Slováci, ktorí sa v dohľadnej dobe chystajú vycestovať za hranice, sa musia pripraviť na mierne komplikácie. Štát totiž od zajtra (8. apríla) opätovne zavedie fyzické kontroly, a to konkrétne na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Očakáva sa, že toto opatrenie potrvá až do 8. mája, píšu Správy STVR.
Rozhodnutie znovu nasadiť kontroly na hradiciach odklepla vláda na dnešnom (7. apríla), a to na základe návrhu Ministerstva vnútra SR. Zákrok má prevenčný charakter – ide o kľúčové opatrenie v rámci snahy obmedziť výskyt a šírenie slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka, ktoré sa objavilo vo viacerých oblastiach Maďarska a následne zasiahlo aj územie Slovenska.
Podľa rezortu vnútra boli všetky bežné spôsoby kontroly v pohraničných oblastiach s Maďarskom a Rakúskom už vyčerpané, preto bolo nutné pristúpiť k ráznejšiemu opatreniu, teda obnoveniu fyzických kontrol. Ako sme spomenuli, opatrenie má za cieľ zamedziť ďalšiemu šíreniu slintačky a krívačky, konkrétne obmedzením pohybu osôb a zvierat cez malé a menej kontrolované hraničné priechody.

Hoci sa ochorenie doteraz neobjavilo na území Rakúska, jeho geografická blízkosť k postihnutým oblastiam v Maďarsku viedla k rozhodnutiu zahrnúť do dočasného režimu aj vnútorné hranice s Rakúskom.
Kde sa budú kontroly vykonávať?
Počas platnosti opatrenia bude mať rezort vnútra možnosť určiť konkrétne priechody, cez ktoré budú môcť prechádzať motorové vozidlá. Tieto lokality pritom budú vybrané na základe odporúčaní ústredného krízového štábu, prípadne hlavného veterinárneho lekára Slovenskej republiky. Zmyslom tohto systému je koncentrovať dezinfekciu a dekontaminačné opatrenia na vyhradené body.
Ministerstvo zároveň upozorňuje, že opatrenie neovplyvní pohyb osôb cez tzv. zelenú hranicu. Tento pojem označuje neoficiálne priechody, ktoré využívajú turisti, cyklisti či miestni obyvatelia pri rekreačných prechodoch.
Presný zoznam kontrolovaných alebo uzavretých menších hraničných priechodov bude zverejnený prostredníctvom osobitného predpisu v súlade so zákonom o pobyte cudzincov.
Štát tak reaguje na potrebu flexibilného a cieleného zásahu, pričom zároveň uisťuje verejnosť, že opatrenia nebudú celoplošné, ale budú zamerané len na rizikové miesta.
Je to nutné?
Aj keď môžu prísne opatrenia, respektíve kontroly na hraniciach, mnohých pobúriť, ich cieľ je rozhodne prospešný. Ako sme vás informovali v tomto článku, šírenie slintačky a krívačky je veľký problém, ktorý ovplyvňuje nielen zdravie zvierat, ale aj štátnu pokladnicu.
Pokiaľ neviete, o čo ide – slintačka a krívačka (inak aj SLAK) je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä hospodárske zvieratá. Najčastejšie ide o hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a divoko žijúce prežúvavce. Konkrétne ide o RNA vírus, ktorého existuje niekoľko sérotypov, čo značne komplikuje ako očkovanie, tak aj kontrolu nákazy.
Názov ochorenia vyplýva z jeho príznakov. Tie totiž zahŕňajú slintanie (zvieratá majú penu pri papuli) aj krívanie (na končatinách majú bolestivé pľuzgiere, v dôsledku čoho sa im ťažko chodí).
Vážnosť SLAK vyplýva z viacerých faktorov. Tým hlavným je, že sa šíri extrémnou rýchlosťou. Prenos je možný vzduchom, kontaktom, krmivom, obuvou, ako aj dopravnými prostriedkami, čo znamená, že keď sa potvrdí nákaza, často sa musia preventívne utratiť celé stáda.
Tým môžeme premostiť k ekonomickým dôsledkom. Premiér SR Robert Fico pred časom vysvetlil, že strata stáda so zhruba 1 000 kusmi dobytka môže pre štát predstavovať náklady vo výške 7- až 10-miliónov eur. Táto suma by pritom mohla byť ešte vyššia, ak by došlo na masové utrácanie zvierat.

Pokiaľ by došlo k nutnosti usmrtiť až 3 500 zvierat, ako sa predpokladá v Plaveckom Štvrtku, celkové škody by mohli dosiahnuť oveľa vyššie hodnoty, presnejšie od 60- do 70-miliónov eur. A to podľa premiéra ani to stále nie je konečná suma, keďže situácia môže naďalej eskalovať aj napriek prísnym opatreniam.
Štát v tejto súvislosti schválil vyčlenie sumy 10-miliónov eur na nákup tovarov a služieb nevyhnutných pre zvládnutie aktuálnej krízovej situácie. Tieto finančné prostriedky budú podľa predsedu vlády využité cez rezort vnútra, a to napríklad na technické vybavenie, materiál na dekontamináciu, osobné ochranné prostriedky pre zasahujúce zložky či iné nevyhnutné služby.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.