Donald Trump takmer okamžite po opätovnom nástupe na post prezidenta Spojených štátov amerických rozvíril dôležité vody. Metaforicky tým odkazujeme na medzinárodné vzťahy s viacerými dôležitými trhmi, ktoré naštrbili mastné dovozné clá. A žiaľ, ich vplyv sa už začína prejavovať, a to rozhodne nie v tom pozitívnom zmysle slova. Škodí dokonca aj firmám, ktoré priamo so Spojenými štátmi nemajú veľa spoločné.
Ako informuje server interez.sk, exemplárnym príkladom je indický oceliarsky gigant Tata Steel, ktorý plánuje výrazne okresať počet zamestnancov vo svojej holandskej divízii. Očakáva sa, že o prácu príde až 1 600 ľudí, čo predstavuje asi pätinu celkovej pracovnej sily divízie. Jedným z dôvodov sú práve komplikácie spôsobené americkými dovoznými clami. Je však pravda, že výrazne prispeli aj iné faktory – snaha firmy zlepšiť svoju finančnú situáciu uprostred ostrých konkurenčných súbojov s Čínou, ako aj nepriaznivé ceny energií.
Tata Steel o svojom rozhodnutí informovala tento týždeň s tým, že prepúšťanie sa dotkne hlavne zamestnancov pracujúcich v prístavnom meste IJmuiden, ktoré sa nachádza v severnej provincii (Severné Holandsko). Stojí za zmienku, že práve v tejto oblasti sa nachádza jeden z hlavných oceliarskych závodov spoločnosti.

Reštrukturalizácia, ako možno plánované zmeny pomenovať, sa pritom má zaoberať hlavne administratívou a manažérskymi pozíciami, ako aj podporou prevádzky, teda tzv. back-office pozíciami. Výrobný proces ako taký by mal byť zasiahnutý v menšej miere.
Firma má vážne finančné ťažkosti
Situácia v holandskej vetve Tata Steel je vážna, a to najmä z pohľadu hospodárskych výsledkov. Za obchodný rok 2024/2025, ktorý sa skončil 31. marca, spoločnosť zaznamenala čistú stratu vo výške 556-miliónov eur. Tento prepad bol spôsobený kombináciou viacerých (už spomenutých) faktorov – prudkým nárastom cien energií, zníženým dopytom po oceli, ako aj silným konkurenčným tlakom zo strany čínskych producentov, ktorí zaplavujú európsky trh lacnejšou oceľou.
Pokiaľ ide o dovozné clá zavedené Trumpovou administratívou, tie majú výrazne znevýhodňovať zahraničných výrobcov ocele, medzi ktorých patrí aj Tata Steel, výsledkom čoho je ich nižšia konkurencieschopnosť na americkom trhu.
Chce dotácie, no má to háčik
Nie sú to však len ekonomické a geopolitické výzvy, ktorým Tata Steel čelí. V Holandsku zápasí aj s ekologickými a spoločenskými problémami. Závod v IJmuidene je totiž jedným z najväčších priemyslených znečisťovateľov ovzdušia v krajine.
V súčasnosti sa firma snaží získať podporu od holandskej vlády, konkrétne vo forme dotácií, ktoré by jej umožnili modernizovať výrobný proces a znížiť emisie. Odborová organizácia FNV však upozorňuje, že rokovania komplikuje jeden dôležitý fakt – holandská vláda totiž podmieňuje poskytnutie dotácií záväzkom firmy zachovať pracovné miesta. Dá sa teda povedať, že Tata Steel čelí de facto bezvýchodiskovej situácii.
Hoci Tata Steel tvrdí, že reorganizácia je nevyhnutná pre dlhodobú udržateľnosť prevádzky v Holandsku, kritici upozorňujú, že prepúšťanie môže mať vážne dopady na región a jeho ekonomiku. IJmuiden a širšie okolie sú do značnej miery závislé od priemyselnej činnosti oceliarní, čo znamená, že strata až 1 600 pracovných miest môže výrazne zasiahnuť miestny trh práce.
Americké clá trápia aj domácich
Späť k americkým clám – tie postihujú nielen zahraničné subjekty, ale aj domáce spoločnosti, vrátane tých najväčších, ako je Apple. Všetkým známy kalifornský gigant sa koncom marca rozhodol naplniť päť dopravných lietadiel iPhonmi a ďalšími zariadeniami a odviezť ich do Spojených štátov, aby sa vyhol vyšším poplatkom.
Uviedol, že aspoň nateraz nemá v pláne zvyšovať ceny svojich produktov na kľúčových trhoch, vrátane Spojených štátov. Možno práve to je ten dôvod, prečo gigant začal hromadiť zásoby iPhonov vyrobených v Indii a Číne ešte počas obdobia, ktoré je za bežných okolností pomerne pokojné, pokiaľ ide o logistiku.

Päť lietadiel po strop naplnených iPhonmi možno dokážu krátkodobo pokryť potreby amerického trhu, no skôr či neskôr sa tieto zásoby minú, na čo spoločnosť pocíti Trumpove clá v plnej sile. Obavy z toho, že časom predsa len zvýši ceny svojich produktov, tak rozhodne sú opodstatnené.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.