RECENZIA Nothing Phone (3a) Pro: V niečom priemer, v niečom unikát

Nothing Phone (3a) Pro je telefón, ktorý zaujme predovšetkým svojím dizajnom. V skutočnosti toho však ponúka oveľa viac.

20 min
Nothing Phone (3a) Pro
Nothing Phone (3a) Pro | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)
V skratke
  • Nothing Phone (3a) Pro je hrdým reprezentantom "prémiovejšej" strednej triedy
  • Vidno to už na prvý pohľad - na zadnej strane sa týči priam gigantický foto modul
  • Vzhľad ale nie je všetko. Dokáže telefón ponúknuť dostatočné kapacity aj inde?
Nothing Phone (3a) Pro
7.8 Vynikajúci
Hodnotenie

Vyzerá ako vlajková loď, názov má ako vlajková loď, no nie je to vlajková loď. Nothing Phone (3a) Pro je najnovším „prémiovým“ rozšírením mid-range série Phone (3a), ktoré stavia predovšetkým na dizajne a fotoaparátoch. No hoci toto rozhodne sú dôležité oblasti, záleží aj na iných aspektoch, ako je výkon, displej či výdrž batérie. Dokáže Phone (3a) Pro skórovať vo všetkých z nich, alebo si dôraz na vizuál a kvalitu fotografie vypýtal príliš vysokú daň? Nielen na túto otázku sa vám pokúsim odpovedať v nasledovnej recenzii.

Nothing Phone (3a) Pro: Predstavenie zariadenia

Ako som spomenul, Phone (3a) Pro je novým mid-range modelom z dielne stále mladej spoločnosti Nothing, ktorú založil Carl Pei. Pôvodne debutoval v marci, a to popri „základnému“ Phone (3a). Dá sa povedať, že dizajn a fotoaparáty sú jedinými dvoma oblasťami, v ktorých sa tieto zariadenia výraznejšie odlišujú. No na druhú stranu, práve na tých si mnohí zákazníci zakladajú.

Hoci Nothing Phone (3a) Pro na prvý pohľad skutočne pretláča dojem vlajkovej lode, rozhodne toľko nestojí. Konkrétne na Slovensku si ho viete zadovážiť za približne 475 eur.

Samozrejme, nakoľko ide o smartfón strednej triedy, nemožno vo všetkých smeroch rátať s tým najlepším z najlepšieho. Osobne však prechovávam názor, že mid-range výbava s prehľadom postačí drvivej väčšine zákazníkov. Skutočne len málokto dokáže naplno využiť tak špičkové komponenty, ako je 200 Mpx fotoaparát či Snapdragon 8 Elite.

Na druhú stranu však je pravda, že občas výrobcovia s cieľom znížiť cenovku pristúpia na príliš veľké kompromisy, čo môže viesť k tomu, že sa zariadenie automaticky stáva pre zákazníkov menej atraktívnym oproti iným ponukám s odvážnejšou stratégiou. Je toto aj prípad Nothing Phone (3a) Pro?

Nothing Phone (3a) Pro: Konštrukcia a dizajn

Ako som už viackrát spomenul, dizajn je kľúčovým lákadlom tohto smartfónu. A vidno to hneď, ako otvoríte krabičku. Zadná strana zariadenia je už tradične transparentná. Keď máte telefón položený displejom nadol, môžete vidieť časť interných komponentov, presnejšie ich krytky, potom zopár skrutiek a taktiež tri LED pruhy, ktoré sú súčasťou svetelného systému Glyph.

Čo taktiež rozhodne neprehliadnete, je obrovský foto modul s tromi snímačmi a pomocným svietidlom. Aj ten je postavený na transaprentnosti a asymetrii – snímače nie sú nijak logicky zoradené, sú skôr porozhadzované kade tade. Mne osobne sa to však celkom páči. Telefón má jednoducho nezameniteľný look, čo ocení každý zákazník, ktorý rád vystupuje z radu.

Pokiaľ ide o prednú stranu, tá ktovieako unikátna nie je, no tomu sa nedá čudovať. Keď chcete ponúknuť zákazníkovi čo najlepší zážitok, nemáte inú možnosť, ako mu dodať čo najväčší displej. A ten Phone (3a) Pro rozhodne má. Z dostupnej plochy si uberá priestor len okrúhly výrez pre selfie snímač.

Taktiež treba poukázať na jeden drobný, no dôležitý detail – rámiky, ktoré obopínajú displej, majú po celom obvode rovnakú hrúbku. To v prostredí strednej triedy nie je zaužívaný štandard. Spodný rámik zvyčajne býva hrubší. Sám Carl Pei pritom prezradil, že zúženie „brady“ tak, aby bola symetrická so zvyškom rámu, si vyžaduje pokročilé inžinierske procesy, ktoré sa zvyčajne spájajú s vyššími nákladmi.

Nothing Phone (3a) Pro
Nothing Phone (3a) Pro | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

A čo bočné hrany? V podstate klasika. Na ľavej hrane nájdeme dve predelené tlačidlá na ovládanie hlasitosti, na pravej hrane sa nachádza hlavné tlačidlo a tlačidlo pre aktiváciu funkcie Essential Space (o tej si povieme neskôr). Spodnú hranu vypĺňa zásuvka pre SIM kartu, USB-C port pre nabíjanie a výstup pre reproduktory. Reproduktor potom nájdeme aj tesne pod vrchným rámom, čo znamená vždy dostatočne hlasné a čisté telefónne hovory.

Čo ma celkom prekvapilo, je hmotnosť. Nothing Phone (3a) na prvý pohľad vyzerá naozaj robustne. Je relatívne hrubý, pričom uhlopriečka displeja činí až 6,77 palca. Napriek tomu ale nie je zrovna ťažký – váži 211 gramov. Samozrejme, nie je to málo, no čakal som o čosi vyššie čísla. Rozhodne to však neberiem ako negatívum, vďaka rozumnej hmotnosti sa telefón drží a používa naozaj pohodlne.

Aby som to zosumarizoval, po konštrukčnej a dizajnovej stránke mi telefón celkom vyhovuje. V ruke pôsobí solídne a do istej miery aj prémiovo. Transparentná zadná strana je zvyčajne „cool“, no pri Phone (3a) Pro je na môj vkus trochu príliš extravagantná. Koniec koncov – dizajn je subjektívny. Každému sa páči niečo iné. Pokiaľ preferujete telefóny, ktoré upútajú pozornosť, táto novinka od Nothing môže byť pre vás ideálnou voľbou.

Nothing Phone (3a) Pro: Displej

Veľmi ma teší, že Nothing na displeji veľmi nešetril. Aj keď nemá všetky špičkové črty, myslím si, že svojou kvalitou ulahodí ako laickým, tak aj mierne náročnejším používateľom.

Výrobca siahol po AMOLED technológií, ktorá sa vystatuje viac než slušnou reprodukciou farieb. V tomto smere tiež možno spomenúť 10-bitovú hĺbku, čo znamená, že panel dokáže zobraziť vyše miliardy (1,07-miliardy) farebných odtieňov.

Viac než slušné je potom aj rozlíšenie, ktoré dosahuje 2 392 x 1 080 pixelov. Keď si to prepočítame na ulhopriečku (6,77 palca), vychádza nám hustota 387 pixelov na palec. To síce nie je najviac na trhu, no nemám pochybnosti o tom, že drvivej väčšine zákazníkov takáto ostrosť postačí s prehľadom.

Vyzdvihnúť tiež musím podporu pre režim HDR10+ či obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, vďaka ktorej je obraz vždy elegantne plynulý. Vo svete Androidu takáto plynulosť nie je ničím nezvyčajným, no napríklad taký iPhone 16e, ktorému sme tiež venovali samostatnú recenziu, stojí viac a má len 60 Hz displej. Rozhodne teda nejde o niečo garantované.

Na záver ešte musím vyzdvihnúť svietivosť, ktorá bežne dosahuje 800 až 1 300 nitov. To je dostatok jasu na to, aby bol obsah na displeji pohodlne čitateľný za akýchkoľvek svetelných podmienok. S viditeľnosťou som nemal problém ani na priamom slnku, za čo rozhodne musím dať palec hore. Áno, občas som si musel displej prekryť druhou rukou, no to pripisujem skôr tomu, že displej je lesklý – ani to ale nie je v strednej triede žiadna rarita. Antireflexné vrstvy môžu byť celkom nákladné, takže ich absencia v strednej triede je pochopiteľná.

Nothing Phone (3a) Pro
Nothing Phone (3a) Pro | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Absolútne maximálna svietivosť pritom dosahuje 3 000 nitov, no na takúto hodnotu sa viete dostať skutočne len v špecifických scenároch.

Pokiaľ ide o displej, Phone (3a) Pro skutočne nemám čo vytknúť. Akýkoľvek typ obsahu, či už ide o fotografie, videá, filmy či sociálne siete, je vždy ostrý, plný farieb a hlavne plynulý. Za celú dobu testovania som si ani raz nevšimol, že by obnovovacia frekvencia klesla pod maximálnu hranicu, teda 120 Hz, čo tiež nie vždy býva pravidlom. Zaznamenal som len pár drobných zásekov, no z toho, čo som vypozoroval, usudzujem, že tie mal na svedomí softvér.

Inak povedané – v oblasti displeja výraznejšie kompromisy nehľadajte. Hoci nie je najlepší z najlepších, má dostatočné kapacity na to, aby verne poslúžil širokému spektru používateľov. Koniec koncov, pokiaľ hľadáte ultra-prémiový displej, pravdepodobne by ste sa mali poobzerať vo vyšších cenových kategóriách.

Nothing Phone (3a) Pro: Výkon a batéria

Čo sa týka výkonu, v tejto oblasti Phone (3a) Pro tak akurát spĺňa štandardy strednej triedy. To ale nemyslím ako kritiku, skôr pochvalu. Hoci čísla z benchmarkingových platforiem mnohých neohúria, v praxi sa pretavujú do plynulého, takmer bezproblémového používateľského zážitku.

Zariadenie poháňa procesor Snapdragon 7s Gen 3 od spoločnosti Qualcomm, ktorý je založený na 4-nanometrovom výrobnom procese, pričom maximálna taktovacia frekvencia dosahuje 2,5 GHz. A tento čip skutočne odvádza veľmi slušnú prácu. Dá námahu, aby ste ho dostali do bodu, kedy vyložene nevládze, čo znamená, že si hravo poradí ako so všednými, tak aj mierne náročnejšími úkonmi.

Osobne sa nepovažujem za úplne nenáročného používateľa, keďže mi rukami prešla už kopa vlajkových lodí, no musím uznať, že Phone (3a) Pro ma milo prekvapil. Bez akýchkoľvek problémov sa začlenil do môjho každodenného života – bez odvrávania zvládal prehrávanie filmov či videí, odpisovanie na správy, surfovanie po webe, fotenie, ako aj trochu intenzívnejší multitasking.

Až vtedy, keď som narábal s viacerými náročnejšími aplikáciami naraz, napríklad keď som fotil, medzi to upravoval zhotovené snímky a potom ich rovno nahrával na cloud, som si všmol trochu opozdených reakcií. Rovnako treba rátať s tým, že spúšťanie niektorých náročnejších aplikácií môže trvať o pár stotín sekúnd dlhšie, než by ste si priali. Nikdy to však nebolo nič hrozné. A keďže by ste na tento telefón zrejme prechádzali z iného mid-range telefónu, asi by ste si to ani nevšimli.

Musím potom pochváliť aj rýchlosť snímača odtlačkov prstov a rýchlosť spúšte fotoaparátu. Hoci sa snímač opiera o svetlo, v drvivej väčšine prípadov reaguje promptne. Stalo sa mi naozaj len párkrát, že by snímač nerozoznal odtlačok na prvú. A pokiaľ ide o spúšť, tá má takmer okamžitú odozvu – rozdiel medzi stlačením spúšte a zhotovením záberu zvyčajne činí len pár stotín, ak nie aj tisícin sekundy.

Nothing Phone (3a) Pro
Nothing Phone (3a) Pro | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Na chvíľku sa ešte vrátim k spomenutým výsledkom z benchmarkov – v Geekbench 6 dokázal Phone (3a) získať 1 179 bodov (test na jedno jadro) a 3 311 bodov (test na viac jadier), čo je viac-menej priemer, pokiaľ ide o strednú triedu.

A rozhodne ma teší aj to, že procesor je nielen výkonný, ale aj úsporný. Phone (3a) Pro je bez akýchkoľvek problémov viac ako jednodňový telefón. Pokiaľ narábate len s menej náročnejšími aplikáciami a nepoužívate ho 24/7, na nabíjačku vám ho stačí zapojiť raz za dva dni. Dokonca aj náročnejšie dni som bežne končil so zhruba 30 percentami batérie, niekedy aj viac.

A keď už vám batéria dôjde, telefón podporuje nabíjanie výkonom 50 W, ktorý dokáže obnoviť batériu na polovicu kapacity v priebehu 19 minút, do plnej kapacity potom za necelú hodinu. Háčik je v tom, že balenie neobsahuje adaptér, takže ak doma nemáte vlastný s takýmto výkonom, buď si ho budete musieť zadovážiť samostatne, alebo sa uspokojiť s pomalším nabíjaním (ak máte len adaptér so slabším výkonom).

Nothing Phone (3a) Pro: Fotoaparáty

Phone (3a) Pro je celkovo vybavený štvormi snímačmi, a to:

  • 50 Mpx hlavným snímačom s clonou f/1,9, ohniskovou vzdialenosťou 24 mm, veľkosťou senzora 1/1,56″, automatickým zaostrovaním (PDAF) a optickou stabilizáciou obrazu (OIS),
  • 50 Mpx teleobjektívom s clonou f/2,6, ohniskovou vzdialenosťou 70 mm, veľkosťou senzora 1/1,95″, PDAF, OIS,
  • 8 Mpx ultraširokouhlým snímačom s clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 15 mm, 120-stupňovým úhlom záberu, veľkosťou senzora 1/4,0″,
  • 50 Mpx selfie snímačom s clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 24 mm, veľkosťou senzora 1/2,76″.

Začneme hlavným objektívom. Ten dokáže produkovať veľmi kvalitné fotografie, predovšetkým v pomere k cene zariadenia. Pokiaľ mu dáte dostatok svetla, môžete rátať s atraktívnou ostrosťou a farebnou reprodukciou. Poradí si dokonca aj s náročnejšími farbami, ako je červená. Osobne potom oceňujem náklon k sýtejšiemu kontrastu, no farebné spracovanie je subjektívne, rovnako ako dizajn.

Samozrejme, keď svetla ubúda, kvalita klesá. Ani nočné fotografie však nie sú na zahodenie. Fotoaparát má dedikovaný nočný režim, no treba rátať s tým, že zachytenie záberu v úplnej tme chvíľku trvá – snímač potrebuje pár sekúnd na to, aby si dokázal pozbierať čo najviac svetla. Výsledky síce nie sú najkrajšie na svete, no na bežné použitie, ako je zdieľanie na sociálnych sieťach či cez správu s rodinou úplne postačia.

Celkom milo ma potom prekvapila aj kvalita ultraširokouhlých záberov. Žiaľ, rozlíšenie len 8 Mpx je naozaj cítiť, no aj v tomto prípade platí, že na bežné scenáre využitia s prehľadom postačia. Za mňa slabšiu ostrosť celkom adekvátne vyvažuje absencia akéhokoľvek color-shiftingu, čo znamená, že farby ostávajú pri prechode z hlavného na ultarširokouhlý snímač konzistentné.

Najviac však u mňa zažiaril teleobjektív. Hoci je Phone (3a) Pro telefón za menej ako 500 eur, kvalitou priblíženia strčí do vrecka viacero drahších kúskov. Až po 3-násobné priblíženie fotíte bez straty kvality, čo je veľmi slušné. Tipnem si, že väčšina ľudí ďalej ako za túto hranicu „nezoomuje“. Za 3-násobným priblížením už ostrosť upadá, no nie tak výrazne, ako som očakával. Dokonca aj pri maximálnom, resp. 60-násobnom zoome, sú viaceré detaily rozoznateľné (napr. väčší text na tabuli, ako môžete vidieť nižšie).

Selfies sú za mňa niekde v priemere. Sú ostré, farebné, kvalitné. Taktiež chválim precízne automatické zaostrovanie, ktoré dokáže výrazne a presne vytiahnuť objekt či osobu v popredí od pozadia. A portrétový režim? Jednoducho bomba. Orezávanie je veľmi precízne, a teda presné. Drobné defekty odhalíte až vtedy, keď si fotku poriadne priblížite, čo asi väčšina úplne nerobí.

A makro? Režim na to máte, no nemáte dedikovaný makro senzor. Nerátajte teda so žiadnym zázrakom. Nemôžem však povedať ani to, že by boli nekvalitné. Sú jednoducho použiteľné.

Nothing Phone (3a) Pro: Softvér

Rovnako ako dizajn konštrukcie, aj dizajn používateľského rozhrania je úplne iný, než na čo môžete byť zvyknutí zo smartfónov iných značiek. Phone (3a) Pro poháňa Nothing OS 3.1, ktorý obsahuje množstvo šikovných funkcií a predovšetkým dôkladnú optimalizáciu. Samozrejme, občas sa prihodia nejaké tie záseky, no ich výskyt je minimálny. 99 percent času rozhranie funguje hladko a bezproblémovo.

Dokonca by som povedal, že Nothing OS je jedným z hlavných dôvodov, prečo zariadenie po výkonnostnej stránke pôsobí tak dobre. Animácie sú dotiahnuté a premyslené do najmenších detailov. A platí to azda o každej jednej interakcii – otváranie menu s aplikáciami, rozbalenie prístrojového panelu, prechod medzi domovskými obrazovkami, ako aj pre zamykanie obrazovky.

Čo sa týka vizuálu, ten sa nesie v znamení ikonického dizajnového jazyka Nothing. Vidno to pritom nielen na ikonách, ale aj widgetoch, type písma a dokonca aj v niektorých natívnych aplikáciách, ktoré boli špecificky upravené pre Nothing OS.

A funkcie? Rozhranie ponúka rozsiahle možnost úpravy domovskej obrazovky, widgetov a systémových nastavení. Ponúka aj nové možnosti úprav gest, rýchleho prepínania aplikácií či ikon aplikácií. Samozrejme, kľúčovou súčasťou Nothing OS je Glyph Interface – svetelné pásiky na zadnej strane.

Po novom podporujú aj:

  • Glyph Timer – odpočítavanie času indikované svetelným efektom,
  • Glyph Progress – grafické znázornenie priebehu nabíjania alebo volania odvozu (Uber),
  • Glyph Sound Pack – špeciálne synchronizované zvukové notifikácie so svetelnými animáciami.

Osobne som Glyph Interface veľmi nevyužíval, keďže nie som ten typ človeka, čo by pokladal telefón displejom smerom nadol. Pokiaľ vy do tejto skupiny patríte, Phone (3a) Pro môže byť pre vás perfektnou voľbou.

Hoci sú možnosti využitia svetelných pásikov stále celkom obmedzené, v špecifických scenároch majú svoje využitie, a teda určite vedia byť prínosné.

Koniec koncov – nabádanie používateľov k tomu, aby pokladali telefón displejom nadol, je v prípade telefónov Nothing zámerné. Značka prechováva filozofiu, že ľudia by mali telefón využívať skutočne len na to, na čo potrebujú, a skutočne len vtedy, kedy to potrebujú. Preto je rozhranie bez výrazných farieb. Cieľom je, aby nepôsobilo rušivo, a teda minimalizovalo nutkanie otvárať aplikácie, ktoré otvárať v skutočnosti netreba (napr. sociálne siete).

Na záver sa ešte vrátime k funkcii Essential Space. V podstate ide o špecifickú sekciu, do ktorej si môžete uschovať vaše myšlienky, postrehy a nápady. Rýchlym stisnutím bočného tlačidla vyhotovíte snímku obrazovky, ku ktorej môžete pridať textovú poznámku. Dlhším stlačením spravíte v podstate to isté, ale s možnosťou pridať hlasovú poznámku. Všetky uložené záznamy potom nájdete v ronomennej aplikácii, ktorá je na zariadení už predinštalovaná.

Veľmi kladne potom hodnotím aj stabilitu systému. Počas celej doby testovania sa mi nestalo, že by niektorá z aplikácií z ničoho nič „crashla“. Aj každý ovládací prvok fungoval presne tak, ako mal. Veľký palec hore – softvér sa Nothingu naozaj vydaril.

Nothing Phone (3a) Pro: Verdikt

Nothing Phone (3a) Pro je na svoju cenu veľmi slušný telefón. V podstate mu nič nechýba. Má unikátny dizajn, veľkú batériu s dlhou výdržou, slušný výkon, kvalitný displej a naozaj dobre spracovaný softvér.

Vytknúť mu toho teda môžem len málo. Mierne mi prekáža to, že dizajn je na môj vkus príliš extravagantný, no práve to je niečo, čo veľa zákazníkov hľadá. Mrzí ma potom aj chýbajúca nabíjačka v balení – nie každý má doma adaptér s výkonom 50 W. Viem, že je to dnes už bežná prax, no stále sa cez to akosi nedokážem preniesť.

Ostatne je telefón vo všetkom priemerný až nadpriemerný. Znie to nudne, no podľa mňa je to dobre – Phone (3a) Pro je jednoducho telefón vhodný na všetko, čo znamená, že sadne širokej diaspóre zákazníkov.

Dobrá práca, Nothing.

Nothing Phone (3a) Pro
Hodnotenie
Vynikajúci 7.8
Dizajn a konštrukcia 8
Displej 8
Výkon 7
Batéria 8
Fotoaparáty 7
Softvér 9
Zdieľaj tento článok