Od dnešného dňa, teda 1. apríla 2025, vstupuje do platnosti kontroverzná transakčná daň. Prečo kontroverzná? Štát sa dlho pred jej zavedením ohrádzal argumentom, že postihne iba podnikateľov a živnostníkov. Pravda je však iná. Nepriamo sa dotkne úplne všetkých občanov, a to predovšetkým formou vyšších cien. Žiaľ, zdražovaniu sa zrejme nevyhnú ani absolútne základné služby.
Ako informujú Správy STVR, transakčná daň ovplyvní aj fungovanie súkromných zdravotníckych zariadení, ako sú nemocnice a ambulancie. Predstavitelia týchto zariadení upozorňujú, že nové daňové opatrenie ešte viac zvýši ich prevádzkové náklady, ktoré už teraz označujú ako hraničné.
Jedným dychom varujú, že transakčná daň sa môže odraziť nielen na zvýšení poplatkov pre pacientov, ale aj na obmedzení dostupnosti niektorých zdravotných výkonov, a to hlavne tých, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Priplatia si skoro za všetko
Transakčná daň ovplyvní všetky finančné transakcie spojené s prevádzkou, vrátane platieb za prenájom priestorov, nákup zdravotníckeho materiálu, vybavenia, jedla, ako aj iných výdavkov, ktoré súvisia s bežným chodom súkromných zdravotníckych zariadení. Výnimku majú len niektoré typy platieb, ako napríklad zdravotné odvody či odvody do Sociálnej poisťovne, a platby kartou.
Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov, upozorňuje, že nové daňové zaťaženie prichádza v čase, keď sektor už dlhodobo bojuje s nedostatkom finančných zdrojov. Tvrdí, že nie je isté, ako budú ambulancie schopné pokryť nové výdavky, keďže štát nateraz neponúka žiadne kompenzácie.
Hovorí sa o nespravodlivosti
A to stále nie je celý príbeh. Zástupcovia súkromného sektora pouazkujú na nespravodlivé zvýhodňovanie štátnych nemocníc, ktoré majú z transakčnej dane úplnú výnimku. Hovoria teda o diskriminačnom prístupe zo strany štátu, na ktorý už podali sťažnosť na úrovni Európskej komisie (EK). Očakávajú, že Brusel situáciu čo najskôr prehodnotí a výnimku pre štátne nemocnice označí za protiprávnu výhodu.
Igor Pramuk, viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), tiež varuje, že pri aktuálnom nastavení štátneho rozpočtu a programového vyhlásenia vlády hrozí, že zdravotnícke zariadenia nebudú mať ani na výplaty pre zamestnancov.
Rast cien je reálnou hrozbou
Ako sme spomenuli, v dôsledku zvýšenia nákladov môžu poskytovatelia nemocníc zvýšiť ceny nezmluvných zdravotných výkonov. Ide o výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, a ktoré sa zvyčajne týkajú špecifických diagnóz a úzko vyhradených skupín pacientov, ktorí si ich tak budú musieť hradiť z vlastného vrecka.
Trenčanská Bedušová k tomu dodáva, že rast cien je jediným spôsobom, ako môžu súkromné ambulancie či nemocnice vyrovnať finančný výpadok, ak im štát nijako nepomôže. V praxi by to mohlo viesť aj k nárastu počtu nezmluvných ambulancií, ktoré si budú určovať ceny výkonov mimo systému verejného poistenia.
Nie všetci doplatia rovnako
Jana Ježíková, bývalá štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva a odborníčka na zdravotnícky sektor, vysvetľuje, že nie všetky subjekty pocítia vplyv dane v rovnakej miere. Presný dopad bude závisieť od veľkosti a typu zdravotníckeho zariadenia – menšie ambulancie s obmedzeným počtom mesačných transakcií podľa nej nemusia pocítiť významnú záťaž.
Transakčná daň: O čo ide?
Konkrétne je transakčná daň stanovená vo výške 0,4 percenta z hodnoty elektronickej platby, pričom na každú transakciu platí maximálny limit 40 eur. Výbery hotovosti sú zaťažené vyššou sadzbou, a to až 0,8 percenta, pričom pri týchto platbách žiadny horný limit stanovený nie je.
Daň je vyberaná automaticky cez slovenské banky. To znamená, že každý podnikateľský subjekt musel do včerajšieho dňa (31. marca) zriadiť špeciálny podnikateľský účet – tzv. transakčný účet. Pri zahraničných účtoch alebo v prípade špecifických platobných operácií (ako preúčtovanie nákladov) je povinnosťou podnikateľov odviesť daň v režime samozdanenia.

Povinnosť odvádzať transakčnú daň od dnešného dňa platí pre všetky právnické osoby a živnostníkov registrovaných alebo podnikajúcich na území Slovenska. Okrem nich sa týka aj zahraničných subjektov, ktoré vlastnia účet v slovenskej banke alebo vykonávajú na Slovensku podnikateľskú činnosť, hoci nemusia byť zapísané v obchodnom registri.
Naopak, daň sa nebude týkať nepodnikajúcich občanov, ako sú zamestnanci, dôchodcovia či drobní prenajímatelia. Výnimku dostali aj subjekty pôsobiace v neziskovom sektore, teda nadácie, občianske združenia, samosprávy, zdravotnícke zariadenia či školské a vedecké inštitúcie.
Podrobnejšie si o transakčnej dani a všetkom, čo predstavuje a čo sa s ňou spája, prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.