V legislatívnych kruhoch amerického štátu Virgínia vznikol návrh, podľa ktorého by súdy pri riešení vodičov usvedčených z opakovanej rýchlej alebo bezohľadnej jazdy mohli nariadiť inštaláciu špeciálneho obmedzovača výkonu do každého z ich vozidiel. V praxi by tak vodič nemohol prekročiť stanovený rýchlostný limit, pretože zariadenie by motoru umožnilo produkovať len také množstvo výkonu, ktoré by odpovedalo požadovanej maximálnej rýchlosti.
Takéto opatrenie by malo byť odpoveďou na problém, ktorý úrady v Spojených štátoch zažívajú dlhodobo. Mnohí vodiči, ktorým bol odobratý vodičský preukaz, totiž aj napriek tomu ďalej jazdia, pretože nemajú inú možnosť, ako sa dopraviť do zamestnania či zabezpečiť deti. Súd by po novom namiesto radikálneho zákazu šoférovania ponúkol formu obmedzenia, čím by znížil riziko dopravných nehôd, no zároveň ponechal vodičom mobilitu na nevyhnutné účely. Ak by vodič tento pokyn neuposlúchol a aj tak riadil vozidlo bez obmedzovača, hrozili by mu výrazné tresty, dokonca až väzenie.
Ako by mal fungovať nový systém obmedzenia
Vodičom odsúdeným za bezohľadnú jazdu by súd prikázal, aby na vlastné náklady, alebo za určitých okolností s finančnou pomocou štátu, nechali do svojho auta nainštalovať hardvér, ktorý by priamo znížil výkon motora pri dosiahnutí určitej rýchlosti. Na rozdiel od asistentov, ktoré fungujú v Európskej únii iba ako varovný systém a dajú sa deaktivovať, by tento obmedzovač vodičovi zabránil preraziť stanovený limit akýmkoľvek spôsobom. Technicky by sa zariadenie mohlo umiestniť do priestoru klimatizácie a komunikovať s elektronikou auta.
Celý mechanizmus má potenciál zmeniť prístup k sankciám za dopravné priestupky. Tam, kde sa v iných štátoch bežne používa len odobratie vodičského preukazu, by tento systém mohol dávať reálnu šancu vodičom zapojeným do bežného života a pracujúcim rodičom. Neznamená to, že sa tak vyhnú trestu. Budú síce môcť jazdiť, no pod stálym dohľadom elektroniky. Manuálna manipulácia alebo dokonca výmena vozidla za iné by navyše predstavovali porušenie sudcovského nariadenia. Ak by vodič chcel obmedzovač odpojiť, riskoval by sprísnený trest vrátane odňatia slobody.

Aj v ďalších štátoch
Tento plán nie je v Spojených štátoch ojedinelý, podobné návrhy sa začínajú objavovať aj v iných štátoch, ako je napríklad Maryland. Vodiči s opakovanými priestupkami sa podľa legislatívcov nebudú môcť pri bežných kontrolách tváriť, že preukaz odovzdali, no naďalej bez problémov jazdia. Inštalácia obmedzovača im dá istotu, že môžu vykonávať denné povinnosti, no ich nebezpečné návyky pri šoférovaní budú pod kontrolou.
Analytici upozorňujú na niekoľko možných nevýhod. Objavujú sa otázky o spoľahlivosti týchto zariadení, ich dopade na životnosť motora a možných kolíziách s inými systémami vozidla. Kritici hovoria o zasahovaní do osobnej slobody a o tom, že niektoré situácie si môžu vyžiadať rýchlejšiu akceleráciu, napríklad pri predbiehaní alebo pri vyhýbaní sa nebezpečnej situácii. Zástancovia tohto opatrenia však tvrdia, že pre vodičov so záľubou v prekračovaní rýchlosti je tento argument slabý a spoločnosť by mala uprednostniť bezpečnosť na cestách.
Zákon by podľa predbežných informácií mohol vo Virgínii vstúpiť do platnosti od 1. júla 2026, no jeho konečná podoba závisí od legislatívneho procesu. Nie je teda isté, či ho parlament schváli, prípadne aké detaily ešte môžu byť do návrhu doplnené. Každopádne ide o zásadnú zmenu v prístupe k vodičom, ktorí pravidelne ohrozujú bezpečnosť premávky vysokou rýchlosťou. Dlhodobým cieľom má byť zníženie počtu ťažkých nehôd a smrteľných kolízií na cestách.