Kúpiť auto z druhej ruky so sebou prináša aj riziká. Nový majiteľ nikdy nemá istotu, ako ten predchádzajúci s autom zaobchádzal. Niektoré vozidlá, ktoré sa dostanú do autobazárov, majú stočené kilometre, ako sme vás informovali v nedávnom článku. Iné však skrývajú ešte závažnejší fakt než len najazdené kilometre. A tým je havária.
Nie každé auto, ktoré bolo účastníkom dopravnej nehody, je na tom rovnako. Havária mohla spôsobiť len škrabance alebo iné drobné škody. Avšak vážnejšie nehody mohli na aute zanechať stopy, ktoré ovplyvnia jeho budúcu prevádzku. Vy to ale na prvý pohľad nemusíte vidieť.
Pozor na havarované auto
Téme, ako spoznať havarované auto, sa venoval motoristický portál Auto Trendy. Je jasné, že predajca sa snaží zakryť detaily, ktoré by mohli naznačovať, že auto bolo v minulosti havarované. Väčšinou opraví najdôležitejšie diely, nanesie čerstvý lak alebo v tých vážnejších prípadoch aj upraví karosériu. Preto je havarované auto na prvý pohľad ťažko rozoznateľné, avšak treba sa zamerať na detaily.
Prvým krokom by mala byť dôsledná kontrola karosérie. Potom skontrolujte plechy auta, či presne sedia a taktiež si všímajte rozdiely v medzerách medzi dielmi. Portál Auto Trendy odporúča jednoduchý trik – použiť máte prístroj na meranie hrúbky laku, ktorý dokáže odhaliť miesta, kde auto niekto prelakoval a kde zrejme použil tmel. Zamerajte sa aj na detaily pri dverách, kufri a kapote. Všímajte si, či tu nie sú stopy po zváraní, prebytočná farba alebo nerovnosti. Všetko toto je znakom, že s autom niekto manipuloval a snažil sa zakryť nedostatky, ktoré mohli byť spôsobené haváriou.
Čo ďalšie treba sledovať?
Ak sa auto stalo účastníkom vážnej dopravnej nehody, dôkazy najľahšie nájdete pod kapotou alebo v kufri. Skontrolujte preto nosné prvky karosérie a všímajte si, či sú rovné a bez deformácií. V kufri sa zas nebojte odsunúť koberec a poprezerajte zvary a lepidlá. Ak chýbajú alebo vyzerajú ako neoriginálne, môže to byť známka toho, že auto bolo havarované.
Pri kontrole auta nezabúdajte ani na malé detaily, ako sú napríklad skrutky okolo blatníkov a dvier. To, že auto prešlo opravami, môžu naznačiť stopy po odskrutkovaní. Všímajte si aj poškodené alebo lepené plastové časti. Nemenej dôležité je venovať pozornosť tomu, ako sa auto správa priamo na ceste. Nevyvážený chod je jasným signálom, že s autom niečo nie je v poriadku. Auto, ktoré havarovalo a následne bolo zle opravené, môže mať problémy s geometriou. Buď sa bude ťahať do jednej strany, alebo jednoducho jazdiť nerovnomerne. Takúto nerovnomernú jazdu spozorujete aj na neprirodzene opotrebovaných pneumatikách. Ak teda chcete kúpiť auto z druhej ruky, nástojte na skúšobnej jazde. Skontrolujete tiež airbagy, či sú funkčné a nikto ich nepoškodil. Auto, ktoré nemá funkčné airbagy, predstavuje pre vás nebezpečenstvo. Pred kúpou si teda poriadne overte históriu vozidla a vizuálne ho skontrolujte. Takto dokážete minimalizovať riziko, že si kúpite auto, ktoré bolo havarované.