Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) informoval, že v utorok ráno okolo Zeme preletí asteroid označený ako 2025 FM18. Tento vesmírny objekt s priemerom približne 4,5 metra sa bude pohybovať rýchlosťou až 46 100 kilometrov za hodinu. Podľa dostupných dát NASA asteroid minie našu planétu vo vzdialenosti približne 277 000 kilometrov, čo je menej ako polovica vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom.
Druhý vesmírny objekt s označením 2025 FP6, ktorý má približne 24 metrov, teda veľkosť menšieho dopravného lietadla, preletí okolo Zeme zajtra popoludní. Jeho vzdialenosť bude podstatne väčšia, približne 7,4 milióna kilometrov. Tento asteroid teda nepredstavuje žiadnu hrozbu, napriek tomu ho vedci monitorujú, pretože patrí medzi takzvané blízkozemské objekty (Near-Earth Objects – NEO).

Čo sú blízkozemské objekty a potenciálne nebezpečné asteroidy?
Blízkozemské objekty sú vesmírne telesá, ktoré obiehajú okolo Slnka a pravidelne sa približujú k dráhe Zeme. Väčšina z nich pochádza z hlavného pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, ktorý vznikol pred približne 4,6 miliardami rokov.
NASA monitoruje asteroidy, ktoré sa približujú na vzdialenosť menšiu než približne 7,4 milióna kilometrov. Tieto objekty, ak majú zároveň priemer väčší než približne 140 metrov, sa označujú ako potenciálne nebezpečné asteroidy (Potentially Hazardous Asteroids – PHA). Tieto telesá majú obežnú dráhu, ktorá by mohla teoreticky viesť k zrážke so Zemou v ďalekej budúcnosti.
V súčasnosti nie je známy žiadny objekt, ktorý by v krátkom časovom horizonte znamenal bezprostrednú hrozbu pre Zem. Napríklad asteroid 2024 YR4, ktorý ešte vo februári vyvolal obavy, má dnes už len veľmi nízku pravdepodobnosť kolízie so Zemou v roku 2032, približne 0,004 percenta. Tento asteroid má však stále miernu pravdepodobnosť (1,7 %) dopadu na povrch Mesiaca v rovnakom roku.
Význam sledovania asteroidov pre bezpečnosť Zeme
Monitorovanie blízkozemských objektov je dôležitou súčasťou aktivít NASA a ďalších vesmírnych agentúr. Včasné upozornenie na potenciálne riziká môže pomôcť pripraviť sa na situácie, ktoré by mohli mať vážne dôsledky pre život na Zemi.
Preto sú asteroidy ako 2025 FM18 a 2025 FP6 podrobené intenzívnemu sledovaniu, aj keď ich zajtrajší prelet nepredstavuje riziko pre našu planétu. Vedci však pravidelne vyhodnocujú dráhy a potenciálne zmeny trajektórií, aby minimalizovali budúce riziká.
NASA pravidelne zdôrazňuje, že aj keď je pravdepodobnosť zrážky s veľkým asteroidom veľmi nízka, pravidelné sledovanie a včasná detekcia sú kľúčom k prevencii globálnych katastrof.