Slovenská spoločnosť Výťahy Zeva, ktorá bola na trhu od roku 1992, skončila po 33 rokoch svojej existencie v konkurze. Bratislavský výrobca výťahov dlhodobo zápasil s ekonomickými problémami, pričom definitívnu ranu firme zasadil dramatický pokles zákaziek za posledný rok. Spoločnosť sama podala návrh na vyhlásenie konkurzu v marci 2025, pričom začiatkom apríla bolo začaté konkurzné konanie na Mestskom súde Bratislava III.
V posledných rokoch bola firma neustále v mínuse. Jedinou výnimkou bol rok 2021, keď dosiahla mierny zisk necelých 20-tisíc eur. V roku 2024 však zaznamenala stratu až pol milióna eur, čo bol trojnásobný nárast oproti predchádzajúcemu roku.
Výrazné zníženie tržieb a dlhy voči poisťovniam
Situácia firmy sa značne zhoršila aj po stránke tržieb. Výťahy Zeva mali v posledných rokoch stabilné ročné príjmy na úrovni približne 3 milióny eur. Rok 2024 však priniesol prudký pokles objednávok, v dôsledku čoho sa tržby medziročne prepadli takmer o polovicu na približne 1,6 milióna eur.
Spoločnosť sa navyše ocitla v dlhoch voči štátu a poisťovniam. Dlh voči zdravotným poisťovniam sa vyšplhal na viac ako 28-tisíc eur, Sociálnej poisťovni dlhuje takmer 70-tisíc eur a Finančná správa SR eviduje voči firme dlh na daniach vo výške vyše 47-tisíc eur.

Ešte nedávno firma zamestnávala takmer 30 ľudí, no podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR má aktuálne len jedného zamestnanca.
Výťahy Zeva boli súčasťou mnohých známych budov
Firma Výťahy Zeva nebola len výrobcom bežných výťahov do obytných domov. V priebehu svojej dlhoročnej existencie dodávala výťahy do viacerých významných objektov, medzi ktoré patrí napríklad Ministerstvo obrany SR v Bratislave, hotely Devín a legendárny hotel Kyjev či rôzne banky.
Jej výťahy môžete nájsť aj na ambasádach Egypta a Rumunska, vo výrobných priestoroch, nemocnici v Prešove a dokonca aj v nemocnici v českom Znojme. Napriek tomu jej dlhodobé problémy, ktoré vyvrcholili v minulom roku, viedli k tomu, že značka na slovenskom trhu definitívne končí.
Slovenský trh tak prichádza o ďalšieho tradičného výrobcu, ktorý neustál turbulentné ekonomické prostredie posledných rokov.