Štát od 1. apríla uviedol do platnosti novú formu daňového zaťaženia, menovite transakčnú daň. Povinnosť odvádzať ju majú podnikatelia a živovnostníci, avšak jej efekt v dlhodobom horizonte pocítia úplne všetci. A neuvedomujú si to len odborníci. Silné výhrady voči nej majú aj viacerí politici, predovšetkým predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Konkrétne ten vyhlásil, že transakčná daň by nie mala byť zrušená, ale že musí byť zrušená. Téme sa venuje portál oPeniazoch.sk.
Vplyv transakčnej dane sa začal prejavovať de facto okamžite po jej zavedení. Na slovenskom internete sa objavilo viacero fotografií výpisov z účtov, na ktorých vidno zrazené sumy. Pochopiteľne, tieto snímky vyvolali obrovskú vlnu kritiky, a to aj naprieč politickým spektrom. Proti nie je len opozícia, ale aj dôležitá súčasť koalície.
Andrej Danko je voči transkačnej dani mimoriadne ofenzívny. Považuje ju za nevhodnú a škodlivú, pričom v nedeľnej diskusnej relácii na TA3 vyhlásil, že musí byť zrušená, a to najneskôr k 31. decembru 2025, aby sa nenarušil štátny rozpočet.

Uviedol, že najskôr sa pokúsi uzavrieť dohodu v rámci koalície, pričom ak neuspeje, predloží návrh na zrušenie transakčnej dane do parlamentu. Dodal, že mu je úplne jedno, kto ako zahlasuje.
Neodpustil si dokonca ani kritiku na adresu ministra financií Ladislava Kamenického. Odporučil mu, aby sa radšej zameral na komplexnú daňovú reformu – podľa Danka by Slovensko malo diskutovať skôr o zmenách v dani z príjmov, o zvýhodnení odpisov pre podnikateľov a celkovo hľadať nástroje na podporu hospodárskeho rastu.
Čo je transakčná daň?
Konkrétne je transakčná daň stanovená na 0,4 percenta z hodnoty elektronickej platby, pričom na každú transakciu platí maximálny limit 40 eur. Výbery hotovosti sú zaťažené vyššou sadzbou, a to až 0,8 percenta, pričom pri týchto platbách žiadny horný limit stanovený nie je.
Daň je vyberaná automaticky cez slovenské banky. To znamená, že každý podnikateľský subjekt musel do 31. marca, zriadiť špeciálny podnikateľský účet – tzv. transakčný účet. Pri zahraničných účtoch alebo v prípade špecifických platobných operácií (ako preúčtovanie nákladov) je povinnosťou podnikateľov odviesť daň v režime samozdanenia.
Prečo je transakčná daň riziko?
Transakčná daň na prvý pohľad pôsobí ako legitímny a efektívny spôsob na zvýšenie príjmov štátnej kasy, avšak v praxi môže (a pravdepodobne aj bude) mať viacero negatívnych dôsledkov, a to najmä pre slovenskú ekonomiku a hospodársky rast.
Nakoľko sa transakčná daň odvádza z každej odchádzajúcej platby z podnikateľského účtu, znamená to, že čím viac platieb dotknutý subjekt realizuje, tým viac zaplatí. Nezáleží pritom, či vykazuje stratu alebo zisk.
Pre podnikateľov to znamená vyššie náklady na prevádzku a menšiu motiváciu uskutočňovať legálne platby, čím vzniká hrozba podpory tzv. šedej ekonomiky.
Taktiež treba zdôrazniť skutočnosť, že firmy v zahraničí takúto daň platiť nemusia, čo znamená, že slovenské podniky čelia nižším maržám, obmedzenému priestoru na zvyšovanie platov a investícií a zhoršeniu pozície v porovnaní so zahraničnou konkurenciou.
Z toho vyplýva aj to, že transakčná daň demotivuje ľudí k podnikaniu, zatiaľ čo existujúci malí podnikatelia často uvažujú o ukončení činnosti. Pokiaľ ide o investorov, tí si pravdepodobne radšej vyberú iný štát pre svoje podnikanie.

Všetky vyššie uvedené efekty – znížená motivácia podnikať, menej investícií, vyššie náklady – spomaľujú rast ekonomiky. Firmy menej zamestnávajú, ľudia míňajú menej a štát vyberie menej daní, teda presný opak toho, čo sa zavedením dane zamýšľalo.
Ceny už rastú
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, transakčná daň ovplyvní fungovanie mnohých podnikateľských subjektov. A žiaľ, výnimkou nie sú ani súkromné zdravotnícke zariadenia, teda ambulancie a nemocnice.
Predstavitelia týchto zariadení upozorňujú, že nové daňové opatrenie ešte viac zvýši ich prevádzkové náklady, ktoré už teraz označujú ako hraničné. Jedným dychom varujú, že transakčná daň sa môže odraziť nielen na zvýšení poplatkov pre pacientov, ale aj na obmedzení dostupnosti niektorých zdravotných výkonov, a to hlavne tých, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.
Transakčná daň ovplyvní všetky finančné transakcie spojené s prevádzkou, vrátane platieb za prenájom priestorov, nákup zdravotníckeho materiálu, vybavenia, jedla, ako aj iných výdavkov, ktoré súvisia s bežným chodom súkromných zdravotníckych zariadení. Výnimku majú len niektoré typy platieb, ako napríklad zdravotné odvody či odvody do Sociálnej poisťovne, a platby kartou.

Danko chce konať
Späť k pôvodnej téme – ďalšou zaujímavosťou je, že Danko sa v téme zrušenia transakčnej dane výnimočne zhodol so svojím politickým oponentom, menovite Michalom Šimečkom, predsedom opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS).
PS dlhodobo upozorňuje na riziká transakčnej dane. Dokonca predložilo parlamentu návrh na jej zrušenie, a to už k 1. máju 2025. Podľa ich návrhu by sa taktiež mali podnikateľom vrátiť už zaplatené poplatky.
O návrhu PS by sa malo hlasovať už o pár dní. Šimečka zároveň apeluje na rýchle riešenie a odmieta čakať do konca roka. Upozornil, že transakčná daň už teraz ničí slovenských podnikateľov. Zrušenie dane až ku koncu roka by vraj odradilo mnohých ľudí od podnikania, zatiaľ čo niektoré firmy by boli nútené ukončiť svoju činnosť, čo by, ako sme spomenuli, viedlo k nižším tržbám a spomaleniu hospodárskeho rastu.