Nedávno sme vás informovali, že slovenskí spotrebitelia začali vykupovať trvanlivé mlieko a mliečne výrobky. Reagujú tak na ochorenie slintačky a krívačky (SLAK), ktoré sa aktuálne šíri slovenskými farmami. S blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami ale spotrebitelia začali útočiť aj na ďalšiu potravinu. Ako uvádza TV Markíza, vo veľkom začali vykupovať mäso.
Slintačka a krívačka bola naposledy na Slovensku pred zhruba 50 rokmi. Nikto preto nečakal, že sa na naše územie opäť vráti. Ukázala však svoju plnú silu, čo u mnohých Slovákov vyvoláva obavy. Keďže toto ochorenie sa šíri extrémne rýchlo a nedávno pribudla ďalšia nakazená farma, Slováci sa pýtajú, či bude na Veľkú noc dostatok mäsa.
Slováci začali vykupovať mäso
SLAK je k dnešnému dňu potvrdená na piatich farmách. Konkrétne v obci Medveďov, Ňárad, Baka, Lúč na Ostrove a v Plaveckom Štvrtku. Zatiaľ čo prvé štyri obce na nachádzajú na juhu Slovenska a patria do okresu Dunajská Streda, posledná obec je v okrese Malacky. Nákaza sa teda dokázala rozšíriť aj do obce, ktorá je vzdialená niekoľko desiatok kilometrov. SLAK viedla k vyhláseniu mimoriadnej situácie na celom území Slovenska a k prijatiu viacerých opatrení, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy.
Keďže postihnuté farmy musia svoje zvieratá utratiť, zničí sa tým celý chov, čo predstavuje obrovskú tragédiu pre samotných farmárov, ale tiež je to veľká rana pre ekonomiku. Situácia okolo slintačky a krívačky sa tak začala už prejavovať aj v slovenských obchodoch. Ešte viac to pocítime, ak bude nákaza postupovať. Markíza zavítala s kamerou do jedného z najväčších mäsokombinátov na Slovensku. A hoci je epidémia lokálna, zareagovala už celoeurópska burza v Nemecku, ktorá mierne zdvihla ceny za kilogram mäsa.
Situácia, ktorej vývoj je neistý, vyprovokovala aj spotrebiteľov. Tí údajne zobrali nákupy mäsa útokom a robia si zásoby na blížiace sa veľkonočné sviatky. Mäsokombinát v Rimavskej Sobote tvrdí, že dopyt po mäse je extrémny. Za jeden deň vyexportoval až 120 ton mäsových výrobkov. Špeciálna situácia je podľa Markízy na bitúnkoch, ktoré zápasia s nedostatkom živých zvierat pre obmedzenia prepravy. Nemajú čo porážať, čím sa výrobný proces znížil alebo úplne zastavil. Niektorí podnikatelia tento výpadok slovenského mäsa kompenzujú dovozom zo zahraničia.
Čo môžeme očakávať?
Ochorenie slintačky a krívačky sa zatiaľ vo veľkej miere nepremietlo do zvýšených cien v obchodoch. Ak sa však nákaza nezastaví a postupne bude napádať ďalšie slovenské farmy, môže to byť pre Slovensko problém. V tom prípade budeme odkázaní na dovoz mäsa, mlieka aj mliečnych výrobkov zo zahraničných fariem. Podľa analytika finančných trhov Mareka Nemkyho spôsobuje problémy najmä logistika. No ako sme naznačili vyššie, s pomocou okolitých štátov by Slovensko toto obdobie mohlo prekonať.
Analytik tvrdí, že v súčasnosti ide naďalej o lokálny problém, nakoľko nákaza je koncentrovaná v západnej časti Slovenska. Z európskeho pohľadu podľa neho nejde o výrazný dopad. Doplnil, že slovenský trh je malý, a preto nebude mať vplyv na globálne ceny. Na druhej strane, lokálne môžeme pozorovať mierne zvyšovanie cien nedostatkových produktov. Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce hlavne hospodárske zvieratá, ako sú hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy. Na človeka sa prenáša len vo veľmi výnimočných prípadoch.