Občas sa vodičom stane, že omylom vyjdu na diaľnicu alebo nestihnú odbočiť na tej odbočke, na ktorej plánovali. Potom príde na rad panika, stres alebo hnev. Treba si však zachovať chladnú hlavu, aby ste neohrozili sebe a ani iných účastníkov cestnej premávky. Ako teda postupovať pri týchto chybách na cestách tak, aby bola zachovaná bezpečnosť? Téme sa venoval motoristický portál Autoviny.sk.
Veľkou chybou je, ak sa vodič rozhodne otočiť do protismeru. To, že ste omylom vyšli na diaľnicu, nestihli zísť z výjazdu, alebo ste sa zle zaradili, ešte neznamená, že svoju chybu nemôžete napraviť. Treba ju však napraviť v súlade s dopravnými a bezpečnostnými predpismi.
Neotáčajte sa a necúvajte
Ak zistíte, že idete zlým smerom, prípadne, že ste omylom vyšli na diaľnicu, vždy treba pokračovať po najbližší výjazd. Otáčanie ani cúvanie sa neodporúča, pretože môžete ohroziť seba aj ostatných a navyše je to proti predpisom. Nezabudnite, že na diaľnici alebo rýchlostnej ceste musíte dodržiavať predpísanú minimálnu rýchlosť.
S chladnou hlavou teda pokračujte v ceste a pri najbližšom výjazde môžete napraviť svoj omyl a pokračovať v ceste správnym smerom. Otáčanie alebo cúvanie je na diaľnici prísne zakázané a extrémne nebezpečné. Aj keď ste v blízkosti výjazdu, ktorý sa nachádza za vami, necúvajte k nemu, ale pokračujte po najbližší výjazd, ktorý je pred vami. Diaľnice majú výjazdy v pravidelných intervaloch, zvyčajne každých 10 až 20 kilometrov. Sleduj preto značky a jednoducho zíďte z diaľnice pri najbližšej príležitosti.
Zastavte len na miestach, na to určených
Nikdy nezastavujte uprostred cesty, ale iba na miestach, ktoré sú na to určené. To znamená odpočívadlo alebo čerpacia stanica. Tu si môžete oddýchnuť, predýchať prvotné rozčúlenie sa z nesprávneho odbočenia a upraviť trasu v navigačnej aplikácii (napr. Waze, Google Mapy, Apple Mapy, Mapy.com a podobne).
Navigácia by vám mala ukázať najrýchlejší spôsob, ako sa vrátiť na pôvodnú trasu. Zastaviť môžete aj v núdzovom pruhu, avšak len v prípade, ak máte pocit, že svojou jazdou by ste mohli ohroziť seba alebo ostatných. Ako sme naznačili, v jazdnom pruhu nikdy nezastavujte.
Kúpa diaľničnej známky online
Ak ste si pri vjazde na diaľnicu uvedomili, že nemáte zakúpenú diaľničnú známku, aj toto sa dá vyriešiť. So šťastím ani nedostanete pokutu, pretože diaľničnú známku si môžete kúpiť online. Postupujte teda takto. Zastavte na najbližšej pumpe alebo odpočívadle, vytiahnite smartfón a zapnite si mobilné dáta. Navštívte webovú stránku eznamka.sk a zakúpte si známku online.
Stačí zadať zopár údajov: EČV, krajinu registrácie vozidla a vašu e-mailovú adresu. Pred úhradou si vyberte platnosť známky (1, 10, 30 alebo 365 dní). Potom uhraďte požadovanú sumu a už sa nemusíte strachovať, že dostanete pokutu za jazdu po diaľnici bez platnej diaľničnej známky. Nezabudnite na dôležitú vec, a síce, že ak za sebou ťaháte príves alebo vozík, známku musíte zakúpiť aj naň. Mnoho vodičov na to pozabudne a potom sú prekvapení z pokuty.
Záverečné odporúčania
Diaľnice sú jednosmerné a žiadne otáčanie, cúvanie alebo prechádzanie do protismeru tu neprichádza do úvahy. Je to veľký hazard so životom. Preto pokračujte v jazde po najbližší výjazd a zastavujte len tam, kde je to bezpečné (odpočívadlo, pumpa). Ak je to nutné, zakúpte si diaľničnú známku online. Hlavne zachovajte pokoj a berte to s chladnou hlavou. Aj skúseným vodičom sa občas stane, že odbočia nesprávne.