Štát zaviedol oficiálnu podporu pre digitálnu verziu kľúčových identifikačných dokladov, presnejšie občianskeho a vodičského preukazu. Nateraz sú síce digitálne doklady značne obmedzené, čo sa týka využitia, postupne ich chcú integrovať viaceré kľúčové subjekty. Patrí medzi ne aj Slovenská pošta, informuje SITA.
Aby sme boli konkrétnejší, Slovenská pošta a Ministerstvo dopravy (MV) SR sa dohodli na spolupráci v oblasti rozvoja digitálnej identity a využívania elektronických dokladov. Táto spolupráca zahŕňa aj podpis memoranda, na základe ktorého sa pošta aktívne zapája do pilotného projektu umožňujúceho overenie totožnosti občanov prostredníctvom digitálneho občianskeho preukazu, resp. cez aplikáciu eDoklady.

Zatiaľ len vo vybraných lokalitách
No keďže ide o pilotný projekt, dostupnosť tejto služby je zatiaľ obmedzená len na vybrané lokality, presnejšie vybrané pobočky v krajských mestách.
Pokiaľ zákazník býva v blízkosti takejto pobočky, môže v nej použiť svoj digitálny občiansky preukaz na vybavenie viacerých služieb – konkrétne pri vydávaní doporučených a poistených listov, balíkových zásielok alebo pri vyplácaní poštových poukazov. Výnimkou sú poštové poukazy na výplatu dávok, kde sa digitálny doklad zatiaľ akceptovať nebude.
Ako to prebieha?
V podstate celkom jednoducho. Zákazník pri prehliadke otvorí aplikáciu eDoklady na svojom smartfóne s Android alebo iOS a zamestnancovi Slovenskej pošty ukáže aktívny digitálny občiansky preukaz.
Fotografie preukazu, snímky obrazovky či iné formy elektronického dokladu nie sú akceptované. Taktiež treba mať na pamäti, že v prípade akýchkoľvek pochybností o pravosti digitálneho dokladu si zamestnanci Slovenskej pošty môžu od zákazníka vyžiadať predloženie fyzického občianskeho preukazu.
Čo bude nasledovať?
Momentálne je overovanie digitálnym preukazom možné len pri priehradkách poštových pobočiek. Do budúcnosti sa však plánuje rozšírenie tejto služby aj na poštových doručovateľov, čo by umožnilo využívanie digitálneho preukazu aj pri doručení zásielok priamo na adresu zákazníka.
S cieľom ešte viac zefektívniť a zrýchliť proces obsluhy zákazníkov sa pripravuje zavedenie overovania pomocou QR kódu. Tento spôsob by mal nielen urýchliť vybavovanie, ale aj uľahčiť prácu zamestnancom na priehradkách aj doručovateľom v teréne.
Pilotný projekt má v prvej fáze overiť funkčnosť a bezpečnosť celého systému. V prípade úspešného priebehu bude rozšírený na ďalšie pobočky po celom Slovensku.
Digitálne doklady na Slovensku
Digitálne doklady boli na Slovensku oficiálne spustené 15. februára, a to formou tzv. digitálnej peňaženky. Oznámil to priamo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Súčasťou tohto riešenia sú aj dve nové mobilné aplikácie, menovite eDoklady a eIdentita, ktoré, ako sme avizovali vyššie, sú dostupné pre obidva hlavné operačné systémy, čiže pre Android aj iOS. Jedna aplikácia slúži na autentifikáciu, teda prihlasovanie a identifikáciu pri využívaní elektronických služieb štátu, druhá funguje ako digitálna peňaženka, kde sú uložené elektronické doklady.
Taktiež sme už spomenuli, že funkcionalita digitálnych dokladov je zatiaľ výrazne obmedzená. Okrem priehradok Slovenskej pošty ich možno využiť len na komunikáciu s políciou, napr. pri cestnej kontrole.
Minister vnútra však deklaroval, že tento systém sa bude postupne rozširovať aj do iných oblastí života. Rezort už dokonca podpísal memorandá o spolupráci so subjektmi ako Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) či Asociácia zdravotných poisťovní.

Na základe týchto dohôd sa predpokladá, že v blízkej budúcnosti bude možné digitálne doklady využívať aj v rámci súkromného sektora, teda nielen pri styku s úradmi. Podľa Šutaja Eštoka o systém prejavujú záujem aj subjekty ako banky či hotelové asociácie.
Aké to má výhody?
Po prvé máte digitálne doklady vždy po ruke, aj keď si zabudnete peňaženku. Väčšina ľudí má dnes mobil stále pri sebe. Ak si zabudnete fyzický občiansky alebo vodičák, no máte ich v aplikácii, viete sa pri kontrole preukázať elektronicky.
Po druhé je tu ekologický benefit – s elektronickými dokladmi odpadá potreba nosiť viaceré kartičky v peňaženke, čo znamená, že sa znižuje množstvo plastového odpadu, ktoré škodí životnému prostrediu.
Za zmienku tiež stojí možnosť podpisovania dokumentov – aplikácia eIdentita umožňuje podpisovanie dokumentov elektronickým podpisom bez nutnosti kupovať špeciálnu čítačku občianskeho preukazu, konkrétne držiteľom novších občianskych preukazov (vydaných po decembri 2022).
Samozrejme, kľúčovou devízou je aj jednoduchší prístup k službám štátu a firiem. V prvej fáze sú digitálne doklady určené najmä na kontakt s políciou, no čoskoro ich bude možné využívať aj pri službách Slovenskej pošty, ZSSK, zdravotných poisťovní, a v budúcnosti aj v bankách, hoteloch a ďalších firmách, ktoré už prejavili záujem.