Nie všetko staré, čo sa vám už dlho váľa v zásuvkách či na poličkách, je automaticky zbytočné a zralé na vyhodenie. Možno aj vy máte doma skrytý artefakt s veľmi vysokou hodnotou a ani o tom neviete. Nemusí pritom nutne ísť len o starožitnosť, môže ísť pokojne aj o starý telefón či mincu. Konkrétne jedna minca vám môže zarobiť takmer 2 500 eur, píše tiano.sk.
V numizmatike, teda vo svete zberateľov mincí, môžu aj drobné odchýlky z výroby alebo výnimočné vydania predstavovať skutočný poklad. Je ním aj dvojeurová minca, ktorá bola vydaná v Litve v roku 2021. Čím je unikátna? Bola konkrétne venovaná prírodnej rezervácii Žuvintas, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vydaná bola Litovskou centrálnou bankou ako súčasť pamätných emisií, ktoré často sprevádzajú významné udalosti alebo miesta.

Minca má chybný nápis
Na jednej strane mince sú vyobrazené živočíchy, ktoré žijú v zmienenej rezervácii. Čo ju však robí výnimočnou a vzácnou, je chyba, ku ktorej došlo počas razenia. Ide o nesprávny nápis na hrane mince. Namiesto bežného litovského textu „Laisvé, Vienybé, Gerové“ (Sloboda, Jednota, Prosperita) nesie nápis „Dievs, svētī Latviju“ (Boh žehnaj Lotyšsku). Táto chyba pravdepodobne vznikla zámenou raziaceho nástroja určeného pre mince inej krajiny eurozóny.
Samotná Litovská centrálna banka potvrdila, že z celkového počtu týchto mincí (zhruba 500 000) malo chybný okraj približne 500 kusov. Pochopiteľne, vzhľadom na ich mimoriadnu vzácnosť sa tieto kúsky stali vyhľadávanými objektmi na zberateľskom trhu, pričom ich cena sa v priebehu rokov vyšplhala na vyše 2 000 eur. Niektorí šťastlivci si vďaka nej môžu prilepšiť dokonca až o 2 400 eur.
Ak teda máte doma litovskú dvojeurovú mincu z roku 2021, oplatí sa pozrieť nielen na jej dizajn, ale aj na nápis na hrane. Možno práve vy vlastníte malý kovový poklad, ktorého hodnota ďaleko presahuje nominálnu hodnotu.
Zberatelia sú ochotní zaplatiť
Stojí za zmienku, že zberateľské trhy zaznamenali v posledných rokoch nárast záujmu o takéto jedinečné mince. Hodnota sa často neodvíja len od historického alebo kultúrneho významu, ale aj od technických chýb, ktoré robia konkrétnu mincu unikátnou. Dnes je vďaka internetu omnoho jednoduchšie získať informácie o vzácnych kusoch a ich cenách, čo láka čoraz viac ľudí k tomu, aby si prehľadali peňaženky, zásuvky či staré pokladničky.
Ako sme spomenuli v úvode, zberatelia bažia aj po niektorých starých telefónoch. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, napríklad za originálny iPhone, ktorý spoločnosť Apple uviedla na trh ešte v roku 2007, môžete získať až 185 000 eur. Aby sme boli konkrétnejší, za takúto sumu sa zariadenie nedávno vydražilo.
Zberatelia ochotne platia vysoké sumy aj za originálne zariadenia, ktoré predstavovali významné technologické míľniky. Tento trend je podporený nielen nostalgiou, ale aj snahou o investičné zhodnotenie. Experti upozorňujú, že neporušené balenie a perfektný stav môžu hodnotu historického zariadenia zvýšiť až o tretinu.
Nie je to teda iba prvý iPhone, ktorý láka pozornosť zberateľov. Rastie záujem aj o mobilné telefóny ako Nokia 3310, Motorola StarTAC alebo staré zariadenia od Siemensu či Ericssonu – sú čoraz žiadanejšie a ich ceny sa na aukciách pohybujú od stoviek až po tisícky eur Napríklad populárna Nokia 3310 bola nedávno vydražená za niekoľko tisíc eur vďaka perfektnému stavu a originálnemu baleniu.
Odborníci predpokladajú, že záujem o podobné historické modely bude pokračovať aj v budúcnosti, keďže mnoho ľudí vidí v starých mobiloch potenciálne investičné príležitosti. Dôležitú úlohu zohráva nostalgia, no mnohí si uvedomujú aj rastúcu hodnotu týchto zariadení.