Hoci je Slovensko vnútrozemská krajina, ktorá sa nachádza v miernom podnebnom pásme, aj tu sa občas môžu vyskytnúť prírodné anomálie. Zažili sme zemetrasenia, dokonca aj menšie tornáda. A v týchto dňoch si na nás brúsi zuby ďalší nezvyčajný fenomén, píšu Aktuality.sk.
Na väčšinu Európy, vrátane Slovenska, sa totiž valí výrazná vlna oteplenia, ktorá si u odborníkov dokonca vyslúžila aj vlastný titul – teplotná anomália. Upozorňujú, že teploty sa počas tohto týždňa môžu vyšplhať až o 10 stupňov Celzia nad dlhodobý priemer. Výsledkom môže byť tzv. teplotný chaos, respektíve neštandardné a nevyrovnané klimatické podmienky.
Zmeny pocítia hlavne severné regióny
Pôvodnú informáciu o nadchádzajúcej zmene prinieslo priamo Európske centrum pre strednodobú predpoveď počasia, ktoré sídli vo Veľkej Británii. Uviedlo, že teplotná anomália zasiahne viaceré oblasti. Ovplyvnená bude celá stredná Európa, pobaltské krajiny a Škandinávia. Zmeny potom majú očakávať aj Slováci, a to predovšetkým tí zo severných regiónov.

Podľa meteorologičky Miriam Jarošovej, ktorá situáciu priblížila pre televíziu JOJ, sa očakáva, že najvýraznejšie teplotné výkyvy zažijú Kysuce a Orava, kde môže byť priemerná denná teplota až o 10 stupňov vyššia oproti obvyklým hodnotám v tomto ročnom období. Pokiaľ ide o južnejšie oblasti Slovenska, vrátane Bratislavy, tu bude odchýlka menšia, no stále výrazná. Pohybovať sa má v rozmedzí 6 až 10 stupňov nad priemerom.
Teplotná anomália pritom už priebieha, pričom predpokladný koniec je naplánovaný na Veľkonočný pondelok, teda 21. apríla.
Teplotná anomália prinesie aj saharský prach
Teplo pritom nie je to jediné, čo aktuálne prichádza do našich zemepisných šírok. K prudkému otepleniu prispieva hlavne teplý vzduch z juhu, ktorý so sebou prináša aj vlhkosť a saharský prach. Tento jav sa všeobecne označuje ako farebný dážď, keďže zrážky bývajú zafarbené jemným pieskom.
Meteorologička upozornila, že saharský piesok sa počas týždňa bude presúvať zo severnej Afriky cez Európu až do Škandinávie, kde sa jeho presun skončí.
Ako je možné, že sa saharský piesok vie dostať tak ďaleko? Odpoveď na túto otázku ponúka meteorológ Jozef Iľko. Podľa neho musí byť splnených niekoľko podmienok, pričom najzásadnejším faktorom je prúdenie vo vyšších vrstvách atmosféry, ktorým sa piesok transportuje na veľké vzdialenosti.
Ďalšou nevyhnutnou podmienkou je výskyt búrok nad severnou Afrikou. Tie musia piesok „vyniesť“ do dostatočnej výšky, odkiaľ ho potom veterné prúdy môžu odviesť až na sever. Výskyt búrok však nie je možné s istotou predpovedať, preto nie vždy dochádza k rovnakému efektu.