Medzi svetovými mocnosťami už nie sú napäté len geopolitické, ale aj obchodné vzťahy. Kolotoč nepriaznivých udalostí odštartovala Trumpova administratíva, ktorá sa rozhodla uvaliť mastné clá na dovoz tovarov zo zahraničia. Neskôr síce americký prezident platnosť ciel dočasne pozastavil, avšak tie na Čínu ostali v platnosti a neskôr sa dokonca zvýšili. To predstavuje vážne riziká nielen pre tieto dve krajiny (Spojené štáty a Čínu), ale de facto pre celý svet.
Ako však informuje denník Teraz.sk, aktuálne prichádza potešujúci zvrat. Donald Trump vo štvrtok (17. apríla) oznámil, že Spojené štáty vedú rozhovory s Čínou týkajúce sa ciel. Vyjadril optimistický postoj – najväčšie svetové ekonomiky údajne môžu dospieť k dohode, ktorá by ukončila prebiehajúcu tvrdú obchodnú vojnu.
Prezident zároveň potvrdil, že po rozhodnutí zvýšiť clá na čínske dovozy až na 145 percent sa uskutočnilo niekoľko rokovaní. V otázke, či osobne rokoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, bol však Trump opatrný a bližšie podrobnosti o priamych kontaktoch neuviedol.

Dohoda je blízko
Trump očakáva, že Spojené štáty a Čína dosiahnu veľmi výhodnú dohodu, ktorá by mohla zmierniť napätie medzi oboma ekonomikami. Konkrétne takto sa vyjadril počas návštevy talianskej premiérky Giorgie Meloniovej v Bielom dome. Otázkou však ostáva, či dohoda bude prípadná dohoda výhodná pre všetky ekonomiky, alebo skutočne len pre tieto dve.
Pevne však veríme, že realitou bude ten prvý scenár. Koniec koncov to naznačuje obsah diskusií práve s talianskou premiérkou – okrem iného sa týkali aj ukončenia amerických ciel voči Európskej únii (EÚ).
Čo presne sa stalo?
Začiatkom apríla zaviedli Spojené štáty tzv. recipročné clá na dovoz tovaru zo zahraničia. Vzťahovali sa na väčšinu krajín sveta, avšak ich platnosť bola odložená o 90 dní, aby mali dotknuté krajiny, vrátane členských štátov EÚ, priestor na potrebné rokovania. Výnimkou bola Čína, ktorej sa odklad netýkal a na čínsky tovar boli clá zvýšené okamžite, a to výrazne – až na úroveň 145 percent.
Situácia tak zostáva napätá, no aktuálne prebiehajúce rokovania dávajú nádej na zmiernenie obchodných sporov, ktoré už dlhodobo ovplyvňujú globálnu ekonomiku.
Čo môže dohoda zmeniť?
Dohoda medzi Spojenými štátmi a Čínou o urovnaní obchodnej vojny by mala viaceré významné prínosy. Predovšetkým by viedla k zmierneniu napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, čo by pozitívne ovplyvnilo globálnu hospodársku stabilitu. Ukončenie sporov by znamenalo odstránenie vysokých ciel, ktoré v súčasnosti zaťažujú medzinárodný obchod a zvyšujú ceny dovážaného tovaru.
Pre amerických spotrebiteľov by dohoda znamenala nižšie ceny pri nákupe čínskych výrobkov, keďže by sa odstránili alebo aspoň znížili clo na dovoz.
Rovnako by sa uľavilo americkým podnikom, ktoré pri výrobe často závisia od lacnejších čínskych komponentov a surovín. Nižšie náklady na vstupy by mohli viesť k vyššej konkurencieschopnosti amerických firiem a k zvýšeniu ich ziskovosti.
Na druhej strane, pre Čínu by dohoda znamenala obnovenie prístupu na jeden zo svojich najdôležitejších exportných trhov bez dodatočných finančných bremien, čo by podporilo čínsky hospodársky rast v čase, keď čelí viacerým vnútorným výzvam.

Dohoda by zároveň vyslala pozitívny signál finančným trhom a investorom, čím by prispela k zníženiu globálnej neistoty. Stabilnejšie obchodné prostredie by mohlo povzbudiť investície a podporiť rast ekonomík nielen v Spojených štátoch a Číne, ale aj v ostatných častiach sveta, ktoré sú priamo či nepriamo ovplyvnené obchodným konfliktom týchto dvoch veľmocí.
Výhodná aj pre Slovensko
Uzatvorenie obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou by malo pozitívne dopady aj na EÚ, vrátane Slovenska.
EÚ je významným obchodným partnerom tak Spojených štátov, ako aj Číny. Uvoľnenie napätia medzi nimi by znamenalo menšie riziko nepriamych dopadov na európske exporty, ktoré boli v posledných rokoch ohrozené práve eskalujúcimi obchodnými bariérami. Lepšie predvídateľné a stabilnejšie prostredie v globálnom obchode by uľahčilo plánovanie výroby a exportu pre mnohé európske firmy.
Pokiaľ ide o Slovensko – krajinu s otvorenou ekonomikou silno naviazanou práve na vývoz – urovnanie sporu znamenalo predovšetkým podporu priemyselnej výroby, ktorá závisí na stabilných dodávateľských reťazcoch a globálnom dopyte.

Kľúčové odvetvia, ako automobilový a elektrotechnický priemysel, by profitovali z nižších nákladov na vstupné materiály a komponenty, ktoré sú často importované cez globálne trhy ovplyvnené čínsko-americkými vzťahmi.
Okrem toho by stabilnejšie globálne prostredie mohlo podporiť vyšší dopyt po slovenských produktoch v tretích krajinách, a tým pomôcť rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Zníženie napätia by sa mohlo prejaviť aj vo väčšej ochote zahraničných investorov expandovať do regiónov ako stredná Európa, čo by bolo pre Slovensko prínosom z hľadiska tvorby pracovných miest a modernizácie ekonomiky.