Prvýkrát po piatich rokoch Holandsko povolí vodičom jazdiť rýchlejšie ako 100 km/h aj počas dňa, všimol si server Autoviny.sk. Vláda vedená koalíciou so Stranou slobody (PVV) vyhovela požiadavke novej ministerky dopravy a schválila pilotné zrušenie denného obmedzenia na troch odľahlejších úsekoch diaľnic. Kabinet tým signalizuje odklon od prísnejších emisných opatrení, ktoré boli prijaté v roku 2020 v reakcii na vysoké hodnoty oxidov dusíka (NOₓ) v chránených oblastiach.
Ministerstvo dopravy uvádza, že zmeny budú platiť po osadení dopravných značiek v priebehu mája:
- A6 pri Lelystade (27 km)
- A7 na 32‑kilometrovej protipovodňovej hrádzi Afsluitdijk medzi provinciami Noord‑Holland a Friesland
- A7 od Winschotenu k nemeckej hranici vo Východnom Frízsku (58 km)
Štvrtý úsek, pravdepodobne ďalšia časť A7 na severe, má pribudnúť v lete. Zvyšok diaľničnej siete zostáva na dennom maxime 100 km/h; nočný limit 130 km/h (19:00 – 6:00) zostáva nezmenený na všetkých trasách.
Prečo sa limit mení
Denný strop 100 km/h zaviedla vláda v roku 2020 na základe rozhodnutia Najvyššieho správneho súdu, ktorý nariadil okamžité zníženie emisií NOₓ v okolí 118 chránených území Natura 2000. Podľa vtedajších modelov doprava prispievala približne jednou tretinou k neúmernému prekračovaniu povolených hodnôt.
PVV však už v predvolebnej kampani 2023 argumentovala, že plošné zníženie rýchlosti poškodzuje logistiku a zbytočne predlžuje cestovné časy. Po vstupe strany do koalície a prevzatí rezortu dopravy presadila návrat k 130 km/h tam, kde „premávka, hlučnosť a stav vozovky umožňujú vyššiu rýchlosť bez zásadného zvýšenia emisnej záťaže.“
Ekologické a bezpečnostné riziká
Národný inštitút pre verejné zdravie (RIVM) odhaduje, že nárast rýchlosti na pilotných úsekoch zvýši ročnú produkciu NOₓ o 180 ton a CO₂ približne o 6 tisíc ton, čo je menej než jedno percento celkových dopravných emisií. Environmentálne mimovládky však pripomínajú, že hra sa vedie o citlivé oblasti v okolí Afsluitdijku, kde zvýšené NOₓ priamo ovplyvňuje poldrové ekosystémy s výskytom vzácnych vtáčích druhov.

Dopravné bezpečnostné fórum SWOV upozorňuje, že prechod zo 100 na 130 km/h skracuje reakčný čas a predlžuje brzdnú dráhu z 65 na 95 metrov pri suchej vozovke. Model rizika SWOV očakáva na dotknutých úsekoch nárast havarijnosti o 4–6 %, čo ministerstvo plánuje vyhodnotiť po roku.
Čo môže nasledovať
Kabinet zatiaľ deklaruje, že ide o „dôsledne vybranú výnimku“ a ďalšie rozšírenie príde len pri priaznivých emisných a bezpečnostných dátach. Analytici Rijkswaterstaatu (správca infraštruktúry) však potvrdili, že technicky spĺňa kritériá na 130 km/h približne 35 % diaľničnej dĺžky, najmä severné a východné vetvy A28 a A37.
Ak by sa pilot ukázal politicky výhodný a environmentálne prijateľný, PVV by mohla začať tlačiť na rozšírenie vyššej rýchlosti už v roku 2026. Zelené strany a regionálne vlády v Gelderlande a Overijsseli plánujú podať preventívne žaloby pri akomkoľvek zhoršení kvality ovzdušia.
Otvorenou otázkou tak zostáva, či Holandsko nastúpi na trajektóriu postupného uvoľňovania limitu 100 km/h, alebo ostane pri selektívnych výnimkách, ktoré budú vyvažovať dopravné potreby s cieľmi klimatickej politiky.