Lieky môžu byť v rámci Európskej únie a teda aj na Slovensku už čoskoro drahšie. Európski výrobcovia liekov totižto na EÚ naliehajú, aby povolila vyššie ceny ich produktov.
O tejto správe informovala agentúra TASR, pričom vychádzala z DPA a Reuters. Výrobcovia liekov tiež podotkli, že bez silnejších investičných stimulov bude Európa ešte viac zaostávať za Spojenými štátmi americkými. V USA sa už spustila vlna investícii do farmaceutického priemyslu ako reakcia na hrozbu ciel, ktoré zavádza administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Lieky môžu byť drahšie
Európski výrobcovia liekov poslali list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, kde uvádzajú, že kontrola cien liekov v Európe poškodzuje inovácie a znižuje atraktivitu regiónu. Pod tento list sa podpísali generálni riaditelia švajčiarskej spoločnosti Novartis a francúzskej firmy Sanofi. Navrhli tiež cenník liekov pre nové lieky, ktorý by platil v celej Európskej únii. List, v ktorom firmy vyzývajú na podporu farmaceutického priemyslu, zverejnil aj britský denník Financial Times.
List sa objavil len pár dní po stretnutí Leyenovej s riaditeľmi farmaceutických spoločností. Riaditeľ firmy Sanofi Paul Hudson sa po stretnutí vyjadril, že európske vlády nedostatočne financujú inovácie. Šéf AstraZeneca Pascal Soriot zas podotkol, že Európa by mala zvýšiť výdavky na zdravotnú starostlivosť. Podotkol, že Európa vynakladá nižší podiel HDP na inovatívne lieky v porovnaní s USA. Aj preto podľa neho EÚ zaostáva v priťahovaní investícií a navyše tým ohrozuje zdravie vlastných obyvateľov.
USA zvažuje zavedenie ciel na lieky
Farmaceutické spoločnosti môžu svoje investície preniesť na pôdu USA, čím zmiernia dopady ciel. Americká administratíva totižto uvažuje, že aj na dovoz liekov zo zahraničia do USA uvalí recipročné clá. Napríklad švajčiarsky výrobca liekov Roche uvideol, že počas najbližších piatich rokov investuje v USA 50 miliárd dolárov (43,80 miliardy eur). Investície v USA oznámili aj ďalšie spoločnosti, ktoré týmto reagujú na Trumpovu politiku. Patria k nim napríklad spoločnosti Eli Lilly, Johnson & Johnson a Novartis.
Spojené štáty americké predstavujú pre farmaceutické firmy významný trh. Zhruba 40 percent liečiv predajú práve na pôde USA. Aj preto firmy vyzývajú, aby EÚ zakročila, lebo v opačnom prípade sa môže výroba liekov presunúť z Európy do USA, prípadne do iných krajín, kde rýchlo rastie ekonomika. „Vzhľadom na čoraz konkurenčnejšie globálne prostredie musí Európa ešte naliehavejšie prehodnotiť svoju cenovú politiku a zákony tým, že umožní lepšie komerčné prostredie pre inovatívne lieky, ktoré zabezpečí, že členské štáty budú prispievať spravodlivo na základe ich ekonomických a epidemiologických podmienok,“ povedali predstavitelia farmaceutických spoločností. Treba dodať, že USA platia za lieky viac ako ktorákoľvek iná krajina. Ak sa nepodniknú správne kroky, hrozí, že lieky budú na európskom trhu drahšie než doteraz.