Google možno bude donútený predať svoj webový prehliadač Chrome. Americkej vláde sa totižto nepáči, že Google má v tejto oblasti monopol. Ak federálny súd napokon prikáže predaj, prvý vážny záujemca sa už prihlásil.
Ako uvádza portál Neowin na základe správy z agentúry Bloomberg, spoločnosť OpenAI má záujem o prehliadač Chrome. Chcela by do neho integrovať svoju umelú inteligenciu ChatGPT a urobiť ho pre používateľov ešte viac lákavejším. Chrome však o používateľov nemá núdzu ani teraz. Ide o globálne najpoužívanejší prehliadač internetu.
OpenAI má zálusk na Chrome
Federálny sudca ešte v auguste minulého roka rozhodol, že Google má nezákonný monopol na trhu s online vyhľadávaním. V ohrození je preto viacero produktov, ktoré spadajú pod túto spoločnosť, a reálne hrozí, že Google bude musieť predať prehliadač Chrome. Nick Turley, ktorý vedie tím ChatGPT v spoločnosti OpenAI, povedal, že o Chrome majú záujem, podobne ako mnohé ďalšie veľké firmy. OpenAI si myslí, že vlastníctvo prehliadača Chrome by mu mohlo poskytnúť výhodu u používateľov.
Turley sa vyjadril, že ak by bol ChatGPT súčasťou prehliadača Chrome, spoločnosť by mohla používateľom ponúknuť skutočne neuveriteľný zážitok. Tento krok by postavil OpenAI a Google do ešte priamejšej konkurencie a boj by sa vyostril. OpenAI navyše koketuje aj s myšlienkou vytvorenia vlastnej sociálnej siete, o čom sme vás informovali v samostatnom článku. Sieť má byť konkurentom pre platformu X, ktorú vlastní Elon Musk.
Konkurenčný boj sa môže vyostriť
Boj o používateľov medzi spoločnosťou Google a OpenAI sa vyostril aj po tom, čo OpenAI predstavil vlastný vyhľadávač ChatGPT Search. Ten je integrovaný priamo v chatbotovi a namiesto tradičnej stránky s výsledkami vyhľadávania ponúka používateľom komplexnejšie informácie, pri ktorých sú zdroje na konkrétne weby. Aby Google držal tempo, integroval svoju umelú inteligenciu Gemini hlbšie do vyhľadávača i ďalších poskytovaných služieb.
Turley poukázal na to, že jednou z najväčších výziev pre OpenAI je dostať svoje produkty k používateľom. Zatiaľ čo OpenAI uzavrelo dohodu o umiestnení ChatGPT na iPhonoch od Apple, získať kontrakt s výrobcami smartfónov s operačným systémom Android je oveľa ťažšie. Google ako vývojár Androidu má totižto nad týmto systémom príliš veľkú kontrolu. Aj v tomto smere však proti Googlu zbroja viacerí a Európska únia tvrdí, že Google využíva svoju dominanciu na nespravodlivé presadzovanie vlastných aplikácií.
Čo bude ďalej?
Americké ministerstvo spravodlivosti už podporilo niekoľko generálnych prokurátorov, pričom navrhli sadu opatrení, ktoré majú vyriešiť monopolné postavenie Googlu. Jedným z opatrení je predaj prehliadača Chrome. Ak by k tomu skutočne došlo, pre Google by to znamenalo novú éru a pre jeho používateľov zrejme tiež. Po nariadení predaja miestnym súdom sa však do boja o prehliadač Chrome zapojí isto viacero firiem a OpenAI nebude jediným záujemcom.