Spoločnosť Meta, ktorú väčšina pozná hlavne pre jej globálne rozšírené sociálne siete, ukázala dôkaz, že si svoje čestné miesto medzi technologickými gigantmi naozaj zaslúži. Oznámila totiž príchod novej generácie svojich open-source modelov umelej inteligencie (AI), známej ako Llama 4, píše server Digital Trends.
Čerstvá rodinka AI systémov prichádza v čase, kedy sa konkurencia v oblasti generatívnej AI (GenAI) zo dňa na deň zintenzívňuje – Meta svojím oznamom reaguje na silný tlak zo strany konkurentov, ako sú OpenAI, Google či DeepSeek.
Celkovo nová séria obsahuje štyri modely, avšak verejnosti boli zatiaľ predstavené len tri, menovite Llama 4 Scout, Llama 4 Maverick a Llama 4 Behemoth. Podľa oficiálnych informácií spooločnosti boli tieto modely trénované na obrovskom množstve nelabelovaných textových, obrazových aj video dát, čo poukazuje na ich multimodálne kapacity. To znamená, že by mal ibyť schopné pracovať nielen s textom, ale aj obrazom a videom.

Dva modely už ponúka, jeden sa stále trénuje
Dva modely – Llama 4 Scout a Llama 4 Maverick – už dokonca boli aj oficiálne uvedené do prevádzky, pričom používateľom sú k dispozícii prostredníctvom viacerých obľúbených platforiem, vrátane WhatsAppu, Messengera a Instagram Directu. Taktiež sú dostupné cez portál Lama.com a cez open-source repozitáre ako Hugging Face.
Pokiaľ ide o Llama 4 Behemoth, tento model zatiaľ uvedený nebol, nakoľko stále prebieha jeho tréning. Meta pritom naznačuje, že Behemoth má potenciál prekonať väčšinu súčasných modelov – slúžiť má ako tzv. učiteľský model pre ostatné verzie Llama 4.
Meta chce prekonať aj ChatGPT
V rámci interného testovania Meta porovnávala svoje nové modely s konkurenciou, aby zistila, kde majú najväčší potenciál využitia. Výsledky ukázali, že Llama 4 Maverick obzvlášť exceluje v oblasti kreatívneho písania. V testoch mal prekonať dokonca aj modely GPT-4o od Open AI a Gemini 2.0 od Google, konkrétne v úlohách zahŕňajúcich programovanie, logické uvažovanie, narábanie s dlhším kontextom, ako aj viacjazyčné zadania či generovanie obrázkov.
Na druhú stranu, z hľadiska výkonnosti sa mu nepodarilo predčiť modely ako Gemini 2.5 Pro, GPT-4.5 či Claude 3.7 Sonnet.
Meta však tvrdí, že časom môže Behemoth prekonať aj tieto modely, teda s výnimkou Gemini 2.5 Pro. Výrazným obmedzením ostávajú vysoké hardvérové náklady späté s tréningovým procesom.
Cieli na nízku nákladovosť
Zaujímavosťou je, že Meta v poslednej dobe začala intenzívne sledovať čínsku AI od spoločnosti DeepSeek, ktorá sa pred časom dostala na titulné stránky novín vďaka výkonným, no cenovo dostupným modelom. Meta sa vraj podrobne zaoberá tým, ako DeepSeek dokázal vytvoriť tak úspešné modely (R1 a V3) pri nákladoch, ktoré boli výrazne nižšie ako tie, ktoré boli vynaložené prechádzajúce verzie Llama.
Pokiaľ ide o technické požiadavky, americký gigant tvrdí, že model Llama 4 Scout dokáže bežať len na jednom grafickom čipe Nvidia H100, zatiaľ čo výkonnejší Llama 4 Maverick vyžaduje minimálne jeden systém Nvidia H100 DGX s viacerými GPU jednotkami.

Blíži sa prvý LlamaCon
Je možné, že viac sa o modeloch dozvieme počas prvej AI konferencie s názvom LlamaCon, ktorá by sa mala uskutočniť 29. apríla. Okrem toho plánuje v priebehu druhého štvrťroka uviesť aj samostatného četbota – Meta AI – ktorý bude dostupný mimo zaužívaných platforiem spoločnosti.
Meta pritom nie je jedinou firmou, ktorá precízne plánuje uvedenie svojich hlavných AI noviniek. OpenAI nedávno oznámila, že spustenie modelu GPT-5 sa posúva o niekoľko mesiacov. Namiesto toho v najbližších týždňoch predstaví dva nové modely, presnejšie o3 a o4-mini, ktoré majú ponúknuť vylepšené schopnosti logického uvažovania ako dočasnú alternatívu.