Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za najznámejším a najpoužívanejším chatbotom ChatGPT, údajne pracuje na vlastnej sociálnej sieti. S touto informáciou prišiel portál The Verge. OpenAI tak môže vybudovať konkurenčnú platformu pre Facebook, Instagram či X, čím sa zvýši rivalita medzi generálnymi riaditeľmi jednotlivých spoločností.
O tom, že OpenAI interne pracuje na vlastnej sociálnej sieti, hovorí viacero zdrojov, ktoré sú oboznámené s týmto projektov. Vývoj siete má byť v počiatočnej fáze, no podľa portálu The Verge ide o interný prototyp zameraný na generovanie obrázkov ChatGPT, ktorý má svoj vlastný sociálny kanál.
OpenAI chystá vlastnú sociálnu sieť
CEO spoločnosti OpenAI Sam Altman údajne súkromne žiadal externistov o spätnú väzbu na nový projekt. Zatiaľ nie je jasné, či spoločnosť plánuje vydať sociálnu sieť ako samostatnú aplikáciu alebo ju integrovať priamo do aplikácie ChatGPT. Mimochodom, ChatGPT sa uplynulý mesiac stal celosvetovo najsťahovanejšou aplikáciou a nové funkcie by jej popularitu mohli ešte viac zvýšiť.
Očakáva sa, že ak spoločnosť prinesie vlastnú sociálnu sieť, ešte viac to zvýši rivalitu medzi Altmanom a Elonom Muskom, ktorý vlastní sociálnu sieť X. Nedávno Musk urobil nevyžiadanú ponuku na kúpu OpenAI za 97,4 miliardy dolárov. Na čo Altman odpovedal: „Nie, ďakujem, ale ak chcete, kúpime Twitter za 9,74 miliardy dolárov.“ Vstup na trh sociálnych médií stavia OpenAI do rivality aj so spoločnosťou Meta. Poď ňu spadá viacero sociálnych sietí, napríklad Facebook, Instagram alebo Threads. Keď sa prvýkrát objavili informácie o tom, že Meta pripravuje súpera pre ChatGPT – Meta AI – Altman na sieti X napísal: „Dobre, možno urobíme sociálnu aplikáciu.“ Zdá sa, že slová Altmana neboli len prázdne reči a OpenAI skutočne pracuje na vlastnej sociálnej sieti.
Sociálna sieť by pre OpenAI priniesla výhody
Sociálna aplikácia by mohla rozšíriť základňu používateľov a zároveň by spoločnosti OpenAI priniesla výhody, ktoré konkurencia už má. Spoločnosť by mohla na príspevkoch používateľov trénovať svoje modely, podobne ako to robí sieť X alebo Meta v rámci svojho Facebooku a Instagramu. Meta nedávno oznámila, že svoju umelú inteligenciu bude trénovať aj na údajoch európskych používateľov. Do tréningu budú zapojené verejné statusy a komentáre od používateľov, ktorí majú 18 a viac rokov. Čo sa týka OpenAI, víziou spoločnosti je tiež to, aby AI umožnila ľuďom zdieľať lepší obsah. A práve vlastná sociálna sieť by túto víziu mohla podporiť. Aktuálne nie je jasné, že sieť v podaní OpenAI zostane len interným projektom, alebo časom uzrie svetlo sveta. Každopádne, očakávania od spoločnosti sú do budúcna veľké.