Slovenský parlament schválil legislatívnu úpravu, ktorá umožní Ministerstvu dopravy (MD) SR vyhlásiť zákaz alebo obmedzenie civilných letov aj pre ochranu pred vysoko nákazlivými zvieracími chorobami. Táto zmena reaguje na riziká spojené s možným prenosom chorôb, akou je napríklad slintačka a krívačka.
Nové dôvody na obmedzenie letov
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prijali novelu zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorá rozširuje právomoc Ministerstva dopravy vydať nariadenie na zastavenie alebo obmedzenie civilných letov v určitej časti vzdušného priestoru. Pôvodne boli obmedzenia letov možné len z obranných a bezpečnostných dôvodov. Po novom tak prichádza do úvahy aj zámer predísť šíreniu nákazlivých chorôb medzi zvieratami.
Doterajšia prax ukázala, že prenos nebezpečných nákaz môže mať veľmi vážne následky pre chovateľov, hospodárstvo, ale v niektorých prípadoch aj pre verejné zdravie. Vírusy sa dokážu šíriť rôznymi cestami vrátane pohybu osôb, zvierat či dopravných prostriedkov. Letecká doprava predstavuje v tomto ohľade mimoriadne efektívnu „cestu“, ak by došlo ku kontaminácii lietadla alebo palubného materiálu.
Dôvodom bola slintačka a krívačka
Podnet na novelizáciu zákona vychádza zo skúseností s chorobou slintačka a krívačka (SLAK), ktorá je vysoko nákazlivá a môže sa rýchlo rozšíriť pri nezabezpečenom styku so zvieratami či potravinami živočíšneho pôvodu. Rezort dopravy upriamil pozornosť na fakt, že plošný zákaz civilných letov pre obranné a bezpečnostné ciele nestačil. V prípade výskytu vysoko nákazlivých chorôb zvierat bolo potrebné zaviesť ďalší mechanizmus, ktorým by sa zabránilo šíreniu nákazy aj prostredníctvom leteckej techniky.
Prevencia prenosu pôvodcu choroby je kľúčová, pretože v niektorých prípadoch môžu byť nákazy devastujúce nielen pre miestnych chovateľov či zvieratá, ale aj pre ekonomiku a verejné zdravie, najmä ak by išlo o zoonotické choroby. Vláda preto považuje za nevyhnutné prijať právne opatrenie, ktoré umožní rýchlo reagovať a obmedziť lety z postihnutých alebo rizikových lokalít.

Lepšia kontrola a menej ohnísk nákazy
Novela zákona sa netýka len potenciálnej slintačky a krívačky, ale všetkých vysoko nákazlivých chorôb, ktoré sú zaradené na zoznam Svetovej organizácie pre zdravie zvierat alebo spadajú pod mimoriadne núdzové opatrenia Európskej únie. Rovnako zohľadňuje aj riziko zavlečenia škodcov rastlín cez leteckú dopravu, čo môže mať negatívny dopad na poľnohospodárstvo.
Po zistení výskytu nákazy alebo pri podozrení, že by letecký kontakt mohol chorobu šíriť, by Ministerstvo dopravy mohlo vydať nariadenie zakazujúce či obmedzujúce civilné lety v konkrétnych úsekoch vzdušného priestoru. Tento zákaz alebo obmedzenie by trval, kým by riziko šírenia choroby nepominulo. Prípadne by boli zavedené také opatrenia, ktoré by zaručili bezpečnú dezinfekciu lietadla a prepravovaného nákladu.
Dopad na letectvo a poľnohospodárstvo
Nové opatrenie sa týka predovšetkým civilných dopravcov a charterových spoločností, ktoré operujú v postihnutých oblastiach. Aerolínie budú musieť rešpektovať vydané zákazy alebo obmedzenia, inak by čelili sankciám od orgánov dohľadu. Letiská by mali prijať postupy, ktoré umožnia rýchle reagovanie pri mimoriadnych situáciách, vrátane zaistenia dezinfekčných zón alebo náležitej kontroly nákladov a personálu.
Pre poľnohospodárstvo a chovateľov zvierat môže byť takéto riešenie vítaným nástrojom na zastavenie nákazy, ešte kým sa stihne rozšíriť na ďalšie územie. Každá preventívna akcia s cieľom zabrániť šíreniu smrteľných či vysoko nákazlivých chorôb môže ušetriť značné finančné zdroje, ktoré by inak museli ísť na náhrady škôd, likvidáciu zvierat či obnovu produkcie.
Ďalší krok k flexibilite v mimoriadnych situáciách
Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá uvažuje o zavedení prísnejších kontrol letov v prípade hrozby nákaz zvierat alebo rastlín. V mnohých krajinách Európskej únie sa v posledných rokoch pri krízových situáciách, akou bola vtáčia chrípka či africký mor ošípaných, prejavila potreba koordinovať nielen cestnú či lodnú dopravu, ale aj leteckú.
Cieľom je poskytnúť štátnym inštitúciám dostatok nástrojov, aby vedeli rýchlo uzavrieť rizikové zóny alebo kontrolovať lietadlá a tovar, ktoré do rizikových zón smerujú alebo z nich vychádzajú. Takéto opatrenia by v konečnom dôsledku mali zabrániť vzniku veľkých epidémií či dokonca pandémií zvieracích chorôb.