Mnohí vodiči v praxi nikdy nezažili kontrolu, aj keď za volantom trávia veľa času. Ďalší sa s policajnými hliadkami stretávajú takmer pri každej príležitosti. Polícia sa netají tým, že v snahe efektívneho využitia času sa zameriava hlavne na tých, ktorí prejavujú znaky rizikového správania. K bežným kontrolám často pristúpia na základe rýchleho vizuálneho posúdenia vodiča a jeho auta, zistil Autosalon.TV.
Do tejto skupiny sa môžu dostať neprimerane naložené alebo staršie, zanedbané autá. Rovnako tak autá s neobvyklým zovňajškom, ako silné zatemnenie skiel či netradičné doplnky. Policajti chcú takto odhaliť vozidlá, ktoré môžu prevážať nelegálny tovar alebo byť zapojené do spáchania trestnej činnosti.

Naložené vozidlá a nezvyčajné doplnky
Najčastejším dôvodom zvýšeného záujmu policajných hliadok je výrazne preťažený automobil. Plne naložené zadné sedadlá či prípojný vozík naplnený až po vrch môžu evokovať, že vodič má nevysporiadaný pôvod prepravovaného tovaru. Policajti v takýchto prípadoch môžu dokonca vykonať dôkladnú kontrolu interiéru auta.
Prirodzene, ak vodiči presiahnu povolený limit, môžu sa dočkať aj sankcií za preťaženie vozidla. Policajtov môžu zaujať aj rôzne prerábky, extrémne úpravy, hlučné výfuky či nevkusné tuningové prvky, ktoré môžu signalizovať, že vodič má záľubu v riskantnej a agresívnej jazde.
Ako štýl oblečenia či účes vplývajú na rizikovosť
Je známe, že policajti si pri zbežnom pohľade do interiéru auta všímajú aj samotného vodiča. Na vyššiu pozornosť sa môžu pripraviť napríklad vodiči, ktorí jazdia vo výrazne staršom vozidle a majú pri tom napríklad kapucňu na hlave aj za slnečného počasia. Podobne môžu vzbudiť záujem aj tmavé okuliare v situácii, keď to vonkajšie podmienky nevyžadujú.
Hliadky totiž vedia, že niektorí vodiči sa snažia zakryť známky únavy, začervenané oči alebo iné prejavy, ktoré by mohli poukazovať na alkohol či návykové látky. Zdanlivo povrchné hodnotenie oblečenia a účesu sa v praxi osvedčilo ako efektívny spôsob, ako rýchlo vytypovať vozidlo na kontrolu. K tomu sa pridávajú aj predsudky spojené s určitými subkultúrami, napríklad dredy, ktoré bývajú mylne spájané s konzumáciou marihuany.
Prečo sa hliadky zameriavajú na kľúčové znaky?
Nejde len o subjektívne hodnotenie zo strany policajtov. Vodiči, ktorí upriamujú pozornosť na seba (či už vzhľadom auta alebo vlastným vzhľadom), môžu vykazovať vyššie riziko porušovania predpisov. Z pohľadu polície nie je praktické zastavovať každé auto, preto využíva dlhodobé skúsenosti a intuície svojich príslušníkov. Zameriava sa hlavne na tých, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že majú nevysporiadané doklady, nezaplatené pokuty či pod vplyvom návykových látok.
Ďalším dôvodom je štatistická realita. Pri kontrolách sa často ukáže, že práve autá v zlom stave či s nebezpečným zaťažením nesú rôzne technické nedostatky. Policajti okrem bežnej kontroly dokladov môžu od vodiča žiadať, aby ukázal povinnú výbavu, alebo vykonať dychovú skúšku.
Treba zdôrazniť, že hoci takýto prístup môže vyzerať nefér voči niektorým vodičom, pre políciu je to spôsob, ako rýchlo a účinne vyhľadávať tých, ktorí na cestách predstavujú väčšie riziko.