Online podvody sú na dennom poriadku a nevyhýbajú sa ani Slovákom. Pravidelne vás informujeme o podvodoch, ktoré chcú nachytať dôverčivých a menej skúsených ľudí. V online svete podvodníci často využívajú kampane cez falošné e-mailové alebo textové správy. Tieto správy spravidla obsahujú odkaz na falošný web. Ak potom na takomto webe zadáte svoje citlivé údaje, podvodníci ich môžu neužiť. Najlákavejšie sú pre nich údaje o vašej platobnej karte, aby sa dostali k peniazom.
Teraz však podvodníci prechádzajú z online sveta do toho reálneho. Po Slovensku začali chodiť falošní elektrikári, na ktorých už upozornila aj energetická spoločnosť.
Falošní elektrikári
Ako uvádza spravodajský portál STVR, na severe Slovenska boli zaznamenané viaceré prípady falošných elektrikárov. Tí nútia ľudí objednávať si služby za stovky eur. Stredoslovenská distribučná (SSD) v tejto súvislosti upozorňuje na pochybných elektrikárov, ktorí chodia od domu k domu a ponúkajú revízie. Objavili sa napríklad v obci Divina pri Žiline. SSD dodáva, že, našťastie, sa týmto falošným elektrikárom zatiaľ nepodarilo nikoho oklamať. Buďte preto obozretní a na tento podvod nenaleťte.
Ako prebieha podvod?
Falošní elektrikári sa predstavujú ako zamestnanci spoločnosti, ktorej názov je veľmi podobný Stredoslovenskej energetike či Stredoslovenskej distribučnej. Ako sme naznačili, chodia od domu k domu a ponúkajú revízne služby, respektíve ďalšie služby súvisiace s energetikou. Ak sa ich občan spýta, k akej organizácii alebo inštitúcii patria, odvolajú sa na vyššie spomenuté veľké a známe spoločnosti. Občanom títo podvodníci tiež tvrdia, že revízie elektroinštalácie sú povinné zo zákona. To však nie je úplne pravda.
Elektrikári konajú neeticky
Ako pre STVR uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš, títo falošní podomoví revízni technici konajú neeticky. Odolávajú sa na niektorú z veľkých energetických spoločností, avšak s týmito spoločnosťami nemajú nič spoločné. Cieľom falošných elektrikárov je využiť neznalosť občanov a vyvolať u nich strach z postihu. Takýmto spôsobom si vynucujú objednávky služieb v hodnote niekoľkých stoviek eur.
Stredoslovenská distribučná preto vyzýva všetkých občanov, aby boli pri podomových predajcoch maximálne obozretní. A je jedno, či vám budú ponúkať produkty alebo služby. SSD dopĺňa, že ak si nejaká spoločnosť zaplatí oznam v mestskom alebo obecnom rozhlase, vôbec to nemusí znamenať, že je spoľahlivá. Ak si nie ste istí, či ide o falošných alebo reálnych pracovníkov elektrární, dá sa to overiť.
Zástupcovia SSD majú preukazy a ich totožnosť i kompetencie si preveríte cez oficiálne telefónne číslo zákazníckej linky jednotlivých spoločností. Zraniteľnou a dôverčivou skupinou sú najmú dôchodcovia, energetici preto na nich apelujú, aby si pre istotu informácie vždy overili. SSD podotýka, že revízie elektrickej siete sa spravidla nevykonávajú tak, že vám niekto zaklope na dvere. Ak máte podozrenie, že ide o falošného elektrikára, neobjednávajte si od neho žiadne služby ani produkty.