôsledku za kvalitné európske víno zaplatia oveľa viac.
Analytici upozorňujú, že ak nedôjde k dohode, môže sa významne ohroziť dôvera v medzinárodný obchod, ako aj v stabilné obchodné vzťahy v rámci EÚ a USA. Privysoké clá by navyše mohli uvrhnúť aj americký trh s vínom do neistoty a obmedziť diverzitu ponuky.