Európska únia chce spustiť projekt, ktorý uľahčí vodičom jazdu naprieč všetkými členskými krajinami EÚ. Doprava sa postupne modernizuje a jednou z hlavných noviniek je aj digitalizácia a zavedenie digitálnych vodičských preukazov. Na jednej strane to prinesie vodičom vyšší komfort, na druhej strane budú musieť byť na cestách opatrnejší. Ako uvádza motoristický portál Auto Trendy, motoristi si budú musieť dávať väčší pozor nad dodržiavaním pravidiel cestnej premávky.
Digitálny vodičský preukaz má platiť na celom území Európskej únie a vodičom prinesie viacero výhod. Zjednotia sa elektronické systémy členských štátov a zároveň polícia jednoduchšie skontroluje, či ste oprávnení viesť motorové vozidlo. Fyzické doklady nebudú nutné a postačí vám smartfón a v ňom digitálny doklad, ktorým sa v prípade potreby preukážate.
Jednotný digitálny vodičský preukaz
Jednotný digitálny vodičský preukaz si kladie za cieľ zvýšiť bezpečnosť na európskych cestách. Polícia i ďalšie zložky môžu ľahšie monitorovať vaše priestupky a potom následne od vás vymáhať dodržiavanie pravidiel, respektíve od vás vymáhať pokutu. Ak vodič príde o vodičský preukaz v jednej krajine, nemôže jazdiť ani po inej krajine. Tento jednotný systém zároveň umožní efektívnejšiu kontrolu vodičov, ktorí sa na cestách dopúšťajú závažných priestupkov. K nim patrí napríklad jazda pod vplyvom alkoholu, spôsobenie smrteľných dopravných nehôd alebo časté a výraznejšie prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti.
Pravidlá, ktoré zavádza EÚ, zároveň umožnia pohodlnú výmenu informácií medzi členskými štátmi. Toto povedie aj k lepšiemu vymáhaniu pokút za priestupky, ktorých ste sa dopustili v cudzine. Európska únia dúfa, že zavedením jednotného systému sa zníži počet smrteľných nehôd na európskych cestách a zároveň, že sa zvýši celková bezpečnosť na cestách. Z tejto novinky tak môžu benefitovať všetci účastníci cestnej premávky.
Vodičov čakajú aj ďalšie novinky
Európska únia chystá aj ďalšie novinky, ktoré sa týkajú európskych vodičov. Okrem jednotného digitálneho vodičského preukazu sa zavedú napríklad pravidelné kontroly fyzickej a psychickej spôsobilosti vodičov. Pribudne možnosť získať vodičský preukaz už v 17 rokoch, avšak s podmienkami. Mladý vodič bude musieť jazdiť pod dohľadom skúseného vodiča, takzvaného opatrovníka. Pre mladých sa zároveň sprísnia pravidlá. Začínajúci vodiči sa počas prvých dvoch rokov musia zmieriť s prísnejšími sankciami za porušenie pravidiel. V rámci reformy sa tiež posunie hranica hmotnosti pre vodičské preukazy kategórie B na 4,25 tony pri vozidlách, ktoré jazdia na alternatívne palivá.
EÚ chce aj takýmto spôsobom podporiť ekologickú mobilitu a zároveň chce mladých a začínajúcich vodičov prinútiť, aby sa na cestách správali zodpovednejšie a dbali ne bezpečnosť a dodržiavanie stanovených pravidiel. Ako sme naznačili, reforma chce najmä zvýšiť kontrolu nad dodržiavaním pravidiel cestnej premávky. Ak sa vodič dopustí priestupku v niektorej z členských krajín, pokute alebo inej sankcii sa už tak ľahko nevyhne.