Početnej skupine Slovákov od dnešného dňa, teda 1. apríla 2025, vzniká nová povinnosť – odvádzať transakčnú daň. Konkrétne sa to týka životnostníkov a podnikateľov. Podľa nových predpisov musia tieto subjekty používať samostatný podnikateľský účet, ktorý slúži výhradne na príjmy a výdavky súviasiace s podnikaním. Doterajšia prax, keď mnohí využívali na podnikateľské účely osobné účty, tak už nie je v súlade so zákonom. Je tu však niekoľko ďalších detailov, ktorým sa neprikladá dostatočná pozornosť, hoci sú veľmi dôležité, píše Finsider.sk.
Inými slovami, každý živnostník a podnikateľ si musel do konca marca zriadiť tzv. transakčný, respektíve podnikateľský účet, na ktorý bude prijímať všetky zárobky z podnikania. Okrem toho z neho musí realizovať aj výdavky spojené s podnikateľskou činnosťou, vrátane platieb, ako sú odvody do Sociálnej poisťone, zdravotné poistenie či dane, hoci sú tieto výdavky od samotnej transakčnej dane oslobodené.
Preto je dôležité, aby si dotknuté osoby čo najskôr upravili svoje trvalé príkazy (ak ich majú nastavené), teda aby v priebehu apríla vykonávali všetky dôležité platby späté s podnikaním výhradne prostredníctvom podnikateľského účtu.

Pokiaľ si zakladali podnikateľský účet na poslednú chvíľu, mali by si naň všas poslať dostatočné množstvo finančných prostriedkov, aby vedeli vykonať platby v zákonnom termíne.
Transakčná daň v kocke
Konkrétne je transakčná daň stanovená vo výške 0,4 percenta z hodnoty elektronickej platby, pričom na každú transakciu platí maximálny limit 40 eur. Výbery hotovosti sú zaťažené vyššou sadzbou, a to až 0,8 percenta, pričom pri týchto platbách žiadny horný limit stanovený nie je.
Daň je vyberaná automaticky cez slovenské banky. To znamená, že každý podnikateľský subjekt musel do včerajšieho dňa (31. marca) zriadiť špeciálny podnikateľský účet – transakčný účet. Pri zahraničných účtoch alebo v prípade špecifických platobných operácií (ako preúčtovanie nákladov) je povinnosťou podnikateľov odviesť daň v režime samozdanenia.
Povinnosť odvádzať transakčnú daň od dnešného dňa platí pre všetky právnické osoby a živnostníkov registrovaných alebo podnikajúcich na území Slovenska. Okrem nich sa týka aj zahraničných subjektov, ktoré vlastnia účet v slovenskej banke alebo vykonávajú na Slovensku podnikateľskú činnosť, hoci nemusia byť zapísané v obchodnom registri.
Naopak, daň sa nebude týkať nepodnikajúcich občanov, ako sú zamestnanci, dôchodcovia či drobní prenajímatelia. Výnimku dostali aj subjekty pôsobiace v neziskovom sektore, teda nadácie, občianske združenia, samosprávy, zdravotnícke zariadenia či školské a vedecké inštitúcie.
Banka vás neskontroluje, pokuta však hrozí
Banky nemajú povinnosť kontrolovať, či daný klient využíva svoj podnikateľský účet správne. Zákon však jasne stanovuje, že každý podnikateľ je povinný realizovať všetky transakcie súvisiace s podnikaním výhradne prostredníctvom podnikateľského (transakčného) účtu. V prípade, že si túto povinnosť nesplní, hrozia mu mastné sankcie – v súlade s daňovým poriadkom.
Podľa Finančnej správy (FS) a bánk je zodpovednosť výlučne na strane podnikateľa, čo znamená, že banky nebudú nahlasovať porušenia, ani sledovať účel jednotlivých transakcií. Ak však podnikateľ nedodrží zákon, môže dostať pokutu, a to v rozmedzí od 60 do 3 000 eur. Platí to aj v prípade, že prehreškom nie je nezaplatenie dane, ale porušenie nepeňažnej povinnosti, teda napríklad použitie nesprávneho účtu.
Je podnikateľský účet naozaj treba?
V podstate nie, no predstavuje to komplikácie. Teoreticky podnikatelia a živnostníci môžu naďalej využívať osobný účet, avšak v takom prípade podliehajú transakčnej dani aj súkromné platby, ako napríklad nákupy v potravinách, platby za bývanie, prípadne iné výdavky, hoci nesúvisia s podnikaním. Z toho vyplýva, že dotknutým osobám sa určite oplatí používať samostatný podnikateľský účet.

Taktiež stojí za zmienku, že niektoré banky dokonca už osobné účty pre podnikateľské účely vôbec neumožňujú používať. Napríklad v Tatra banke nie je možné označiť osobný účet ako transakčný. Ako uviedla hovorkyňa Simona Miklošovičová, zmluvné podmienky banky výslovne zakazujú využívať osobné účty na podnikateľské transakcie.
Dobrou správou je, že zriadenie a používanie podnikateľského účtu nemusí byť ani komplikované, ani nákladné. Viaceré slovenské banky uviedli začiatkom roka akcie, v rámci ktorých bolo možné získať podnikateľský účet buď to úplne zadarmo, alebo za inak zvýhodnených podmienok – niektoré dokonca dočasne úplne odpúšťajú, prípadne čiastočne preplácajú transakčnú daň.
Absolútne najvýhodnejšie bolo vytvoriť si podnikateľský účet v banke, v ktorej má daná osoba už registrovaný osobný účet. Medzi týmito účtami sa totiž môžu finančné prostriedky prevádzať bez toho, aby sa na tieto prevody vzťahovala transakčná daň. V prípade, že sa peniaze posielajú do inej banky, daň sa už uplatní.
Aké sú výhody podnikateľského účtu?
Používanie podnikateľského účtu prináša viacero skvelých výhod, na ktoré treba upozorniť. Po prvé podnikatelia získajú lepší prehľad o príjmoch a výdavkoch. Vďaka podnikateľskému účtu vedia jednoducho oddeliť súkromné a firemné financie, čo uľahčuje vedenie účtovníctva alebo daňovej evidencie – v prípade kontroly zo strany FS alebo pri podávaní daňového priznania nebudete musieť „preosievať“ súkromné výdavky.

Ako sme spomenuli, veľkou výhodou je aj to, že sa vďaka podnikateľskému účtu dotknuté subjekty dokážu vyhnúť zdaneniu súkromných výdavkov, teda platieb, ktoré s podnikaním priamo nesúvisia.
Taktiež stojí za zmienku, že vďaka podnikateľskému účtu banka vie danú osobu identifikovať ako podnikateľa, a teda mu vie ponúknuť špeciálne služby, napríklad výhodnejšie balíky, kreditné karty, úvery či poistenie faktúr.