Je rozhodnuté. Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) oficiálne schválila novelu zákona, ktorá nám siahne na naše dôchodkové úspory. Dostupné peniaze budú môcť byť investované do rôznych projektov na domácom, teda slovenskom území. Zároveň však stanovuje aj určité pravidlá a podmienky, na ktoré treba upozorniť. Téme sa venuje denník Teraz.sk.
Aby sme boli konkrétnejší, štát odklepol novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá rysuje veľké zmeny v rámci spravovania finančných prostriedkov sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri. Novelu poslanci prijali v zrýchlenom legislatívnom konaní.
Čo je druhý pilier?
Druhý pilier je súkromné dôchodkové sporenie, ktoré je súčasťou dôchodkového systému na Slovensku. Funguje ako doplnok k štátnemu (tzv. prvému) pilieru, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Cieľom druhého piliera je, aby si ľudia sami sporili na dôchodok, a tak si zvýšili svoju budúcu penziu.
Má viacero výhod, ale aj rizík. Medzi výhody patrí napríklad súkromné vlastníctvo úspor, čo znamená, že peniaze patria vám, nie štátu, ako aj potenciál vyššieho výnosu pri dlhodobom investovaní, možnosť dedenia či transparentnosť – sporitelia môžu sledovať, čo presne sa deje s ich peniazmi.
Pokiaľ ide o riziká, výnos závisí od výkonnosti trhov. V hre je potom aj inflácia – ak si zle nastavíte fond, uložené peniaze sa môžu časom znehodnotiť. Napokon sú rizikom aj zmeny v legislatíva, ako je napríklad tá, ktorú štát aktuálne schválil.
Čo presne štát mení?
Kľúčovou zmenou je, že dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú po novom môcť dobrovoľne investovať časť majetku dôchodkových fondov do infraštruktúrnych projektov realizovaných na území Slovenska. Konkrétne pôjde o investície cenných papierov vydaných alterantívnymi investičnými fondmi, ktoré budú financovať projekty so spoločenským alebo hospodárskym významom.

Tieto investície sa majú sústrediť najmä na oblasti ako:
- Dopravná infraštruktúra – výstavba ciest či modernizácia verejnej dopravy,
- Energetika – rozvoj a modernizácia energetických sietí,
- Sociálne projekty – vrátane výstavby nájomného bývania alebo ekologickej (zelenej) infraštruktúry.
Nastavil limit
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré novelu predložilo, upozorňuje, že nové investičné možnosti budú len doplnkového charakteru – majú slúžiť hlavne na rozšírenie investičného portfólia a diverzifikáciu rizika.
Štát taktiež stanovuje hornú hranicu. Celková expozícia dôchodkového fondu voči alternatívnym investičným fondom nesmie prekročiť 5 percent čistej hodnoty majetku. Inak povedané – maximálne môže byť z celkového objemu investovaných zhruba 800-miliónov eur. K začiatku apríla 2025 spravovali DSS majetok v objeme približne 16,6-miliardy eur.
Rezort práce v tejto súvislosti poznamenal, že v súčasnej regulácii chýbajú nástroje, ktoré by umožňovali priame ivnestovanie dôchodkových úspor do väčších infraštruktúrnych projektov. A práve túto medzeru má čerstvo odklepnutý zákon vyplniť.
Peniaze utekali do zahraničia, teraz budú môcť ostať doma
V súčasnosti DSS väčšinu úspor v druhom pilieri investujú do akcií a cenných papierov, ktoré sledujú vývoj globálnych trhov. Dominantné sú investície smerované do Spojených štátov, pričom menšia časť portfólia je viazaná na Európu alebo rozvinuté ázijské ekonomiky.
Štát tak chce novou právnou úpravou vytvoriť možnosti, ako presmerovať aspoň časť dôchodkových úspor späť do slovenskej ekonomiky. Argumentuje, že peniaze sporiteľov by tak mohli podporiť reálny rozvoj v krajine, či už prostredníctvom bytovej politiky, zelenej transformácie alebo modernizácie kľúčovej infraštruktúry.
Štát odmietol zvýšenie odvodov
V rámci rokovania o novej legislatíve sa na stôl dopracoval aj návrh opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS). To žiadalo, aby bola novela rozšírená o zmenu výšky príspevkov do druhého piliera. Podľa návrhu by sa mala sadzba odvodu v budúcom roku zvýšiť z aktuálnych 4 percent na 6 percent, na čo by sa mala každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu, kým by dosiahla cieľovú hodnotu – 7 percent.
PS toto opatrenie označilo za najefektívnejší spôsob, ako ochrániť úspory sporiteľov pred infláciou a z dlhodobého hľadiska ich reálne zhodnotiť. Návrh však nezískal podporu väčšiny poslancov, a teda nebol prijatý.

Kedy zákon začne platiť?
Schválená novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení vstúpi do platnosti okamžite po jej zverejnení v Zbierke zákonov.
Očakáva sa, že dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť začať s novým typom investovania už v priebehu nasledujúcich týždňov, pričom rozhodnutie o zapojení do infraštruktúrnych projektov bude výlučne v ich kompetencii (dobrovoľné).