Väčšina ľudí asi nepovažuje rádioaktívny odpad za niečo, čím by sa museli bežne zaoberať. Veď sa len tak niekde nevyskytuje. Alebo áno? Verte či nie, nie je to pravidlo. Svoje by o tom vedeli povedať ľudia, ktorí žijú v blízkosti nemeckého prístavu Nordenham (Dolné Sasko), kde v týchto dňoch zakotvila práve zásielka vysoko rádioaktívneho odpadu. Pochopiteľne, reakcia miestnej komunity na seba nenechala príliš dlho čakať.
Ako informuje server Interesting Engineering, oznámenie o príchode kontajnerov s rádioaktívnym odpadom okamžite vyvolalo silné reakcie verejnosti, predovšetkým environmentálnych aktivistov, ktorí dlhodobo kritizujú jadrovú energetiku.
Kde sa rádioaktívny odpad vzal?
Podľa dostupných informácií tento odpad pochádza z prepracovaných palivových článkov, konkrétne z odstavených jadrových elektrární na území Nemecka. Spracovanie malo prebiehať v špecializovaných zariadeniach v britskom Sellafielde a francúzskom La Hague. Proces údajne zahŕňal premenu tekutého rádioaktívneho odpadu na sklenú formu, ktorá bola následne uložená do valcovitých kontajnerov z nehrdzavejúcej ocele.
Po ich hermetickom uzavretí sa kontajnery umiestnili do ešte väčších ochranných obalov z liatiny a ocele, ktoré vážia viac ako 100 ton. Tento systém má poskytovať maximálnu ochranu pred vonkajším žiarením, pričom jeho účinnosť bola overená a rozsiahlymi testami, ktoré potvrdili ich odolnosť, dokonca aj v extrémnych podmienkach.

Ide o povolený transport
Samozrejme, transport tejto nebezpečnej zásielky nebol spontánny. Ešte v decembri 2024 ho schválili nemecké úrady.
Rádioaktívny odpad sa prepravil špeciálnou nukleárnou loďou Pacific Grebe, pričom prvý kontajner, ktorý meria približne 4 metre, bol vyložený z lode a podrobený dôkladnej kontrole rádioaktivity, aby sa overila jeho zhoda s hodnotami nameranými v mieste štartu, teda Veľkej Británii.
Podľa Spolkového úradu pre bezpečnosť nakladania s jadrovým odpadom (BASE) išlo o predposlednú zásielku v rámci procesu repatriácie jadrového odpadu z Veľkej Británie a Francúzska. Posledný transport sa očakáva v najbližšom období, čím sa ukončí niekoľkoročný program návratu odpadu z reprocessingu späť do Nemecka.
Opatrenia ľuďom nestačia. Volia ostrý protest
Ani spĺňanie bezpečnostných noriem však obyvateľom, ktorí žijú v blízkosti dovezenej zásielky, nestačia. Transport vyvolal vlnu protestov zo strany aktivistov proti jadrovej energii, ktorí sa obávajú dlhodobých dopadov uskladňovania tohto typu odpadu. Nemecké úrady pre vysoké riziko a narastajúce napätie rozhodli o dočasnom uzavretí prístavu v Nordenhame.
Pokiaľ ide o trvalé uloženie rádioaktívneho odpadu, za to nesie zodpovednosť Spolková spoločnosť pre likvidáciu rádioaktívneho odpadu (BGE). Zaujímavosťou však je, že ešte stála hľadá vhodné miesto pre podzemné úložisko, kde by sa mohlo približne 27 000 kubických metrov kontaminovaného materiálu, nazbieraného v priebehu 60 rokov využívania jadrovej energie v Nemecku, natrvalo uložiť.
Koniec veľkej éry
Dobrou správou však je, že to jasne signalizuje koniec využívania jadrovej energie v krajine. Tento proces trval dlhšiu dobu, pričom sa výrazne zrýchlil po katastrofálnej jadrovej havárii vo Fukušime v roku 2011. V roku 2023 sa Nemecko rozhodlo definitívne odstaviť posledné jadrové elektrárne, čím uzavrelo jednu z kľúčových etáp svojej energetickej politiky.
Odpad, ktorý teraz prichádza späť do Nemecka, je priamym dôsledkom rozhodnutia krajiny zveriť spracovanie paliva zahraničným partnerom, no aj pripomienkou toho, že vyriešenie otázky jadrového dedičstva ostáva naďalej veľkou výzvou.