Samsung Galaxy A36 5G je stále čerstvý mid-range model z dielne spoločnosti Samsungu. Ide o priameho nástupcu úspešného Galaxy A35 5G, ktorý sa celkom často objavoval v rebríčkoch najpredávanejších zariadení popredných operátorov. Ponúka nový model dostatočné kapacity a možnosti na to, aby sa dokázal tešiť rovnakej, ak nie aj väčšej obľube? Aj toto som sa snažil zistiť v rámci osobného testovania. A myslím si, že na ňu dokážem celkom jasne odpovedať.
Samsung Galaxy A36 5G: Predstavenie zariadenia
Ako som už spomenul, Galaxy A36 5G stále možno považovať za nového reprezentanta strednej triedy smartfónov. Zariadenie debutovalo popri Galaxy A56 5G a Galaxy A26 5G, konkrétne začiatkom marca. Zatiaľ čo Galaxy A56 5G spadá do vyššej, takmer prémiovej strednej triedy, Galaxy A36 5G by som zaradil niekde do priemeru, a to aj čo sa týka výbavy, aj čo sa týka ceny.
To ale rozhodne nemyslím ako kritiku. To, že telefón nie je prémiový, neznamená, že nemá čo ponúknuť. Práve naopak, cenovo dostupnejšie smartfóny sú z roka na rok schopnejšie a niekedy už pomaly šliapu na päty vlajkovým lodiam. Je to tak aj v prípade Galaxy A36 5G? To sa dočítate v nasledovnej recenzii.
No ešte predtým, ako sa pustíme do rozboru jednotlivých čísel a písmen, musím upozorniť na cenu – zariadenie sa dodáva v dvoch konfiugárciách, a to:
- 6 + 128 GB za 379 eur
- 8 + 256 GB za 449 eur
Samsung Galaxy A36 5G: Konštrukcia a dizajn
Telefóny od Samsungu, nech už spadajú do akejkoľvek triedy, sa vystatujú celkom unikátnym dizajnovým jazykom. A Galaxy A36 5G rozhodne nie je výnimkou.
Najskôr sa ale pozrieme na konštrukčné spracovanie, pretože za to si odo mňa telefón zaslúži veľkú pochvalu. Hoci ide o model strednej triedy, jeho telo v ruke pôsobí solídne a odolne. Nie je to jeden z tých smartfónov, ktorý je tak ľahký, že sa oň bojíte pri každom menšom páde či príliš tvrdom položení na stôl. Jeho hmotnosť činí 195 gramov.
Táto hodnota podľa mňa predstavuje výborný kompromis – smartfón je dostatočne ťažký na to, aby nepôsobil lacno, no zároveň nie až taký ťažký, aby sa pri používaní stal nepohodlným.
Na prémiovejšom dojme rozhodne pridáva zadná strana, ktorá je za mňa highlight dizajnového aj konštručkného prevedenia Galaxy A36 5G. Je totiž pokrytá sklom, ktoré veľmi dobre skrýva neatraktívne odtlačky prstov. A čo navyše, pri rôznom náklone proti svetlu sa na nej „vlní“ gradient s fialovou, zelenou a modrou farbou (variant Lavender). Do istej miery mi toto spracovanie pripomína zadnú stranu Galaxy Note10+.

A na zadnej strane ešte chvíľku ostaneme. Je tu totiž ešte jeden komponent, ktorý treba spomenúť a to modul s fotoaparátmi. Samsung v tomto prípade nezvolil prevedenie s objektívmi vyliezajúcimi priamo z tela, namiesto toho siahol po vyvýšenom paneli v oválnom tvare a s tmavým pokrytím. V jeho útrobách sa nachádzajú tri snímače.
Presúvame sa na bočné hrany, kde už môžeme vidieť väčší kompromis – sú totiž plastové. Ani to ale nemusí byť okamžite problém. Samsung ich potiahol úpravou, ktorá na dotyk pôsobí ako kov, presnejšie hliník. Rozhodne teda nepôsobia lacno či nekvalitne. Pochváliť potom musím aj rozhodnutie mierne vyvýšiť hlavné tlačidlo a tlačidlá pre ovládanie hlasitosti na pravej hrane, ktoré sú tak oveľa ľahšie dostupné. A keď už sme pri tých tlačidlách – majú matnú povrchovú úpravu a zvuk, ktorý vydávajú pri stlačení, je priam pastvou pre uši.
Na spodnej hrane sa nachádza výstup pre reproduktory, slot pre SIM kartu a USB-C port, ktorý má celkom zaujímavé umiestnenie. Z mne neznámeho dôvodu sa totiž nenachádza v strede, ale bližšie k zadne strane. Avšak na jeho funkcionalitu to nemá žiadny vplyv. Problém s tým tak zrejme budú mať len používatelia trpiaci obsesívno-kompulzívnou poruchou.
A predná strana? Viac-menej klasika. Vypĺňa ju plochý displej s malým výrezom pre selfie fotoaparát v tvare kruhu. Pokiaľ ide o rámiky, tie nie sú zrovna najužšie, no zároveň nie sú ani tak hrubé, aby pôsobili obmedzujúco. Výnimkou je len spodný rám, ktorý je hrubší ako zvyšok obvodu – to však v tejto kategórii smartfónov nie je žiadny nezvyčajný úkaz.
Sú tu ale dve veci, ktoré musím trochu skritizovať. Tou prvou je snímač odltačkov prstov. Neviem, či som len nesprávne absolvoval proces nastavenia (čo sa mi ešte nikdy nestalo), ale snímač na môj vkus často reagoval nesprávne či pomaly. Samozrejme, väčšinu času fungoval bez problémov, no zároveň nemôžem povedať, že by nesprávne reakcie boli zriedkavé. Občas som musel prst priložiť aj viackrát, aby sa zariadenie odomklo.

Druhú kritiku adresujem vibračnému motoru, ktorý pôsobí až príliš lacno. Nie je to najhoršie, čo som kedy videl (teda skôr cítil), ale rozhodne je tu priestor na zlepšenie. Na druhú stranu – niekde Samsung musel ušetriť, pričom vibračný motor býva aj u iných výrobcov častým kompromisom. Koniec koncov, ak sa vám vibrácie nepáčia, vždy ich môžete vypnúť.
Na záver ešte musím spomenúť, že ako predná, tak aj zadná strana je chránená odolnou vrstvou Gorilla Glass Victus+, ktorá ponúka veľmi slušnú odolnosť voči poškriabaniu aj pádom.
Samsung Galaxy A36 5G: Displej
Smartfóny od Samsungu zvyknú excelovať v mnohých oblastiach, pričom displej rozhodne je jednou z nich. Nech už siahnete po ktorejkoľvek cenovej kategórii, máte záruku, že vždy dostanete čo najlepšiu obrazovú kvalitu. A veľmi ma teší, že inak tomu nie je ani v prípade Galaxy A36 5G.
Na svoju cenu má tento telefón nádherný displej, ktorý sa pýši veľmi slušnými kapacitami vo všetkých smeroch. Rátať môžete s kvalitnou ostrosťou, ktorú zabezpečuje rozlíšenie 1 080 x 2 340 pixelov, konkrétne na uhlopriečke 6,7 palca. Hoci to v prepočte vychádza na hustotu „len“ 385 pixelov na palec (ppi), na tak malých zariadeniach, ako sú telefóny, to nemá veľkú váhu.
Inak povedané, rozlíšenie je dostatočne štedré na to, aby ste si mohli bez problémov a naplno vychutnať akýkoľvek typ obsahu. Prehliadanie webových stránok, filmy, videá, fotografie – to všetko vám tento smartfón zobrazí s maximálnou detailnosťou.
Rozlíšenie pritom nie je to jediné, čím sa môže panel Galaxy A36 5G pochváliť. Poteší aj technológia Super AMOLED, ktorá sa vystatuje veľmi presnou a náramne atraktívnou reprodukciou farieb, čo ešte väčšmi umocňuje používateľský zážitok. Opomenúť potom rozhodne nemožno ani podporu pre obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, vďaka ktorej je obsah na displeji vždy elegantne plynulý.

A problémom rozhodne nie ja ani viditeľnosť. Svietivosť panelu sa v bežných podmienkach dokáže vyšplhať na 1 200 nitov, v extrémnych podmienkach až na 1 900 nitov. To znamená, že aj keď telefón používate na priamom slnku, je veľmi malá pravdepodobnosť, že si naň budete musieť tieniť druhou rukou. A ak áno, nie je to ani tak kvôli slabému jasu, ale skôr kvôli lesklej úprave. Antireflexná vrstva teda chýba, čo ma však vôbec neprekvapuje. Ide totiž o celkom nákladný komponent, ktorého implementácia by si pýtala vyššiu cenovku.
S kľudom na duši môžem povedať, že displej Galaxy A36 5G nielenže naplnil, ale dokonca prekonal moje očakávania. Je kvalitný, ostrý aj plynulý. A aby toho nebolo málo, problémom nie sú ani pozorovacie uhly. Jediné, čoho si pri náklone môžete všimnúť, je modrasté zafarbenie, no aj to len v prípade, že v danom okamihu máte na displeji veľa bielej. Veľký palec hore.
Samsung Galaxy A36 5G: Výkon a batéria
Presúvame sa k ďalšej kľúčovej oblasti, na ktorej šetrí azda každý mid-range telefón. Je ale pravda, že každý šetrí inak – niektoré podozrivo veľa, niektoré podozrivo málo. Ako je na tom Galaxy A36 5G?
Toto zariadenie poháňa procesor Snapdragon 6 Gen 3 od spoločnosti Qualcomm, ktorý je založený na 4-nanometrovom výrobnom procese. Pozostáva z ôsmich jadier, presnejšie štyroch jadier s taktovacou frekvenciou 2,4 GHz a štyroch jadier s taktovacou frekvenciou 1,8 GHz. V prostredí Geekbench 6 sa mu podarilo získať nasledovné výsledky:
- 1 012 bodov v teste na jedno jadro
- 2 915 bodov v teste na viac jadier
Tieto výsledky sú pri pohľade na ceny, za ktoré sa Galaxy A36 5G predáva, viac-menej priemerné. Dôležité je však to, ako sa prejavujú v reálnom živote, teda v skutočných podmienkach.
Upokojím vás – telefón takmer všetko zvláda na výbornú. Pokiaľ ide o bežné úkony, ako je odpisovanie na správy, surfovanie po webe, občas nejaké to video či film, prípadne ľahký gaming, tie rozhodne nie sú problém, a teda by ste sa pri nich nemali stretnúť s väčšmi obmedzeniami.

Samozrejme, nakoľko nie je vybavený vlajkovým procesorom, niektoré činnosti, ako napríklad spracúvanie fotografií a videí či otváranie náročnejších aplikácií, si pýtajú trochu trpezlivosti. Rozhodne sa ale netreba obávať toho, že by niečo vyložene nezvládal. Procesor sa mi podarilo zadýchať skutočne len vtedy, keď som ho zahltil intenzívnym multitaskingom s náročnejšími aplikáciami, napríklad pri natáčaní videí, ich priebežnom nahrávaní na cloud a používaním navigácie.
Toto sú však scenáre, ktoré nie sú každodenné. To, na čo telefón používa väčšina ľudí, Galaxy A36 5G zvládne bez odvrávania. No ak predsa len očakávate nejaký ten multitasking, radšej siahnite po vyššej verzii s 8 GB RAM. Tá nižšia totiž má 6 GB pamäte, čo môže byť málo.
A batéria? Tej v podstate nemôžem vytknúť nič, teda až na jednu vec – v balení nenájdete nabíjací adaptér, čo znamená, že ak nemáte jeden doma (napríklad po predošlom telefóne), budete si ho musieť zakúpiť samostatne. Aj toto je celkom rozšírený trend, len ma mrzí, že už ním „trpia“ aj modely z nižších cenových tried.
Je však pravda, že mnohí majú doma staršie nabíjačky, často s celkom slušným výkonom. Konkrétne na Galaxy A36 5G môžete využiť adaptér s kapacitou až 45 W. Samozrejme, môžete použiť aj vyšší výkon, no 45 W je maximum, čo tento telefón dokáže spracovať.
Čo sa týka samotnej výdrže, tá je veľmi slušná. Telefón je vybavený článkom s kapacitou 5 000 mAh, čo je dostatočné množstvo energie pohodlne aj na viac ako jeden deň používania. Záleží to od konkrétnych scenárov, no osobne mi dosť často stačilo pripájať ho na nabíjačku len raz za dva dni. Dokonca aj náročnejšie dni som končil s približne 30 percentami batérie, čo rozhodne stojí za pochvalu.

Samsung Galaxy A36 5G: Fotoaparáty
Aj fotoaparáty sú oblasť, v ktorej Samsung dokáže milo prekvapiť a zaujať. Opäť pripomínam, že Galaxy A36 5G spadá do strednej triedy, takže vlajkovú kvalitu nečakajte. Na bežné účely však výstupy, ktoré jeho snímače produkujú, bohate postačia.
Celkovo má vo výbave štyri objektívy, a síce:
- 50 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1,8, veľkosťou senzora 1/1,96 palca, automatickým zaostrovaním (PDAF) a optickou stabilizáciou obrazu (OIS),
- 8 Mpx ultaršiokoruhlý snímač s clonou f/2,2, 123-stupňovým zorným poľom a veľkosťou senzora 1/4,0 palca,
- 2 Mpx makro snímač s clonou f/2,4,
- 12 Mpx selfie snímač s clonou f/2,2.
Pokiaľ ide o video, hlavná zostava dokáže natáčať 4K záznamy pri 30 FPS a 1080p zábery pri 30 alebo 60 FPS, zatiaľ čo selfie fotoaparát si poradí so 4K a 1080p rozlíšením pri 30 FPS.
Fotografie zachytené hlavným snímačom sú celkom kvalitné, hlavne ak mu poskytnete dostatočný prísun svetla, prirodzeného alebo štúdiového. Detaily sú ostré, farby presné. Hlavný objektív fotí v sýtejšom kontraste, čo niektorým môže prekážať, no mne rozhodne nie.
Mierne kompromisy nastávajú pri úbytku svetla – fotky sú potom o čosi mäkšie a hladšie, a teda strácajú na detailoch. Rozhodne by som ich ale neoznačil za nepoužiteľné. Milo ma potom prekvapil aj nočný režim. Niektoré detaily síce úplne zanikajú, no to sa dá očakávať. Predsa len zatiaľ neexistuje telefón, ktorý by dokázal v noci fotiť rovnako kvalitne ako za bieleho dňa.

















Naopak, dosť ma sklamal ultraširokouhlý objektív, nie však kvôli slabému rozlíšeniu. 8 Mpx je v rámci strednej triedy ako-taký štandard. Sklamali ma farby – pri prechode na širokouhlé zábery dochádza k výraznému color-shiftingu. Zatiaľ čo na fotke zachytenej hlavným objektívom je tráva zelená, na zábere z ultraširokouhlého snímača má silné žlté odtiene. Na modrej farbe (obloha) si tiež možno všimnúť určitých zmien, no určite nie tak veľkých, ako na zelenej.


Makro snímač funguje celkom dobre. K objektom sa dá priblížiť na prekvapivo krátku vzdialenosť, takže určite nájde svoje využitie. Samozrejme, rozlíšenie len 2 Mpx je dosť cítiť, takže prvotriedne ostré detaily neočakávajte.


Rovnako by som zhodnotil aj „selfíčka“. Predný objektív pracuje so studenšími farbami, čo ale nevidím ako veľký problém. Dôležitejšie sú detaily, ktorých má predný objektív kopu. Vyzdvihnúť rozhodne musím portrétový režim, ktorý ponúka veľmi presné orezávanie objektov (osôb) v popredí. Zvládne dokonca aj drobnejšie detaily, ako sú končeky vlasov.


Kvalita videa je obstojná. Hoci detailov nie je najviac, chválim prácu s farbami, ktoré sú sýte a aj dosť presné. Na bežné použitie, prípadne na nejaký ten drobný content na sociálne siete, s prehľadom postačí.
Samsung Galaxy A36 5G: Softvér
Zákazníkov iste poteší, že Galaxy A36 5G prichádza s najnovšou generáciou rozhrania One UI, menovite One UI 7, ktorá láka predovšetkým funkciami umelej inteligencie (AI). Tá, ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, dokáže byť náramne užitočná, hoci nie úplne na každom kroku. Musím však podotknúť, že stredná trieda nedisponuje rovnakou úrovňou AI ako vlajkové modely, takže aj v tomto smere treba čakať ústupky.
Na Galaxy A36 5G sú k dispozícii nasledovné funkcie:
- Guma na objekty
- Návrhy úprav
- Čítať nahlas
- Vlastné filtre
- Výber pomocou umelej inteligencie
K dispozícii je potom aj inteligentný asistent Google Gemini, ktorý vám umožňuje na základe hlasových príkazov vytvárať poznámky či zapisovať dôležité termíny do kalendára. A áno, podporuje aj slovenčinu. Nemôžem však povedať, že by fungoval vždy stopercentne. Napríklad, keď som chcel vytvoriť podujatie v kalendári, asistent síce príkaz pochopil správne, no pri zadávaní názvu sa z ničoho nič prehodil do angličtiny, a teda výsledok bol jeden veľký nezmysel. Keď som mu prikázal, aby zrušil, čo som povedal, odpovedal mi nasledovne: „Prepáč, neviem, čo som povedal.“
Dobrou správou je, že názov udalosti aj čas konania sa dali neskôr zmeniť, taktiež pomocou hlasových príkazov. Musím ale uznať, že by som to mal hotové rýchlejšie, keby všetko potrebné zadám ručne. Ešte je čo zlepšovať. Taktiež stojí za zmienku, že pri interakcii s kalendárom sa vyžaduje prepojenie s Google Workspace.
A ešte jedna dôležitá poznámka – hoci asistent podporuje slovenčinu, na niektoré podnety (hlavne otázky) odpovedá v angličtine.
No na druhú stranu, nedostatky hlasovej interakcie dokážu vyvážiť iné šikovné funkcie, ktoré sú k dispozícii. Rozhodne nechýba Circle to Search, teda vyhľadávanie krúžkovaním. Dajme tomu, že na internete natrafíte na auto, ktoré sa vám celkom páči, no neviete, aký je to model. Stačí podržať tlačidlo domovskej obrazovky, auto zakrúžkovať a o ostatné sa postará AI. Vie to byť náramne praktické a užitočné.


Rovnako by som označil aj funkciu pre mazanie nežiadúcich objektov z fotografií – Guma na objekty. V tomto prípade treba otvoriť konkrétnu snímku, klepnúť na ikonu hviezdičiek, zvoliť možnosť Guma na objekty a následne vyznačiť (ťuknutím alebo obkreslením) objekt, ktorý by mala AI odstrániť. A uznávam, že výsledky ma často nielen prekvapili, ale aj zarazili.



No One UI 7 nie je len o AI. Je aj o stabilite a rozsiahlych možnostiach prispôsobenia. A veľmi ma teší, že na oboch frontoch si vedie veľmi dobre.
Prispôsobiť si môžete takmer všetko, vrátane farebnej palety, ktorá sa následne aplikuje nielen v rámci základných ovládacích prvkov, ale aj v rámci niektorých (natívnych) aplikácií. Stabilita je špičková – za celú dobu testovania som nenarazil na žiadne mylné reakcie či „crashe“. Všetko jednoducho fungovalo tak, ako má.





Samsung Galaxy A36 5G: Verdikt
Aby som to zhrnul – Galaxy A36 5G je veľmi dobrý telefón s viacerými dôležitými prednosťami. Má atraktívny dizajn, solídnu konštrukciu, nádherný displej, spoľahlivý výkon a celkom obstojné fotoaparáty. Hoci možno natrafiť na nemálo kompromisov, Samsung ich spravil na tých správnych miestach, teda aspoň vo väčšine prípadov.
Pokiaľ sa obzeráte po telefóne, ktorý nezruinuje vašu peňaženku, no zároveň vám ponúkne výbavu, ktorá dokáže často ulahodiť aj náročnejším používateľom, Galaxy A36 5G rozhodne stojí minimálne za zváženie.