Čínske úrady nedávno oficiálne uznali vysoko čistý kremeň (HPQ) za 174. novo klasifikovaný nerast v krajine. Ide o materiál s mimoriadnym významom pre technologicky vyspelé odvetvia, ktorého základ tvorí oxid kremičitý (SiO2) s čistotou presahujúcou 99.9%. Jeho výnimočnosť spočíva v kombinácii unikátnych vlastností. Patrí sem vysoká odolnosť voči extrémnym teplotám, ktorá je kritická pre procesy ako rast kryštálov v téglikoch.
Dôležitá je aj veľmi nízka tepelná rozťažnosť zaručujúca rozmerovú stabilitu komponentov pri zmenách teploty. Ďalej vyniká optickou priehľadnosťou dôležitou pre fotoniku, špeciálne optické vlákna a šošovky. Napokon je to pozoruhodná chemická inertnosť voči väčšine kyselín a iných chemikálií. Práve tieto charakteristiky robia HPQ nenahraditeľným pri výrobe citlivých polovodičových súčiastok, vysoko účinných fotovoltických panelov a ďalších kľúčových elektronických komponentov.
Extrémne dôležité pre polovodiče
Pre použitie v náročných aplikáciách, akými sú polovodičový a solárny priemysel, musí materiál spĺňať mimoriadne prísne limity týkajúce sa obsahu nečistôt, prítomnosti mikroskopických inklúzií a presne definovanej zrnitosti. Aj minimálne kontaminácie môžu zásadne ovplyvniť výkon a spoľahlivosť finálnych produktov. Z vysoko čistého kremenného piesku sa vyrábajú aj kremenné tégliky, ktoré sú kritickou a nenahraditeľnou súčasťou výrobného procesu fotovoltických článkov a polovodičových čipov.
Tieto špecializované nádoby musia odolať extrémne vysokým teplotám počas tavenia a riadeného rastu monokryštalických kremíkových ingotov, pričom nesmú kontaminovať výsledný, ultra-čistý produkt. Kvalitné ingoty sa následne režú na tenké plátky a leštia na ultratenké doštičky (wafery), základné stavebné kamene modernej elektroniky. Odborníci zdôrazňujú, že oficiálne zaradenie HPQ medzi nerasty a jeho strategický rozvoj podporí kvalitný rast kľúčových nových priemyselných odvetví v Číne, ako je mikroelektronika novej generácie a výroba pokročilých solárnych článkov.

35 miliónov ton v zásobe
Novobjavené ložiská sa nachádzajú v geograficky odlišných oblastiach: jedno v blízkosti pohoria Qinling v centrálnej provincii Che-nan a druhé v odľahlom regióne Altaj v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe krajiny. Spoločne podľa dostupných správ ukrývajú viac ako 35 miliónov metrických ton tejto cennej suroviny, čo predstavuje významný národný zdroj. Samotný objav je výsledkom dlhodobého a cieleného úsilia čínskych geológov a výskumníkov o podporu priemyselného rastu prostredníctvom systematických inovácií a aktívneho rozvoja domácich zdrojov strategických materiálov, nevyhnutných pre technologický pokrok.
Čínski výskumníci a špecializované podniky už navyše dosiahli významné pokroky v technológiách čistenia tejto suroviny. V pilotnej výrobe sa podarilo dosiahnuť čistotu na úrovni 4N5 (99.995%) a vo vybraných vzorkách dokonca excelentnú úroveň 4N8 (99.998%). Dosiahnutie týchto mét je dôležité, pretože otvára cestu k výrobe komponentov pre najmodernejšie polovodiče a najefektívnejšie fotovoltické články, kde sú požiadavky na čistotu extrémne vysoké. Úspechy v čistení, spojené s pokrokom v metódach hodnotenia zdrojov a vývojom technológií hĺbkového čistenia, približujú Čínu k cieľu rozsiahlej domácej produkcie HPQ.
Hlavným zámerom je nielen plne uspokojiť rastúci domáci dopyt v pokročilých technologických sektoroch, ale aj strategicky znížiť doterajšiu vysokú závislosť od dovozu. Potreba je naliehavá, keďže doteraz krajina ročne importovala vysoko čistý kremenný piesok v hodnote presahujúcej 1,5 miliardy dolárov, pričom hlavným dodávateľom boli Spojené štáty, čo predstavovalo potenciálnu zraniteľnosť v dodávateľskom reťazci.
Vláda preto plánuje zriadiť špecializované inovačné centrum pre inžinierstvo a technológie zamerané na komplexný rozvoj a efektívne využitie domácich zdrojov HPQ. Zameranie centra by malo smerovať k dosiahnutiu kľúčových vedeckých a technologických prelomov: od hlbšieho pochopenia geologických procesov formovania ložísk HPQ, cez vývoj presnejších a rýchlejších prieskumných a hodnotiacich techník, až po zásadné inovácie v separačných a ultra-čistiacich technológiách.
Práve tie sú nevyhnutné pre konzistentné dosahovanie čistoty požadovanej najnáročnejšími aplikáciami v mikroelektronike a fotovoltike. Intenzívna spolupráca medzi výskumnými ústavmi, univerzitami, priemyselnými podnikmi a vládnymi orgánmi má zabezpečiť plynulý pokrok smerom k dosiahnutiu stanovených cieľov, teda k posilneniu priemyselnej základne a technologickej suverenity krajiny v tejto strategickej oblasti.