Každé veľké rozhodnutie prináša veľké následky. A výnimkou rozhodne nie sú ani kroky, ktoré podniká americký prezident Donald Trump v rámci zahraničného (de facto globálneho) obchodu. Jeho rozhodnutie čo najviac podporiť domáce podniky vyústilo do prísnych obchodných bariér, ktoré sa okamžite začali prejavovať v praxi. No žiaľ pre Trumpa, negatívne dôsledky zrejme neobídu ani samotné Spojené štáty – hrozí im nedostatok elektroniky,
Ako píše denník Teraz.sk, taiwanská spoločnosť Pegatron, ktorá figuruje ako významný dodávateľ elektroniky pre kľúčové spoločnosti, vrátane Apple a Dell, upozornila na možné komplikácie v dodávkach spotrebnej elektroniky do Spojených štátov.
Toto varovanie prichádza krátko po zmienených colných opatreniach uvalených Trumpom, ktoré podľa spoločnosti vyvolali silnú neistotu medzi americkými maloobchodníkmi a ovplyvnili ich rozhodovanie o objednávkach.

Nedostatok elektroniky je reálnou hrozbou
Tzu-Hsien Tung, predseda predstavenstva Pegatronu, podľa agentúry Reuters uviedol, že súčasná situácia by mohla viesť k tomu, že už v priebehu dvoch mesiacov budú regály v amerických obchodoch výrazne prázdnejšie než obvykle.
Pre lepšie porozumenie – Trump začiatkom apríla zaviedol, no následne na 90 dní pozastavil dovozné clá voči krajinám ako Vietnam, Indonézia a India, kde má Pegatron svoje výrobné základne. Prečo je problém s dodávkami, keď teda Trump clo pozastavil? V skutočnosti neboli odpustené všetky colné bariéry. Stále platí plošné clo vo výške 25 percent na dovoz ocele, hliníka a automobilov, ako aj 10-percentné clo na všetok ostatný dovoz.
Odklad nepomôže, plánuje sa na roky dopredu
Odklad ciel síce mal zabezpečiť dostatok priestoru pre ďalšie obchodné rokovania, avšak vedenie Pegatronu upozorňuje, že americkí dovozcovia pravdepodobne nevyužijú toto obdobie na zvyšovanie zásob. Pokiaľ naozaj dôjde k tomu, že začiatkom júla budú uvalené vyššie clá, situácia na trhu sa pravdepodobne ešte viac skomplikuje.
Tzu-Hsien Tung ďalej poznamenal, že Trumpove opatrenia narušili plynulý chod moderného globálneho dodávateľského reťazca, ktorý je základom efektívnej výroby a distribúcie elektroniky. Pegatron zároveň potvrdil, že svoje dlhodobé expanzné plány nebude pre krátkodobé colné opatrenia meniť. Taktiež zdôraznil, že výrobné kapacity a základne si vyžadujú strategické plánovanie na niekoľko rokov dopredu, a teda ich nie je možné flexibilne meniť v závislosti od dvoj- až trojmesačných colných zmien.
Stojí za zmienku, že Pegatron už počas prvého funkčného obdobia prezidenta Trumpa začal diverzifikovať svoje výrobné kapacity mimo Číny. V rámci tejto stratégie presunul časť svojej výroby do krajín juhovýchodnej Ázie a expandoval aj do Mexika, aby zmiernil riziká plynúce zo závislosti na jednej krajine a zároveň zabezpečil vyššiu stabilitu dodávateľského reťazca.
Aktuálny vývoj podľa analytikov poukazuje na rastúce napätie v medzinárodnom obchode, pričom spotrebitelia v Spojených štátoch by sa mohli už čoskoro stretnúť s obmedzenou dostupnosťou niektorých elektronických zariadení, prípadne vyššími cenami.