Ak sa chystáte do USA, môžete sa stretnúť s nepríjemnou situáciou, ktorá je zásahom do vášho súkromia. Colná a pohraničná ochrana USA (CBP) má totižto právo v rámci kontroly vykonať prehliadku elektronických zariadení. A to aj v prípade, že nie ste podozrivá osoba a na prehliadku neexistuje žiaden konkrétny a relevantný dôvod. Kontrola smartfónu na hraniciach by vás nemala prekvapiť.
Ako uvádza portál denníka Pravda, pri vstupe do USA môže skončiť kompletne celý obsah vášho smartfónu v rukách miestnych orgánov a navyše si tento obsah môžu ponechať po dobu 15 rokov. Spojené štáty americké vykonávajú pri vstupe do krajiny dva druhy takýchto nepríjemných prehliadok.
Kontrola smartfónu na hraniciach
Každá krajina má vlastné pravidlá a výnimkou nie sú ani Spojené štáty. Ak sa sem chystáte, kontrola na hraniciach nemusí znamenať len preverenie pasu a víz. Colníci majú právo prehliadnuť aj osobné elektronické zariadenia, vrátane smartfónov, tabletov alebo notebookov. Vyplýva to zo Štvrtého dodatku Ústavy USA. Hoci by vám bez dôvodu tieto zariadenia nemali kontrolovať, platí tu výnimka, a preto môže CBP vykonať prehliadku aj bez súdneho príkazu alebo konkrétneho dôvodu podozrenia.
Pri cestovaní do USA sa môžete stretnúť s dvoma typmi prehliadok. Tá prvá je bežná prehliada, kedy vám colník fyzicky prezrie zariadenie. Môže si prezrieť vaše fotografie, videá, textové správy, e-maily, aplikácie, históriu prehliadania internetu alebo vašu komunikáciu cez četovacie platformy ako je napríklad WhatsApp, Messenger, Telegram, Signal a podobne. Taktiež si môže prezrieť obsah vašich sociálnych sietí a dokonca aj vaše poznámky a dokumenty. Všetko toto môže urobiť cez udania dôvodu alebo akéhokoľvek vysvetlenia.
Druhý typ prehliadky je ešte „brutálnejší“, hoci si vyžaduje schválenie nadriadeného. Na hranici však môže dôjsť k dôkladnejšej technickej analýze a v rámci nej môžu byť dáta z vášho zariadenia skopírované, aby sa mohla vykonať táto hĺbková analýza. Ak orgány budú považovať tieto informácie za relevantné, môžu si ich uchovať po dobu 15 rokov. Ako sme naznačili, rozsah údajov, ku ktorým majú colníci prístup, je veľmi široký. Denník Pravda dodáva, že colníci nemajú právo kontrolovať dáta, ktoré máte uložené v cloude.
Ako sa kontrole brániť?
Práva cestujúcich pri kontrole závisia od občianskeho a imigračného statusu. Občania USA majú za určitých okolností právo odmietnuť takúto kontrolu, avšak v horšej pozícii sú cudzinci. Ak máte turistické alebo iné víza, v prípade odmietnutia poskytnutia elektronického zaradenia hrozí, že vám okamžite zamietnu vstup do krajiny a to bez možnosti odvolania. Ak sa chcete chrániť, môžete použiť dočasné zariadenie, ktoré si zaobstaráte len na účely cestovania. V tomto smartfóne nebudete mať žiadne citlivé osobné údaje.
Ako sme naznačili, colníci nemajú právo prehliadať obsah, ktorý je uložený v cloude. Ďalšou alternatívou je preto zálohovať všetky dôležité údaje do zabezpečeného cloudu a pred cestou tieto údaje vymazať z internej pamäte zariadenia. K odporúčania patrí aj deaktivácia biometrického zabezpečenia, ako je odtlačok prsta alebo rozpoznávanie tváre. Namiesto tohto zabezpečenia použite silné heslo, ktoré nie ste povinní colníkom prezradiť. Taktiež sa odporúča na danom zariadení odhlásiť sa zo všetkých cloudových služieb aj sociálnych sietí. Takto budete mať istotu, že vaše osobné údaje neskončia v cudzích rukách.